Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalová Evropa objevuje: takhle chytá česká vousatá chobotnice

HRDINA. Tomáš Koubek fantastickými zákroky pomohl libereckým fotbalistům porazit Marseille. | foto: AP

8 2015
Góly sice nestřílí, ale za úspěchy v této sezoně fotbalisté Liberce často děkují brankáři Tomášovi Koubkovi. Jako v Groningenu.

Zeptejte se na něj v Marseille, tam si Tomáše Koubka dobře pamatují! Famózním výkonem dotáhl Liberec na začátku října k výhře 1:0, stejný výsledek a hodnocení platilo i pro utkání v Groningenu. Hlavně díky němu je Liberec dvě kola před koncem skupiny Evropské ligy na postupovém místě mezi Bragou a Marseille. S oběma soupeři si to teď rozdá o postup.

Základem pro tenhle scénář bylo zvítězit v Nizozemsku. Však se také po utkání liberecký trenér Jindřich Trpišovský ke Koubkovi rozběhl a pevně ho objal. Dal tak jasně najevo, kdo je pro něj hrdinou.

„Drží nás dlouhodobě. Při střele v nastavení už jsem byl přesvědčený, že je to gól. Měli jsme na lavičce zakrytý výhled, takže to vypadalo, že míč letí do prázdné brány, a najednou se tam zase odněkud vynořil Tomáš jako chobotnice,“ usmíval se Trpišovský.

Liberecký brankář Tomáš Koubek zasahuje proti Kasperu Larsenovi z Groningenu.
Liberečtí fotbalisté se radují z vítězství. V objetí brankář Tomáš Koubek a...

„Hrozně nás podržel, takže jsem měl i za něj obrovskou radost. Tím spíš, jakou smůlu měl doma, když v nastavení chytil penaltu, ale dostal gól z dorážky.“

Liberec se o 23letého Koubka opírá v lize, kde je ve hře o titul. Paradoxně ještě lepší výsledky má na mezinárodní scéně. Včetně kvalifikace sehrál Liberec v Evropské lize osm zápasů se skvělým skóre 10:3! V polovině utkání přitom Koubek vychytal nulu - vždycky venku.

A zajímavost navrch: ani jeden ze tří gólů nedostal dřív než po hodině hry. I to svědčí o tom, jak dlouho střelci hledají skulinku, kterou by mohli balon za něj propasírovat. Evropa teď poznává, co dokáže.

U útočníků soupeře Koubek na první pohled vyvolává respekt. Je urostlý a má drsný pohled. Charizmatickou vizáž podtrhuje hustý plnovous. Jeho přednosti? Nejen výborný reflex, je také přirozeným vládcem šestnáctky, umí dobře vybíhat a stahovat centry.

Na nedávném mistrovství Evropy do 21 let, kde byl českou jedničkou, také zaujal při pozápasových rozhovorech jako příjemný společník.

Tomáš Koubek v brance Liberce likviduje nohou jednu z gólových šancí Marseille.

Po Euru ho v červenci z Hradce Králové vykoupila Sparta jako investici do budoucnosti, podepsala s ním čtyřletý kontrakt a hned ho poslala na roční hostování do Liberce. A profitují z toho všichni.

Koubek chytá, Liberec vítězí, Spartě se zhodnocuje investice. Vždyť už ho trenér Pavel Vrba zve do reprezentačního áčka jako trojku a před listopadovým dvojzápasem se Srbskem a v Polsku naznačil, že by mohl Koubek zažít v elitním výběru premiéru. S reprezentační devatenáctkou už byl vicemistrem Evropy...

Teď drží naděje Liberce na úspěšnou sezonu. Obzvlášť pohárová jízda je obdivuhodná. „Zatím máme skvělou bilanci. Bylo by skvělé, kdyby nám vydržela do konce skupiny,“ řekl Koubek. „Je to krásné, všechno máme ve svých rukách.“

Spíš v jeho rukavicích.Najdete na iDNES.czmobilní verze