Brankář Drobný vychytal postup na ME jednadvacítek

17 1999
I r á k l e o - Ani drtivý nápor trvající po celý druhý poločas nedostal Řeky na ME fotbalových jednadvacítek. Mladí Češi podali v Irákleiu hrdinský výkon a přestože prohráli 0:1, pocestují na květnový šampionát. V prvním utkání totiž v sobotu vyhráli v Teplicích 3:0. Životní výkon podal brankář Drobný, který chytil čtyři minuty před koncem domácím penaltu, čímž zpečetil skvělé počínání v průběhu celého duelu.

První výsledek předurčil dění na trávníku mužstva OFI Kréta. Český tým už podle složení základní sestavy chtěl spoléhat jen na brejkové situace, trenér Brückner vyslal totiž na hřiště místo očekávaného Rosického dalšího beka Čupra a Lengyel se postavil na post defenzivního záložníka, jak je zvyklý z Českých Budějovic. Domácí nakonec nemohli využít kvůli zranění služeb nebezpečného Liolidise, přesto jejich složení bylo hodně ofenzivní. Odhodlání obrátit postupové šance měly zdůraznit přelivy v národní modré barvě na hlavách všech domácích hráčů.

Ti se pustili do soupeře podle očekávání hned od první minuty, ale dlouhé minuty se na dostřel Drobného branky vůbec nedostali, největším nebezpečím pro jihočeského gólmana byly bengálské ohně a dýmovnice v prostoru za jeho brankou. Až dvě minuty před vypršením půlhodiny hry dostal nejlepší hráč domácích Konstantinidis míč zcela ideálně na nohu a křížnou střelou vrátil svůj tým znovu do hry.

Český celek sice s výjimkou této akce bránil hodně důsledně, ale vyčerpávající defenzíva mu nedovolila příliš mnoho výpadů, k nimž Brückner své svěřence nabádal. Jednou sice mířil do svého obvyklého úniku Sionko, ale byl zkosen zezadu a rozhodčí Trentalange ukázal faulujícímu hráči žlutou kartu. A tak největší možností srazit Řekům hřebínek měl v 35. minutě Tomáš Došek po individuální akci na hranici trestného území, jenže jeho střelu Kotsolis bez problémů kryl.

Druhý poločas domácí svůj tlak vystupňovali, místy fanatické obecenstvo je hnalo do obrovského tlaku a český tým jen přihlížel kombinačním akcím ve středu hřiště. Z nich se také zrodila akce podobná té brankové z první části, ale Drobný tentokrát Konstantinidisův pokus zneškodnil. Dvacetiletý brankář i při svém druhém startu prokazoval výbornou formu, kterou potvrdil i při Lumputisově bombě v 55. minutě, při níž už část diváků oslavovala gól.

Češti mladíci v těch chvílích byli v hluboké defenzívě a téměř vůbec se nedostávali za půlicí čáru. Až od šedesáté minuty hrozivý tlak domácích začal ochabovat, i když hru měli stále ve své moci. Domácí kouč dvacet minut před koncem začal postupně nasazovat další útočníky, kteří měli dodat dopředu chybějící síly. Jedinou šanci měl český tým dvanáct minut před koncem, kdy domácí gólman jen s námahou vytáhl mimo trestný kop Jankulovského, a tak až do závěrečných minut trvalo drama.

Řekové se snažili svůj tlak v závěru znovu vystupňovat a po rohovém kopu šest minut před koncem se dočkali alespoň penalty za faul na doskakujícího Konstantinidise. Jenže sám postižený se role vykonavatele nezhostil dobře, vynikající Drobný mu střelu ze značky pokutového kopu chytil. Vychytal tak svému týmu postup do finálové části mistrovství Evropy této věkové kategorie. Turnaj se uskuteční v květnu 2000, o pořadatelství se ucházejí Francie, Itálie a Slovensko. Čtyři celky ze závěrečného turnaje postoupí na olympiádu do Sydney.

Výsledek:
Řecko "21"
- Česká republika "21" 1:0 (1:0)
Branka: 28. Konstantinidis. Rozhodčí: Trentalange (It.). ŽK: Hatzizisis - Lengyel, Čupr, Polák, Drobný. Diváci: 8000. První zápas 0:3, postupuje Česká republika.
Sestavy:
Řecko: Kotsolis - Alexopulos - Gogolos, Kiriazis - Hatzizisis (74. Chalamelos), Kafes (78. Tzanetis), Karagkunis, Grammozis, Lumputis (72. Katsiaros) - Kostantinidis, Iordanis.
ČR: Drobný - L. Došek, Brabec, Petrouš, Čupr - Sionko (61. Kučera), Polák, Lengyel, Týce, Jankulovski - T. Došek (68. Baroš).