Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brazilce nenáviděli, teď jim přejí titul

13 2002
Istanbul, Soul - Před deseti dny turečtí fanoušci cítili k Brazílii hlubokou nenávist, v Berlíně dokonce napadli její příznivce, ale teď ji zbožňují. "Ať žije Brazílie," křičel v centru Istanbulu asi třicetiletý muž v kravatě. Co způsobilo takovou změnu nálady? Turci během týdne zapomněli na frustraci, kterou cítili po prvním zápase jejich fotbalistů na mistrovství světa. Vzpomínáte? Brazilci si je proti sobě poštvali způsobem, jakým jejich tým porazili ve vzájemném zápase. Od nespravedlivé penalty počínaje a Rivaldovou hereckou etudou konče. "Teď jim přeju, ať vyhrajou titul," citovala agentura Reuters jednoho z tureckých fanoušků.Dále čtěte: Čínský odpor Turci zlomili za osm minutÚtočný fotbal nadchl diváky, ale štval brankáře

Brazílie si Turky získala tím, že nepomohla Kostarice, jejich soupeři o postup do osmifinále. "Myslel jsem si, že nás Brazilci potopí a nechají Kostarice bod. Ale ukázali svou pravou tvář, hráli nádherný fotbal," jásal právník Yildaray Efil.

V souboji na dálku mezi Tureckem a Kostarikou rozhodovalo skóre, po hodině hry postupovali Kostaričané, kteří prohrávali s Brazílií jen 2:3 a Turecko vedlo 2:0. Během dvou minut ale Brazilci dali další dva góly.

Brazílie nakonec vyhrála 5:2 a otevřela Turkům cestu ke druhému místu ve skupině C. Těm stačilo, aby porazili Čínu, nejslabšího soupeře. Vítězství 3:0 odstartovala v zemi mohutné oslavy, které umocnil fakt, že Turecko poprvé v historii postoupilo na fotbalovém šampionátu do osmifinále.

"Dali lidem tolik štěstí. Chtěl bych jim tímto pogratulovat," zaznamenala agentura ČTK výrok turecký ministr sportu Fikret Ünlü. Ve velkých městech vyšli lidé s prapory do ulic, fanoušci se vykláněli z oken aut, která v jednom kuse troubila.

"Můžeme jít až do čtvrtfinále," prohlásil v euforii gólman Rüstü Recber, který musel už v 35. minutě ze hřiště kvůli svalovému zranění. "Patříme mezi nejlepší týmy světa," přidal se útočník a kapitán Hakan Sükür. "Lidé náš postup očekávali a my jsme ten dárek dali."

Oba zápasy, které Turecko roztancovali do velkého karnevalu, se hrály ve stejnou dobu. Fanoušci v domácnostech přepínali programy, ve velkých obchodních domech a nákupních centrech se zastavil život a lidé sledovali na obrazovkách obě utkání najednou.

"Pořád jsem doufal, že to vyjde, ale věděl jsem, že to ještě nekončí," svěřil se reportérovi agentury Reuters kadeřník Ercan Duran. "Jsem tak šťastný, jsem hrdý, že jsem Turek," jásal po závěrečném hvizdu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze