Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Píšeme historii, těší Dočkala. Villarreal bere, Doněck by mu nevadil

18 2016
Moc toho nenaspal, do postele se dostal až k ránu. A žádné sny o gólu, kterým pomohl ve čtvrtek vyřadit Lazio z Evropské ligy, Bořek Dočkal neměl. „Nezdálo se mi vůbec nic,“ říkal záložník fotbalové Sparty, když v pátek po poledni přišel mezi novináře. Hodnotil jak velké vítězství v Římě, tak los čtvrtfinále, který Spartě přisoudil španělský Villarreal.

„Vzali jsme to docela v pohodě. I když je pravda, že asi většina z nás doufala, že se vyhneme španělským týmům,“ líčil Dočkal. „Na druhou stranu jsem si říkal, že pro nás by mohlo být zajímavé, že se už letos potkali s Plzní, bude to zajímavá konfrontace. Materiál ze zápasu s Plzní pro nás může být docela poučný.“

Byl v kabině někdo zklamaný? Většina hráčů si přála spíš Liverpool nebo Dortmund.
Máme za sebou postup, takže nikdo si nebude chtít kazit náladu tím, že nevyšel los podle jeho představ. A v osudí byly takové týmy, že jsme si moc vybírat nemohli. Za mě je los v pohodě, jsem s ním spokojený.

Oddechl jste si, když bylo jasné, že se vyhnete Šachtaru Doněck?
Kolem sebe jsem pozoroval, že se jim většina kluků chtěla vyhnout, ale mně by to zase až tak moc nevadilo. Bylo by to jen trochu nepříjemné v tom, že je to ukrajinský tým, což asi není tolik atraktivní pro fanoušky, přitom mají obrovsky kvalitní tým.

Fotogalerie

Půjdete do dalšího dvojzápasu s vyšším sebevědomím, když jste Lazio na jeho hřišti vysoko porazili?
Těžko říct. Myslím, že jsme se nezalekli nikoho, ve skupině jsme potkali třeba Schalke, což je v mých očích hodně silný tým. Nemyslím si, že to je o tom, že by nám každý další krok dodával sebevědomí. Přistoupíme k tomu úplně stejně, zase víme, že kvalita bude spíš na straně soupeře a my to musíme zvládnout týmovým výkonem. V téhle fázi to tak už prostě je: individuální schopnosti hráčů ve všech týmech jsou v porovnání s námi lepší.

Je výhoda, že budete začínat venku?
Já si tohle vždycky přeju víc. V pohárovém systému mi to přijde jako výhoda. Na druhou stranu, teď jsme to dvakrát měli obráceně a dvakrát z toho byl postup, takže to asi až takovou roli nehraje. Ale pocitově je to pro mě příjemnější.

Jak se vám vůbec po Laziu usínalo? Zdálo se vám o gólu?
Ne, to se mi nezdálo. Dostali jsme se do postele celkem pozdě, už jsem potom padnu a tvrdě usnul, žádné sny. Spíš ráno, když jsem se probudil, jsem si říkal, jak to zkresluje: měl jsem pocit, že už ten zápas máme pár dní za sebou, přitom to bylo jen pár hodin. Ono to tak letí, že si to člověk pořádně ani neuvědomuje.

Řada vašich spoluhráčů říkala, že to pro ně byl největší zápas kariéry. Vy už jste toho prožil dost, berete to také tak?
Je těžké to takhle hodnotit. Asi bych to nechtěl označit za největší zápas, největší úspěch. Z toho, co jsem zatím zažil, pro mě byl největší titul - dlouhodobá soutěž je ještě náročnější a je těžké to dotáhnout do konce. Titulu si vážím nejvíc, ale tohle je samozřejmě velký úspěch. Máme radost z toho, že píšeme historii klubu, že jsme dokázali něco, pod čím budeme podepsaní. Dělat radost fanouškům je náš úkol, jsme rádi, že se to daří. Všechno, co se teď odehrává, je takový bonus.

Čekal jste, že v jarní části se bude Spartě takhle dařit?
Nečekal. V těch jednotlivých zápasech to vždycky mohlo být jinak - odehráli jsme dobrý zápas doma s Krasnodarem, ale mohli jsme dostat gól, stejně tak doma s Laziem jsme neodevzdali úplně stoprocentní výkon a kdyby měli větší touhu tady přidat ještě gól, bylo to myslím v jejich silách. O tom jsme se i v kabině bavili, že by je to v odvetě mohlo mrzet.

Ano?
Dělalo to na mě dojem, že 1:1 brali jako dobrý výsledek a že už to doma nějak uhrají. Všechno to vypadá, že to pěkně šlape, ale zápasy byly tak těžké... Už první ligové kolo ve Zlíně, kde jsme museli otáčet výsledek. Z tohohle pohledu je důležité, že sbíráme sebevědomí tím, že ta těžká utkání dokážeme otáčet. Ale zároveň víme, že každé zaváhání v lize může být dost nepříjemné. Jsme pokorní a víme, že je potřeba to dál potvrzovat.

Teď vás čeká derby se Slavií. Jak náročné bude jít do něj krátce po těžkém utkání s Laziem?
Fyzicky náročné to samozřejmě bylo, ale myslím, že nám pomůže vědomí, že jsme to zvládli. Taková ta vnitřní euforie, kterou si každý z toho zápasu odnese. Navíc je to derby - a tam musí jít každá únava během první minuty pryč. Většinou je to stejně spíš o hlavě, abychom byli namotivovaní. Pak se s tím tělo sveze.

Co tedy od derby očekáváte?
Bude to úplně něco jiného, nedá se čekat, že bychom byli tak sebevědomí, že bychom si mysleli, že budeme jasně dominovat a hrát krásný fotbal. Už máme ozkoušené, že derby bude zase boj a válka o každý balon. Ale vědomí, že umíme zvládnout těžké zápasy v Evropě, nám může samozřejmě pomoci.Najdete na iDNES.czmobilní verze