Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Překvapivý výsledek, že jo, prohodil Čech. Byl už smířený s remízou

POZOR! Brankář Petr Čech usměrňuje českou obranu. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

10 2014
Po zápase přeběhl na druhou stranu hřiště, aby pozdravil svůj protějšek z Nizozemska. Vypadalo to, jako by gólman českých fotbalistů Petr Čech po senzační výhře 2:1 z nastavení Jaspera Cillessena utěšoval.

"Ale ne, jen jsem mu gratuloval k bronzu z mistrovství světa," líčil Čech s úsměvem. "A taky jsem mu říkal, že bohužel pro něj takové zápasy jako ten u nás v Praze, se někdy stávají."

Cillessen si pořádně nesáhl na míč, dostal dva góly a jeho tým prohrál. Rozhodující branku inkasoval v samém závěru poté, co obránce Janmaat při malé domů poslal míč mimo jeho dosah do tyče a Pilař pohodlně dorazil.

"Holanďany hodně mrzelo, jak si to sami pokazili," říkal Čech.

Zato vy záříte štěstím, velkého soupeře jste hodně dlouho neporazili.
Už jsme takový výsledek potřebovali, navíc jsme dlouho nevyhráli. Když porazíte třetí tým z mistrovství světa, hned se líp pracuje. Ale upozorňuju, že jsme zůstali nohama na zemi. Se třemi body ještě nikdo nikam nepostoupil, cesta na šampionát je dlouhá. Máme za sebou jen skvělý vstup.

Co výhra nad Nizozemskem znamená?
Tlak na úspěšný výsledek se zvyšoval. V posledním přáteláku proti Americe jsme měli spoustu šancí a i kdybychom hráli dva dny, tak jsem ten gól nedali. Věděli jsme, že proti Holanďanům budeme muset hrát na hranici možností, abychom vůbec branku vstřelili.

V PROBLÉMECH. Český brankář Petr Čech vykopává míč po jednom z nizozemských...
NADŠENÍ. Čeští fotbalisté jásají, Pavel Kadeřábek slaví s Petrem Čechem.

Nakonec jste dali dvě a vyhráli. Jste překvapený?
Je to překvapivý výsledek, málokdo ho čekal, což byla i naše výhoda. I když se nám v přípravě vyhrávat nedařilo, tak jsme postupně dělali pokroky. Všechno chce čas, někteří kluci toho v národním týmu moc neodehráli. Proti Holanďanům jsme měli velmi dobrou organizaci hry a soupeře pustili jen do mála šancí.

Ani to se nečekalo, souhlasíte?
Připravovali jsme se svědomitě. Myslím si, že jsme podali poctivý výkon. Věděli, že jim nesmíme nechat prostor. Kdyby v úvodu skórovali, asi by zápas vypadal jinak.

Naopak, první gól jste dali vy...
... a hodně nám pomohl. Do vedení jsme šli ve chvíli, kdy oni získávali jistotu, kontrolovali střed hřiště, drželi míč. Pro nás byla ta krásná trefa velkou vzpruhou a pro ně studenou sprchou. Do zápasu se dostali, až když po půli vyrovnali.

Pak se hosté hnali za druhým gólem. Říkal jste si, aspoň udržet remízu?
Když vyrovnali, tak se uklidnili a my museli bránit ještě mnohem víc. Hodně jsme se nadřeli, abychom je nepustili do šancí.

Fotogalerie

Nebál jste se, když byl soupeř v euforii, že zápas otočí?
Říkal jsem si, že musíme přežít dvacet minut. Jejich odhodlání a chuť zápas otočit, bylo jasně vidět. Potřebovali jsme jejich nápor trochu utlumit. A za ten poctivý výkon jsme si snad trošku toho štěstí v závěru zasloužili.

Věřil jste, že vyhrajete?
Když rozhodčí ukázal, že nastaví dvě minuty, tak jsem si říkal, že rychle utečou a že máme bod. Muselo by se stát něco výjimečného, abychom prohráli. Myslel jsem si, že to bude jedna jedna. A kdyby přišla standardka, které jsme zahrávali dobře....

Nakonec přišla chyba soupeře. Jak jste ji přes celé hřiště viděl?
Jejich obránce nechtěl odkopávat, ale získat míč, aby mohli jít konstruktivně dopředu. Chtěli rozhodnout. Ale hlavou je někdy těžké míč nasměrovat přesně a on ho dal brankáři do protipohybu. Každý útočník by s takovou hlavičkou byl spokojený. Bohudík, že to tak dopadlo.

Do Chelsea se aspoň vrátíte s lepší náladou, když teď v klubu nechytáte. Je to tak?
Já s dobrou náladou přiletěl už do Prahy. Situace v klubu je pro mě nová a jiná, ale na chuti reprezentovat a týmu pomoct to nic nemění. Byl jsem rád, když mi trenér zavolal a řekl, že mě v národním mužstvu chce.

Podívejte se, jak Čech a jeho spoluhráči zápas hodnotí:Najdete na iDNES.czmobilní verze