Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Boj o ME: Česko může jít na Německo

25 2006
Praha - Z prvního výkonnostního koše budou v pátek losováni fotbalisté Česka. Ve švýcarském Montreux půjde o složení sedmi kvalifikačních skupin, v nichž se bude bojovat o postup na mistrovství Evropy 2008, jehož pořadateli jsou Švýcarsko s Rakouskem. "UEFA si určuje výkonnostní koše podle vlastních kritérií," řekl před cestou na losování svazový generální sekretář Petr Fousek.

Český tým tak vydělal na dvou úspěšných kvalifikacích: pro evropský šampionát 2004 a pro mistrovství světa 2006.

Na šampionát v Portugalsku postoupilo Česko z prvního místa kvalifikační skupiny, na letošní mistrovství světa v Německu prošel Brücknerův tým z baráže.

Čeští fotbalisté se tak v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy určitě vyhnou mužstvům Řecka, Nizozemska, Portugalska, Anglie, Francie a Švédska, která jsou rovněž v prvním koši.

Přesto však kvalifikační skupina nemusí být pro svěřence trenéra Karla Brücknera snadná.

Česko by se klidně mohlo octnout ve společnosti Německa, Dánska, Belgie, Finska, Běloruska a Kazachstánu. Nebo je libo skupina Česko, Španělsko, Slovensko. Skotsko, Maďarsko, Severní Irsko, Ázerbájdžán?

První koš
Řecko, Nizozemsko, Portugalsko, Anglie, Česko, Francie, Švédsko

Druhý koš
Německo, Chorvatsko, Itálie, Turecko, Polsko, Španělsko, Rumunsko

Třetí koš
Srbsko a Černá Hora, Rusko, Dánsko, Norsko, Bulharsko, Ukrajina, Slovensko

Čtvrtý koš
Bosna a Hercegovina, Irsko, Belgie, Lotyšsko, Izrael, Skotsko, Slovinsko

Pátý koš
Maďarsko, Finsko, Estonsko, Wales, Litva, Albánie, Island

Šestý koš
Gruzie, Makedonie, Bělorusko, Arménie, Severní Irsko, Kypr, Moldavsko

Sedmý koš
Lichtenštejnsko, Ázerbájdžán, Andorra, Malta, Faerské ostrovy, Kazachstán, Lucembursko, San Marino

Protože pořadatelské země Švýcarsko a Rakousko mějí účast na šampionátu zajištěnou automaticky, v sedmi kvalifikačních skupinách se bude hrát o čtrnáct postupových míst.

Na mistrovství Evropy se tak dostanou první dva týmy z každé skupiny. Do kvalifikace je přihlášeno celkem padesát reprezentačních mužstev, z čehož vyplývá, že šest skupin bude mít po sedmi týmech a jedna skupina bude osmičlenná.

Ze českou reprezentaci se vedle trenéra Karla Brücknera losování zúčastní předseda Českomoravského fotbalového svazu Pavel Mokrý, místopředsedové Vlastimil Košťál s Jaroslavem Vackem a svazový generální sekretář Petr Fousek.

Losovací akt začíná v pátek 27. ledna v pravé poledne, dvě hodiny předtím se losuje zkrácený kvalifikační cyklus pro mistrovství Evropy jedenadvacítek, jehož finálový turnaj se uskuteční příští rok v Nizozemsku. Rovněž při losování ME týmů do 21 let bude Česko v prvním výkonnostním koši.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze