Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brankář Čech psal maturitní písemku

Petr Čech při maturitě - Brankář fotbalové reprezentace Petr Čech při písemné maturitě ve škole v Plzni. | foto: Daniel BeranMF DNES

17 2006
Plzeň - První krok k úspěšnému dokončení studia na Sportovním gymnáziu v Plzni dnes dopoledne udělal jeden z nejlepších fotbalových brankářů světa Petr Čech. Pět minut po desáté hodině usedl do lavic v jedné z tříd školy, aby napsal maturitní písmenku. Jako jeho spolužáci i on se mohl vybírat ze čtyřech témat.

Vybral si úvahu nad vlastními životními cíli vycházející z citátu J. W. Goetha "Jen tak jsi hoden volnosti a žití, když rveš se o ně den co den."

"Toto téma se mi zdálo nejbližší. Je zajímavé zdůvodnit si životní cíle. Měl jsem jich několik, postupně se vyvíjely, takže jsem skutečně mohl čerpat z vlastní zkušenosti," uvedl Čech.

Na přípravu mnoho času neměl. "Připravoval jsem se už několikrát, ale pokaždé jsem termín musel odložit. Teď jsem si stačil zopakovat hlavně gramatiku a také charakteristiku jednotlivých slohových útvarů. I to je v písemce důležité," popisuje fotbalista.

Jak přiznal, přestože je na stres zvyklý, cítil ráno zvláštní nezvozitu. "Přece jenom je to maturitní písemka, důležitý životní krok. Je to úplně něco jiného, než nastoupit v důležitém zápase. Rád bych zvládl i ústní část maturity, abych nezapomněl, co jsem se už naučil. Teď však odjíždím na důležité soustředění a čeká mě mistrovství světa. Vůbec nedokážu odhadnou, jak to všechno dopadne," popisuje své pocity.

Přestože kvůli sportu už maturitní zkoušku několikrát odložil, pomáhá mu na druhé straně učení zvládnou. "Při zápase se musím umět rychle připravit a zkoncentrovat. To se mi teď hodí, protože se o tom, kdy ke zkoušce půjdu, rozhodne na poslední chvíli. Pak se mi bude hodit, že umím v pravou chvíli napnout síly jedním směrem a zároveň zvládnout velké psychické vypětí," dodává Petr Čech.

Dnes večer už se připojí v Praze k reprezentačnímu týmu, který odjíždí na tradiční soustředění do rakouského Seefeldu.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze