Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bratislavská sestava byla pro Kollera gilotina, říká bývalý kanonýr Daněk

Jan Koller po vystřídání opouští hřiště, podává si ruku s trenérem Ivanem Haškem. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

7 2009
Sám býval elitní fotbalový kanonýr, střílel góly za Baník Ostrava, za rakouský Innsbruck i za francouzský Le Havre. Proto jsme se právě bývalého reprezentačního útočníka Václava Daňka zeptali, kdo může nahradit Jana Kollera v útoku národního týmu.

Může to být Tomáš Necid?
To už jste dneska druhý, kdo mi pokládá stejnou otázku. Ale zeptám se já: Proč vůbec došlo k tomu, že Koller z národního týmu odjel.

Proč tedy?
Honza musel být v Bratislavě nešťastný, nehrál dobře. Ale já se nedivím, že nehrál dobře. Když jsem viděl sestavu, která má nastoupit, myslel jsem si, že je to aprílový žert. Počítal jsem, že nastoupí v útoku s Barošem. Ty dva nám přece záviděla půlka Evropy. Baroš mu scházel, Koller nemohl hrát dobře. Dřív jeden druhému dělali výkon, vyhovovali si. Tahle sestava byla pro Kollera gilotinou. Setla mu hlavu.

Teď se hledá Kollerův nástupce. Může to být Necid, který je mu postavou a stylem hry nejvíce podobný?
Má obrovský potenciál. Vyrovnávacímu gólu na jedna jedna předcházela perfektní akce, kterou udělal sám. Z devadesáti procent to byl Necidův gól. Jenže při jeho mládí nemůžeme spoléhat na to, že bude mít stabilní formu, že si ji udrží. Ale ano, pokud bude hrát stabilně za CSKA Moskva, těžké zápasy z něj můžou udělat Kollerova nástupce. Tím dnes ještě není.

Slovensko - Česko: Martin Škrtel (vpravo) a Tomáš Necid

MUSÍ HO HLÍDAT POŘÁDNĚ. Český útočník Tomáš Necid je hodně nebezpečný. Držením za dres si pomáhal slovenský obránce Martin Škrtel.

A kdy může být?
Potřebuje dozrát. Gólový je, má instinkt, umí dávat góly, jen se potřebuje zocelit. Ale na, to jak je mladý, jsou jeho forma i výkony velice slibné.

Může třeba rekordmana Kollera časem překonat v počtu nastřílených gólů?
Těžko odhadovat. Každý by mohl, ale víte, jaká je fotbalová kariéra. Je to nahoru a dolů, přijde půlroční zranění a je to všechno v pytli. Necid je mlaďounký, má to před sebou. Když bude usilovně pracovat a hrát v dobrých klubech, tak může dávat hodně gólů. Talent i další potřebné věci v sobě má.

Nebude to mít Kollerův nástupce těžší v tom, že mu už šance nemůžou připravovat elitní záložníci Nedvěd, Šmicer nebo Poborský?
Ne. Neřekl bych, že Koller by bez těch hráčů nic nedokázal. Honza dělal pro mužstvo strašně moc. Dostával spoustu ran, sám připravoval pozice pro ostatní, kteří nabíhali ze druhé vlny. Vždycky všechno odbojoval a byl klíčovou osobností. Získal míč, dal ho pod sebe a už byl ve vápně, kde proměňoval centry. Připravoval spoustu dobrých pozic pro ostatní a nevadilo mu, že dostal nakopáno.

Mimochodem, musí hrát vůbec národní tým na jednu vysokou věž v útoku?
Deset let jsme jinak nehráli, i proto přemlouvali Kollera, aby se vrátil. Z toho logicky usuzuju, že v tom systému s jedním vysokým hráčem na hrotu chce Ivan Hašek pokračovat.

A typově se na ten post hodí právě Necid, že?
Určitě. Postava tomu napovídá, přece neřekneme, že Kollerův nástupce bude Baroš. Ne, nikdo jiný mě nenapadá, Necid je alternativa číslo jedna. Ale řeknu vám, být trenérem nároďáku, tak proti San Marinu postavím tři útočníky. Proč by nemohli vedle sebe hrát Necid, Baroš i Svěrkoš?

Čtěte v úterní MF DNES

Necid versus Koller: v čem jsou si podobní? Téma o ütočnících a rozhovor s Necidem čtěte v úterý v deníku MF DNES.

.
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze