Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kouče Jarolíma neřešíme, řešíme vítězství, přesvědčuje Kalabiška

Jan Kalabiška (vlevo), archivní foto | foto: ČTK

28 2016
Makedonský vicemistr Škendija Tetovo bude prvním soupeřem mladoboleslavských fotbalistů na začátku nové sezony. Dnes od 20 hodin na národním stadionu Filipa Makedonského ve Skopje začne první střetnutí třetího předkola Evropské ligy, odveta je na programu za týden v Mladé Boleslavi.

Přímo na hřišti by u toho měl být také Jan Kalabiška, jemuž v předpokládané základní sestavě patří post levého záložníka.

„Poslední přípravný zápas mi vyšel, dal jsem i gól, takže si na základ věřím,“ hlásil ve středu z cesty do Makedonie Jan Kalabiška.

On-line

Duel s Tetovem sledujte v podrobné on-line reportáži.

Jaké jsou vaše pohárové zkušenosti ze slovenské Senice, z níž jste do Boleslavi přišel?
Předkola Evropské ligy jsem si tam vyzkoušel dvakrát. Jeden rok jsme vypadli s rakouským Salcburkem, v další sezoně jsme vyřadili MTK Budapešť a vypadli s kyperskou Nikosií.

Kvalitu těchto týmů je s makedonským Tetovem asi těžké porovnávat...
Zatím toho o soupeři moc nevím. Viděli jsme video, u něhož nás trenér Jarolím upozorňoval na šikovné protihráče. Asi se proti nám budou snažit hrát spíš na brejky.

Víte o fanoušcích, s nimiž jsou často problémy?
Napadlo mě, že to tak bude. V těchto končinách jsou fanoušci často divočejší. Ale žádný konkrétní příklad ve spojitosti s tímhle makedonským klubem nemám.

Jsou to především Albánci a hodně nacionalisticky založení. Při finále makedonského poháru třeba hlasitě narušovali národní hymnu.
To jsem nevěděl. Snad při utkání žádné problémy nebudou.

KF Škendija Tetovo

Klub vznikl v roce 1979 v převážně Albánci obývaném makedonském městě Tetovu, po dvou sezonách byl ale kvůli vyvolávání nacionalistických vášní zrušen. Znovu mohl začít hrát až v roce 1989, po vyhlášení nezávislosti Makedonie začínal v nižších soutěžích, do první ligy postoupil poprvé v roce 1996. Poté ale několikrát sestoupil, v nejvyšší soutěži se natrvalo usadil v ročníku 2010/11, kdy rovnou získal mistrovský titul. Jeho fanoušci, zvaní Ballistët podle albánského nacionalistického odbojového hnutí z druhé světové války, jsou známí provokacemi, letos například narušili finále Makedonského poháru, když vypískali národní hymnu.

Boleslav v přípravě vyhrála osm z devíti zápasů. Dá se z toho něco odvozovat?
Můžeme těžit z herní pohody. Ale z vlastní zkušenosti vím, že když vyjde výsledkově příprava, tak to nemusí být úplně dobře a v sezoně se to negativně otočí. Věřím, že to nebude náš případ. Porazili jsme silné soupeře včetně tureckého Bursasporu.

Který z přípravných zápasů vyšel nejlépe vám osobně?
Asi právě zrovna s Bursasporem, což byl ten úplně poslední. Povedlo se mi skórovat, dostal jsem se i do dalších šancí, cítil jsem se dobře.

Tak to je pro vaše vyhlídky dobré. Když se vám povedla poslední příprava, měl by s vámi kouč počítat do základní sestavy. Cítíte to tak?
Dá se to tak říci. V předchozích duelech trenér sestavou hodně točil, ale v generálce jsem hrál, celkem se mi dařilo, tak snad v sestavě zůstanu.

V zimě jste do Boleslavi přišel s vizitkou nejlepšího střelce slovenské ligy, ale na jaře se vám příliš nedařilo šance proměňovat. Chystáte se to prolomit?
Já bych to s tou vizitkou nepřeháněl. Ano, střelecky mi vyšla sezona, jenže před ní jsem za tři roky nastřílel asi jen deset branek. Věřím, že mi to teď na podzim bude padat více než na jaře, zároveň můžu být prospěšný i asistencemi.

Trenér Jarolím brzy Boleslav opustí a odejde k reprezentaci. Nemůže to mužstvo negativně ovlivnit, když o tom takhle dopředu víte?
My už to v kabině ani nijak neprobíráme. Řešilo se to, když toho byly plné noviny, teď už je klid. Nevíme, kdy přesně pan Jarolím odejde, nevíme, kdo přijde místo něj. Ale víme, že chceme vyhrát.Najdete na iDNES.czmobilní verze