Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Cílem není tlačit na Petra, říká Vaclík, jenž za Čecha v Žilině zaskočí

Tomáš Vaclík při svém reprezentačním debutu v listopadu 2012, bylo to ve vítězné přípravě proti Slovensku. | foto: AP

30 2015
Potřetí v národním mužstvu přijde jeho chvíle. Fotbalový brankář Tomáš Vaclík nastoupí v úterním přípravném utkání na Slovensku. "Jo, můj třetí start. To už jsem matador, co?" rozesmál se gólman, když v pondělí dopoledne nastupoval do speciálu směr Žilina.

Minulou sobotu jako obvykle při zápasech české reprezentace usedl na lavičku náhradníků. V neděli mu bylo šestadvacet a úterní start za Česko může od trenéra Pavla Vrby brát jako opožděný dárek k narozeninám.

Kouč už dopředu rozhodl, že v Žilině dá šanci Vaclíkovi, proto dlouholetá reprezentační jednička Petr Čech po víkendové kvalifikaci s Lotyšskem (1:1) odcestoval do Anglie, aby byl k dispozici Chelsea.

„Snad předvedu výkon, který se ode mně očekává. Abych ukázal, kdyby Petr někdy chytat nemohl, že se na mě národní mužstvo může spolehnout,“ přeje si gólman Basileje.

Zatím to moc ukázat nemohl. Od roku 2002 se gólmanům sbírají starty v reprezentaci obtížně. Blažek, Kinský, Drobný, Černý, Laštůvka, Marek Čech, Grigar, Zlámal, Vaniak, Štěch a teď Vaclík. Ti všichni se v Čechově éře dostali do brány na pár minut, jen jako záskok. Nejvíc za Čecha zaskakoval Blažek (dvanáctkrát), Drobný (sedmkrát) a Kinský (pětkrát).

Vaclík debutoval v listopadu 2012 v Olomouci proti Slovensku (3:0). „Teď zase Slováci, asi osudový soupeř.“

Loni v květnu odchytal další přípravu ve Finsku (2:2). Přitom v reprezentaci je už čtyři roky, poprvé ho povolal trenér Michal Bílek v březnu 2011 jako náhradníka na kvalifikaci ve Španělsku.

„Když to řeknu s nadsázkou, tak pozice brankáře v reprezentaci je Petrovo místo. My ostatní musíme být připraveni zaskočit a podat co nejlepší výkon. To je i moje přání pro zápas na Slovensku. Sám sobě i všem kolo dokázat, že se na mě můžou spolehnout.“

Po loňském přestupu ze Sparty je Vaclík jasnou jedničkou Basileje, v posledních letech tradičního účastníka Ligy mistrů. V současném ročníku svými výbornými výkony pomohl dokonce k postupu do osmifinále.

A od loňského léta je Čech dvojkou v Chelsea. Pokud by se jeho situace nezlepšila ani v příští sezoně...

„Nevím, jestli se můžeme bavit o tom, že bych se chtěl protlačit na Petrovo místo. A rozhodně není mým cílem v kariéře vytvářet na Petra tlak. Snažím se chytat dobře kvůli sobě. A když přijde šance jako na Slovensku, tak odvést maximum.“

I když Vaclík nahlédl do reprezentace už v roce 2011, na evropský šampionát o rok později se neprotlačil. Přednost dostali Drobný s Laštůvkou, Čechovi předchozí náhradníci. Pokud však Češi slibně rozjetou kvalifikaci o Euro 2016 vyloženě nepokazí, nominace na šampionát příští rok do Francie ho už nemine.

„Pod trenérem Vrbou jezdím na srazy pravidelně, takže bych to tak cítit mohl. Ale pokud nebudu chytat v klubu, nebudu ani dvojkou v reprezentaci.“

Dvojkou na Slovensku bude ostravský Jiří Pavlenka.Najdete na iDNES.czmobilní verze