Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brankář Čech: Naše postavení odpovídá výkonům, které jsme předvedli

Smutný brankář Petr Čech - ZKLAMANÝ. Brankář Petr Čech po porážce se Slovenskem. | foto: Michal Šula, MF DNES

2 2009
Tři soupeři jsou před nimi, postupové příčky se českým fotbalistům vzdálily. "Jsme na místě, kde bychom být neměli. Jednoznačně máme mužstvo, které by v tabulce mělo být výš," prohlásil brankář Petr Čech.

Blížila se středeční půlnoc, když gólman Chelsea po kvalifikační porážce se Slovenskem 1:2 jako poslední z reprezentantů vyšel z kabiny.

V té chvíli už bylo několik minut jasné, že Češi v tabulce klesli na čtvrtou příčku. Že na vedoucí Severní Iry ztrácejí pět bodů, že Slováci mají před svým rivalem čtyřbodový náskok, navíc odehráli o zápas méně. Na šampionát postoupí přímo jen vítěz, druhý v pořadí má šanci na baráž.

"Naše postavení odpovídá tomu, jak jsme se v kvalifikaci zatím předvedli. Ale neodpovídá kvalitě, kterou v kabině máme," prohlásil Čech, který byl v zápase proti Slováků kapitánem.

Myslíte si tedy, že Česko by mělo být v tabulce na lepším místě?
Když srovnáte kvalitu, kterou máme v kabině a jakou mají soupeři, tak nás právem všichni označili za favority skupiny. Měli bychom bojovat o postup, ale na hřišti se nám nedaří.

Proč? V čem je největší problém národního mužstva?
Nedokážeme si připravit šanci. Máme dobrou myšlenku, ale nedokážeme ji realizovat. Když už dobře naběhneme, tak zkazíme přihrávku. A když se nám přihrát povede, tak špatně pokryjeme prostor. To pak rozhodí celou hru.

Jste dobře na soupeře připraveni?
Soupeře máme dobře přečteného, ale nedaří se nám na hřišti to, co chceme hrát.

Nic se vám nedaří od začátku kvalifikace.
Jsme v útlumu, to je pravda. Hlavně co se týče výsledků.

Ale i hra je špatná.
To spolu souvisí. Když se vám nedaří výsledkově, snažíte se to všechno zlomit za každou cenu. Nakonec se všechno obrací proti vám. Paradoxně proti Slovákům jsme hráli líp než v sobotu ve Slovinsku, ale prohráli jsme. Každopádně jeden bod z těch dvou zápasů je málo, to víme všichni.

Šance na postup na šampionát se hodně snížily. Jak to dál vidíte?
Jo, je to problém, komplikace. Naši situaci jsme chtěli udržet v našich rukách, ale teď už to tak není, když nás Slováci porazili a vyhráli i Severní Irové. Odstup se zvětšuje a i když vyhrajeme všechno, tak to nemusí stačit.

V národním týmu jste sedmým rokem, ale podobnou situaci jste nezažil. Jaké to je?
Určitě nepříjemné. Přitom je to obrovská škoda, protože si myslím, že naše mužstvo kvalitu má. Vždyť ji hráči každý týden ve svých klubech potvrzují.

Dovedl jste si současné potíže národního mužstva vůbec představit?
Na začátku kvalifikace jsem si nic podobného nepřipouštěl.

Dá se kvalifikace ještě zachránit?
Teď jsem dole, to je jasné. Ale nikdo se nevzdává. Musíme se pokusit všechno vyhrát a třeba se tabulka ještě zamíchá. Dosud ztráceli všichni se všemi, tak to snad bude pokračovat. Ale jiná možnost, než získat dvanáct bodů ze čtyř zápasů pro nás už neexistuje.

Na příští kvalifikační zápas na Slovensku už zřejmě bude k dispozici Tomáš Rosický. Může se s jeho návratem hra mužstva znatelně zvednout?
Fotbalista takového kalibru by chyběl každému mužstvu. Na druhou stranu jsme se s jeho absencí měli vypořádat líp. Třeba tenkrát v Německu i bez něj záloha fungovala dobře, vytvářeli jsme si šance, dávali góly. To nám teď nejde a to je jen naše chyba.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze