Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Narozen v nevhodné době. Čech možný konec naznačil už dřív, říká Vaclík

Tomáš Vaclík na tréninku české fotbalové reprezentace. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

23 2016
Když přišel ráno do hotelové restaurace na snídani, spoluhráči z národního mužstva si ho dobírali. "Od léta to převezmeš po Čechínovi," slyšel fotbalový brankář Tomáš Vaclík. Zprávy v podobném znění mu přicházely i na mobil od známých.

Vaclík, hlavní adept na pozici reprezentační jedničky v případě, že ji po červnovém šampionátu Petr Čech po čtrnácti letech uvolní. Gólman Arsenalu se nechal slyšet, že konec reprezentační kariéry bude zvažovat.

„Je to pořád daleko. Záleží na tom, jak se Petr rozhodne a pak i na mně, jestli na to budu mít,“ upozornil Vaclík. Brzy mu bude sedmadvacet a Čechovým náhradníkem je poslední tři roky.

Mění se pro vás něco?
Pro mě je těžké to komentovat, nemám do toho moc co mluvit. Nevím, jestli by se pak pro mě něco změnilo. Ale je pravda, že pokud by Petr v reprezentaci už nebyl, tak by se otevřela šance pro ostatní gólmany. Pro všechny by to byla velká motivace.

Překvapila vás Čechova slova o možném konci?
Trochu ano, ale v tom smyslu, jak o tom mluvil otevřeně. Něco jsem věděl už dřív, po kvalifikaci naznačil, že to bude zvažovat.

Chápete ho?
Je to pro něj těžké, na téhle úrovni chytá fakt dlouho, zápasů je strašně moc, v Anglii ještě mnohem víc než ve zbytku Evropy. K tomu hodně cestování. Plně ho chápu, nápor je obrovský. Nedivím se, že to zvažuje a hledá cesty, jak si ulevit. Čeká nás to všechny.

Cítíte, že byste proti konkurentům mohl mít náskok?
No, mám pět startů... I když je pravda, že z ostatních jsem v reprezentaci delší dobu. Ale to se může rychle změnit a otočit. Třeba vyletí někdo mladší a já zůstanu jako dvojka.

Myslíte si, že máte na to být jedničkou?
Vůbec jsem o tom neuvažoval. V devatenáctce, v jedenadvacítce jsem si určitou pozici vybudoval, ale v áčku byla situace jasná. Je tady Čechíno, je to jeho éra a tak jsem to i bral. Nepřemýšlel jsem o tom, že by se pozice jedničky měla pro mě otevřít.

Ztrácel jste v národním mužstvu motivaci?
Ne, to vůbec ne. Začal jsem tady jako mladý a hodně jsem se od Petra učil.

Neříkal jste si: „Narodil jsem se v blbé době“?
Jo, to asi napadlo každého gólmana. Ale nejsem jediný, podobné je to i jinde. Španělsko má Casillase, Itálie zase Buffona. Taky do brány nikoho nepustili.

Čech je nyní zraněný, ve čtvrtek proti Skotsku nebo příští úterý ve Švédsku vám přibude šestý start.
Snad jich celkově deset udělám... Ale vážně, trenér říkal, že má nápad, jak nás prostřídat. Ale jak to bude, to oficiálně ještě nevíme.

A radši byste chytal doma, nebo proti Ibrahimovicovi?
Říkal jsem si, že bych chtěl Zlatana vidět z lavičky, protože při zápase nejde vnímat, že proti vám hraje zrovna on. Ale chytat proti němu, to má taky něco do sebe.Najdete na iDNES.czmobilní verze