Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bonyho přestup? Zřejmě až v létě. Teď chce být exsparťan králem Afriky

KANONÝR BONY. Bývalý útočník Sparty (vlevo) přijímá na mistrovství Afriky gratulaci od Didiera Drogby. | foto: AP

3 2013
Ten nejtěžší zápas musel Bony Wilfried vybojovat už před vypuknutím fotbalového Afrického poháru národů. Na jedné straně "hřiště" stály vlastní ambice a touha posunout se výš. Na té druhé pak čest, patriotismus a volání krve, volání rodného Pobřeží slonoviny.

"Bylo to hodně složité dilema," líčí útočníkův agent Dalibor Lacina. "Bony věděl, že když zůstane v Evropě, bude reálné, že mu vyjde velký přestup. Nechali jsme rozhodování na něm a nakonec zvítězilo vlastenectví."

A tak se hráč, který čtyři roky sloužil Spartě, přesunul z nynějšího působiště v nizozemském Arnhemu do Jihoafrické republiky, kde se odehrává bitva o fotbalového pána kontinentu. O víkendu jsou na programu čtvrtfinálové duely, kam Pobřeží slonoviny došlo i díky gólovému příspěvku někdejšího oblíbence sparťanských fanoušků.

U prognóz a slibů politiků si nikdy nemůžete být jistí, že vyjdou, ale pokud se přece naplní predikce o favoritovi turnaje, stane se Wilfried mistrem Afriky. A takto vylepšený životopis z něj může - jak připouští i Lacina - udělat ještě atraktivnější "zboží".

Ve stopách idolu do Chelsea?

Už teď je Wilfried hvězdou, přinejmenším v Nizozemsku. V ligové sezoně se trefil už šestnáctkrát, vede tabulku střelců a díky tomu se kolem něj točí významní zájemci, ochotní dát zhruba 300 milionů korun. Taková je podle odhadů cena pětadvacetiletého kanonýra.

Tyto peníze byl do poslední chvíle připraven zaplatit kupříkladu Newcastle. "Ale ve hře bylo víc klubů," říká Lacina. Prozrazovat je nechce, nicméně šeptalo se o Aston Ville, a dokonce i o Chelsea, kde nostalgicky vzpomínají na Wilfriedova reprezentačního spoluhráče Didiera Drogbu. "Drogba je můj idol, takže angažmá v Chelsea by bylo nádherné," zasnil se koncem loňského roku sám Wilfried.

Chelsea? Možná to nemusí být čirá fantazie. "Chelsea hráče jako Bony potřebuje," mínil nedávno český obránce Tomáš Kalas, kmenový hráč londýnského klubu, hostující právě v Arnhemu. "Bony je velmi silný, podle mě silnější než Torres, kterého má Chelsea v útoku teď. A také skvěle kontroluje míč."

Anglie ovšem zavřela ve čtvrtek přestupové dveře a Wilfried jimi neprošel, s čímž počítal, když se rozhodl pro cestu do Afriky. Podle Laciny ještě existuje možnost, že by se po návratu přesunul do jednoho z bohatých ruských klubů. A když to nevyjde? "Nic se neděje, počkáme s případným přestupem do léta."

Kdyby se Wilfried za půl roku ocitl v Anglii, mohl by se stát druhým cizincem, jenž prošel českou ligou a pak zazářil coby hvězda první velikosti. Před ním to dokázal Edin Džeko se svým tažením z teplického útoku až do Manchesteru City.

Chce mluvit česky, létá do Prahy

Wilfried se navíc od Česka neodstřihl. "Času má málo, ale když si ho najde, občas přiletí na den či dva do Prahy," říká Lacina. "A na jeho přání spolu mluvíme česky. Bony je stále tím inteligentním a komunikativním klukem, jakým byl ve Spartě, i když se pochopitelně musí vyrovnávat s tím, že teď vzbuzuje mnohem větší pozornost."

V těchto dnech se útočník koncentruje výhradně na cestu za africkým trůnem. Je smířen s tím, že v obrovské konkurenci útočníků, jichž má Pobřeží slonoviny na soupisce sedm včetně Drogby, Gervinha či Kaloua, nedostane pokaždé příležitost, nicméně poslední ze sedmi gólů, které zatím tým na turnaji dal, nese jeho autogram.

Bude Wilfriedovo jméno zapsáno od neděle za týden na seznam afrických šampionů? To by se to pak chlubilo známým v Praze!

Autor:


Grafton Recruitment Praha
HR Nováček

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze