Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čistá dominance, nečekal jsem až tak velký rozdíl, řekl brankář Vaclík

Německý útočník Mario Götze šel sám na českého gólmana Tomáše Vaclíka, kterého sice překonal, ale bránu netrefil. | foto: AP

8 2016
Hamburk (Od našeho zpravodaje) - Tušil, že si pořádně zachytá, že si ani na chvíli nevydechne. „Ale že Němci budou dominovat až tak výrazně, to jsem si nemyslel,“ hlesl brankář českých fotbalistů Tomáš Vaclík.

Chytal devátý zápas za národní mužstvo a takový průběh jako v Německu nezažil. Spoluhráči před ním se jen bránili, co za nimi prošlo, se nástupce Petra Čecha snažil zachránit. Na tři střely nestačil, Česko v kvalifikaci o postup na mistrovství světa v Hamburku proti obhájcům trofeje podlehlo 0:3.

„Do třetího gólu, dokud hráli naplno to byla čistá dominance,“ poznamenal Vaclík.

Nešlo s tím nic dělat?
My jsme chtěli být nebezpeční, ale vůbec jsme se k tomu nedostali. Ne že bychom nechtěli, ale prostě oni byli tak silní, že nás k tomu nepustili, dokázali reagovat na všechny herní situace. Ukázali, proč jsou mistry světa.

Dokázal jste si tak propastný herní rozdíl představit?
Před pár dny jsem to s Basilejí zažil na Arsenalu, tohle bylo něco podobného. Před zápasem jsem si nemyslel, že ten rozdíl bude až tak velký.

Vyčítáte si vy něco? Tým jste spíš uchránil od vyšší porážky.
Z první střely jsem dostal gól, pak z prvních dvou ve druhé půli další dva. Těžko se mi to hodnotí. Sice jsem něco chytil, ale ve chvíli, když ještě o něco šlo, tak mi to tam uklízeli.

Nebál jste se, že to dopadne strašidelně?
Jako že bychom třeba za poločas dostali šest gólů, že by se to nějak zvrtlo? Ne, to ne, z toho jsem strach neměl. Jak Němci dali třetí gól, tak ubrali. Možná to pak vypadalo, že držíme míč.

Fotogalerie

Německo - Česko

Ten jste neudrželi skoro vůbec. Ono to vypadalo, že jejich stopeři by v českém týmu byli skvělí tvořiví záložníci...
Mohli, u nás v záloze by mohl, s nadsázkou řečeno, hrát i Neuer... Němci jsou prostě jinde, každý z nich hraje ve velkém klubu. Pro jejich stopery je to pak i jednodušší, když dají přihrávku Kroosovi nebo Özilovi, tak oni míč udrží i pod tlakem. Jak oni zvládají ta herní schéma, tak si vytváří výhody a přečíslení.

Litoval jste spoluhráče před sebou?
Musí to být strašně složité, hrozné. Müller chvíli hraje na pravém křídle, pak je vlevo, za chvíli uprostřed. Dokážou si měnit místa, vědí o sobě a nestane se, aby si dva překáželi v jednom prostoru, ale mají hřiště pokryté. Když jsme to nechtěli jen odkopávat, tak nám vzali míč v našem vápně a z toho se pak těžko dostáváte. A pak s námi hrají házenou.

Dva zápasy v kvalifikaci, jeden bod, žádný gól a pětibodová ztráta na Německo a Ázerbájdžán, se kterým hrajete v úterý. Vypadá to, že půjde už o všechno, ne?
Asi jo, Ázerbájdžánci už nám nesmí utéct, bude to hrozně složitý zápas a my ho musíme zvládnout. Neříkám, že jsme v Německu s ničím nepočítali, ale moc dobře jsme věděli, že oni budou vyhrávat s každým. My se musíme maximálně připravit na ostatní soupeře.Najdete na iDNES.czmobilní verze