Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bratři Slováci se tenkrát nestačili divit, vzpomíná český kanonýr Koller

Jan Koller (vlevo) oslavuje jeden ze svých pětapadesáti gólů v reprezentačním dresu | foto: Christian HartmannReuters

1 2009
V historii samostatných reprezentací se zatím fotbalisté Česka a Slovenska střetli celkem šestkrát. Čtyřikrát v kvalifikaci a dvakrát přátelsky. Bilance vyznívá pro Česko, které čtyřikrát vyhrálo, jednou prohrálo a jednou remizovalo.

Připomeňme si si tyto souboje v den sedmého duelu - dnes se hraje opět o kvalifikační body, v sázce je účast na mistrovství světa 2010 v Jihoafrické republice.

SLOVENSKO - ČESKO 1:1 (0:1), přátelsky
8. května 1995, Bratislava

Branky:
57.Timko - 32. Šmejkal.
Česko: Kouba - Suchopárek - Řepka, Kotůlek - Horňák, Lerch, Nečas (90. Vávra), Bejbl, Šmejkal - Drulák (80. Samec), Siegl. Trenér: Dušan Uhrin starší.

Na zápas vzpomíná Horst Siegl

"Po rozdělení Československa a po vniku samostatných reprezentací to měl být začátek tradice každoročních přátelských zápasů Česka a Slovenska. Jenže když hned v další kvalifikaci byla nalosována obě mužstva do stejné skupiny, pravidelné přáteláky vzaly zasvé.

Tenkrát jsme hned v tom prvním vzájemném zápase vedli, ale nakonec to skončilo v duchu toho sousedství, bratrskou remízou. Ještě si vybavuju, že mi to moc nešlo, pár šancí jsem neproměnil. Bylo nádherné počasí, na Tehelné pole přišlo hodně lidí, prostě takový příjemný pouťák." 

SLOVENSKO - ČESKO 2:1 (1:1), kvalifikace MS 1998 ve Francii
26. srpna 1997, Bratislava

Branky:
45. Jančula, 55. Majoroš - 15. Šmicer. ČK: 68. Kozel (druhá ŽK).
Česko: Srníček - Látal, Suchopárek, Kozel, Horňák - Poborský (64. Slončík), Bejbl, Němec, Nedvěd (56. Petr Vlček) - Šmicer. Kuka. Trenér: Dušan Uhrin starší.

Na zápas vzpomíná Vladimír Šmicer

"Tenkrát už jsme to v kvalifikační skupině měli špatné, bylo skoro jisté, že se na mistrovství světa do Francie nedostanem. Ale šlo o prestiž, v mezistátním derby jsme vyhrát chtěli.

Začalo to dobře, buď Jirka Němec nebo Pavel Nedvěd mě ideálním míčem poslali do šance a já už to měl jednoduché. Bohužel, vyrovnávací branku jsme dostali do šatny, pak jsme trochu zaspali úvod druhé půle, Slováci šli do vedení a zápas dohráli v převaze. I po těch letech si pamatuju, že vyhráli zaslouženě."

ČESKO - SLOVENSKO 3:0 (0:0), kvalifikace MS 1998 ve Francii
11. října 1997, Praha

Branky:
54. Šmicer, 70. Šmicer, 73. Novotný.
Česko: Srníček - Zd. Svoboda - Řepka, Suchopárek, Novotný - Látal, Bejbl, Němec, Čížek (56. Lasota), Šmicer, Siegl (80. Lokvenc). Trenér: Dušan Uhrin starší.

Na zápas vzpomíná Jiří Novotný

"Na tenhle zápas nezapomenu nikdy, protože jsem v něm dal druhý ze dvou reprezentačních gólů. Asi čtvrt hodiny před koncem mi to nádherně strčil tuším, že Vláďa Šmicer a já se ukázal docela hezkou křížnou střelou z dálky. Završil jsem to na tři nula, ale postup už byl tenkrát stejně v háji."

ČESKO - SLOVENSKO 4:1 (1:1), přátelsky
21. srpna 2002, Olomouc

Branky:
31. a 64. Koller, 70. a 78. Rosický - 8. Németh.
Česko: Vaniak (46. Čech) - Johana, Jiránek (46. Hübschman), Ujfaluši, Grygera (46. Holeňák) - Poborský (46. Sionko), Galásek (76. Štajner), Rosický, Nedvěd (46. Šimák) - Šmicer (56. Baroš), Koller. Trenér: Karel Brückner.

Na zápas vzpomíná Karel Poborský

"Že jsme to tenkrát nezačali dobře, to si pamatuju dobře. Ale stejně tak si vybavuju, že jakmile jsme vyrovnali, už jsme zápas ovládli. Po přestávce jsme pak Slováky přehráli suverénně a tohle utkání se nakonec zařadilo mezi naše nejlepší. A do dneška před sebou vidím ty zaplněné ochozy a v uších pořád slyším bouřit to fantastické olomoucké publikum."

SLOVENSKO - ČESKO 0:3 (0:2), kvalifikace ME 2008 v Rakousku a Švýcarsku
6. září 2006, Bratislava

Branky: 10. a 21. Sionko, 57. Koller.
Česko: Čech - Ujfaluši, Jiránek, Rozehnal, Jankulovski - Sionko (77. Štajner), Galásek, Rosický, Polák (73. Kováč), Plašil - Koller. Trenér: Karel Brückner.

Na zápas vzpomíná Jan Koller

"Tak tohle derby si připomínám moc rád. Slováci tehdy byli na koni, věřili si a v Bratislavě jsme na každém rohu slyšeli, jakou dostaneme nálož.

Jenže se šeredně přepočítali. Hned od začátku začal fantasticky řádit Libor Sionko, dal jim dva kusy a bylo vymalováno. Dohráli jsme to v naprosté pohodě a ještě je dorazili mým gólem po sígnálu z přímého kopu. Bratři Slováci se tenkrát nestačili divit."


Další informace ze slovenského tábora

před středeční kvalifikační bitvou
v Praze proti českým fotbalistům najdete také ZDE

ČESKO - SLOVENSKO 3:1 (1:0), kvalifikace ME 2008 v Rakousku a Švýcarsku
17. listopadu 2007, Praha

Branky: 13. Grygera, 77. Kulič, 82. Rosický - 79. Kadlec vlastní.
Česko: Blažek - Pospěch, Kováč, Rozehnal, Grygera (46. Kadlec) - Polák (86. Matějovský), Galásek, Rosický, Plašil - Baroš (71. Kulič), Koller. Trenér: Karel Brückner.

Na zápas vzpomíná Jaromír Blažek

"Jakpak bych si to nepamatoval, když jsem dostal vlastence od Michala Kadlece. Ale Slováci se při Kuličově gólu taky moc nevyznamenali. Brankář Čontofalský šel po centru, srazil se se spoluhráčem, míč mu vypadl a Kulda ho pohodlně zasunul do prázdné branky. Celý zápas jsme měli pod kontrolou a takhle bych si to představoval i dneska."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze