Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Úpravy bohemáckého Ďolíčku startují, začne se budovat vyhřívání

ZPÁTKY V ĎOLÍČKU. Bohemians 1905 se vrátili na svůj stadion do Ďolíčku a hned v prvním kole druhé ligy narazili na rivala ze Střížkova. | foto: ČTK

24 2013
Dobrá zpráva pro fanoušky Bohemians 1905: na první ligu by v případě postupu měli chodit do Ďolíčku. Alespoň podle předsedy představenstva Dariusze Jakubowicze.

Fotbalisté Bohemians Praha 1905 se po roce chystají na nejvyšší soutěž. I přes pondělní zaváhání v duelu na Žižkově jsou přesvědčeni, že v posledních třech kolech si postup vybojují. "Prohra na Žižkově je nepříjemná, ale všichni věříme, že se postupu dočkáme," říká Dariusz Jakubowicz, předseda představenstva a spolumajitel klubu.

Klokani pochopitelně chtějí zůstat na svém stadionu Ďolíček, kde před třiceti lety slavili dosud jediný mistrovský titul. Musí proto začít pracovat na úpravách potřebných k udělení prvoligové licence.

Potřebují především vybudovat vyhřívanou hrací plochu včetně moderní plynové kotelny a zajistit areál kamerovým bezpečnostním systémem. Dále je nutné přidat sedačky na betonovém ochozu za jednou z branek a vylepšit zázemí.

To všechno vyjde na částku kolem dvaceti milionů korun, což je pro klub s přibližně padesátimilionovým rozpočtem obrovská zátěž. "Proto patří velký dík Družstvu fanoušků Bohemians, které vyhlásilo sbírku na záchranu prvoligového fotbalu v Ďolíčku," zmiňuje Jakubowicz sbírku, do níž vedle klubové ikony Antonína Panenky přispěl také on sám.

Co můžete říci k harmonogramu všech nutných prací?
Především bych rád zdůraznil, že harmonogram konzultujeme s fotbalovou asociací. Nejdůležitější je vyhřívaný trávník. Na něm se začne pracovat den po posledním domácím zápase, který hrajeme tuto neděli s HFK Olomouc. Poslední dvě utkání nás čekají na Střížkově a v Sokolově, takže v Ďolíčku se může začít pracovat.

Jaký systém vyhřívání jste zvolili?
Trávník bude vyhříván teplou kapalinou, kterou bude produkovat nová plynová kotelna umístěná v útrobách hlavní tribuny. Trubek pod hrací plochou bude víc než dva kilometry a včetně montáže jenom tato část vyjde na čtyři miliony korun.

Uvažovali jste také o vytápění elektřinou?
Přemýšleli jsme o tom, ale takový systém vyžaduje obrovské náklady na provoz. Navíc toto řešení se v Česku neosvědčilo.

Jakou variantu jste vybrali ohledně nového trávníku?
Tady jsme před kladením travnatých pásů dali přednost klasické výsadbě. Na položených drnech se dá hrát dřív, ale takový trávník zase méně vydrží. Takže dvaadvacet dní od prvního kopnutí do stávající plochy začneme vysévat. Tedy někdy kolem 18. června.

Kolik je potřeba času, aby se na nový trávník mohlo v kopačkách?
Zhruba osm týdnů. Proto chceme zažádat o to, abychom první dvě ligová utkání mohli hrát venku.

Kde se mužstvo bude připravovat v době, kdy bude hrací plocha v Ďolíčku v rekonstrukci?
V Uhříněvsi, kde hraje naše juniorka, a na pronajatých plochách. Přípravné zápasy zvolíme tak, aby se hrály na hřištích soupeřů.

Dalším požadavkem je kamerový systém. Jak to vypadá v tomto směru?
Uvažujeme o mobilním systému. Vyjde to levněji, než kdybychom takový systém budovali nastálo. Mobilní kamery se na zápas přivezou, po utkání se sbalí a zase odvezou.

Na první ligu také musíte mít všechna místa k sezení...
Až bude růst nový trávník, bude čas sedadla doplnit. Snížíme kapacitu ze šesti tisíc na pět, ale předpokládáme, že by to mělo stačit.

Montovanou tribunu, která stávala za brankou směrem k tramvajové trati, znovu stavět nebudete?
O tom budeme jednat. V minulosti to byla ztrátová záležitost, aby se tribuna zaplatila, musela by být po tři roky vyprodaná. A to se pro sektor hostů pro začátek předpokládat nedá. Máme dvě možná řešení a rozhodneme se v první polovině června.

Prioritou pro první ligu tedy jsou vyhřívaný trávník, kotelna a kamerový systém. Co další požadavky na vybavení?
S těmi se počítá průběžně do konce roku a jsou zakalkulovány v celkové částce kolem dvaceti milionů.

Všechna čest vašim fanouškům, ale jejich sbírka bude v tomto směru jistě jen zlomkem celkových výdajů. Kde tedy peníze vezmete?
Z klubových peněz, tedy od akcionářů. Chceme veřejnost přesvědčit, že do toho umíme jít s vlastními zdroji. Rádi bychom přesvědčili městskou část Praha 10 i magistrát, aby nám v budoucnu na rozvoj klubu přispěly. Tak, jak je to běžné u ostatních klubů mimo Prahu.

Jaké jsou vlastně ve vašem klubovém rozpočtu finanční zdroje?
Kolem pětadvaceti milionů dělají sponzorské peníze, máme asi dvaasedmdesát partnerů. Přibližně dvacet milionů tvoří zhruba rovným dílem vstupné, prodej suvenýrů a obchod s hráči. A to nám z německého Schalke pořád ještě nepřišlo kolem padesáti milionů za Jana Morávka. Pak jsou tu peníze od marketingové společnosti STES, od níž jsme ve druhé lize dostali více než milion. V první lize by to mělo být na sezonu milionů sedm.

Máte připravenou variantu, pokud byste první ligu v Ďolíčku hrát nemohli?
Nevím, co by se muselo stát, aby varianta Ďolíček padla kvůli nesplněným licenčním požadavkům. Jak už jsem zmínil, všechno koordinujeme s fotbalovou asociací. Přesto tu záložní variantu máme. Ale nerad bych něco přivolával, takže teď o ní mluvit nebudu.Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Slezský FC Opava 11 6 4 1 30:16 22
2. Dynamo České Budějovice 11 6 4 1 21:7 22
3. FK Pardubice 11 7 0 4 16:8 21
4. Fotbal Třinec 11 6 2 3 16:10 20
5. FK Olympia Praha 11 5 5 1 17:12 20
6. 1.SC Znojmo 11 5 3 3 14:16 18
7. 1. FK Příbram 11 5 2 4 15:12 17
8. FC Hradec Králové 11 4 5 2 15:13 17
9. FC Sellier & Bellot Vlašim 11 5 1 5 17:17 16
10. FK Viktoria Žižkov 11 3 4 4 18:18 13
11. FC MAS Táborsko 11 3 4 4 15:17 13
12. Baník Sokolov 11 3 2 6 13:17 11
13. FK Ústí nad Labem 11 2 2 7 12:22 8
14. Frýdek - Místek 11 1 4 6 7:15 7
15. FC Vítkovice 11 1 4 6 8:26 7
16. FK Varnsdorf 11 0 6 5 11:19 6

Najdete na iDNES.czmobilní verze