Blšanský fotbal ožívá. I s legendou Sieglem

Fotbalový kanonýr Horst Siegl teď pomáhá Blšanům. | foto: MF DNES

17 2009
Kanonýr Siegl, evropský vicemistr Horňák, bombarďák Svoboda, tvořivý Šmejkal, expres Němec, technik Čížek. Aneb blšanský fotbalový Dream team. Hráči s bohatou kariérou mají zastavit volný pád kdysi slavného klubu, který coby vesnice dobýval české trávníky, až se na dlouhých osm let usadil v první lize.

Teď se Blšany topí v divizi, tedy ve čtvrté nejvyšší soutěži, a z bryndy je mají vytáhnout známé fotbalové osobnosti. "Tak trochu Amfora," v žertu zmínil Horst Siegl, autor 176 prvoligových gólů, populární mužstvo herců a zpěváků.

Siegl je jako desetinásobný mistr se Spartou hlavní tváří blšanského fotbalového "povstání", ale můžou za něj i jeho dva přátelé. Hrající trenér mužstva Josef Němec a sportovní ředitel Jaroslav Janoušek.

"Nechci říct, že je to akce Z, ale je to na bázi kamarádství," přiblížil Němec, který už v Blšanech kdysi kopal a jehož kromě spolukomentování v televizi proslavilo i angažmá v mexickém klubu Cruz Azul.

Siegl tvrdí: "Jel jsem po Vánocích okolo a na stadionu v Blšanech bylo pusto, prázdno, smutno. Přitom jsem tam kdysi jezdíval na soustředění. A chci, aby to tak zase bylo, aby se vrátilo to středisko, které pomůže českému fotbalu."

Němec s Janouškem vlastní společnost SportPlus KV, která za projektem stojí. "Není to tak, že bychom přišli do Blšan s obrovským balíkem peněz a snažili se vyřešit všechny problémy, které tam vznikly," prohlásil Janoušek.

O konkrétních částkách, které do klubu přitečou, mluvit nechtěl. "Slyšeli jsme fámy, že Blšany zajišťuje Sparta. Taky že to zachraňuje Chvalovský (bývalý šéf Blšan). Ale žádné tajné financování," zdůraznil Janoušek. "Jsme za tím my a máme dva zahraniční partnery, kteří nás v tom podporují," dodal.

Blšany: Horst Siegl

Janoušek v dorostu trénoval Němce i Siegla a nápad vstoupit do nějakého klubu je jejich společným dílem. "Všichni jsme na trase Praha - Karlovy Vary, odkud pocházíme, a tak jsme si říkali, že bychom mohli něco zkusit," líčí nový ředitel.

A nejde jen o záchranu Blšan v divizi, což je prvořadý úkol. "Myšlenky máme hlubší, včetně nějaké nadace pro mladé hráče, boje proti návykovým látkám, výběrových soustředění talentů na jednotlivé pozice," prozradil Janoušek další vize.

Jenže proč si, kromě blízkosti k Varům a Praze, vybrali právě Blšany?

"Všude by rádi takový projekt přivítali, ale málokde mají tolik sportovišť. Taky jsme si zjišťovali, kde je fotbal na největším dně. A to dno, které v Blšanech bylo, nám nahrálo," přiznal Janoušek. Trenér Němec zjednodušeně popsal: "Zaťukali jsme na dveře a řekli: Nemohli bychom dostat prostor? Nějakou korunu dáme dohromady."

Chmelařská víska, za níž chytal i nynější brankář Chelsea Petr Čech, v roce 2006 spadla z první ligy a pak už to s ní šlo z kopce. Co rok, to sestup. Navíc klub tížily dluhy.

Letos v létě přišel střih.

Mužstvo už nespadá pod akciovou společnost FK Chmel Blšany, nýbrž pod stejnojmenné občanské sdružení. Jeho předseda Radek Pospíšil k tomu říká: "Jsme nová společnost, která začala načisto, převzala hráče." Areál s kupou hřišť i hotelem se podle Pospíšila skládá z majetku jak akciovky, tak sdružení. "Nejzákladnější věci patří nám - tribuna, osvětlení, hlavní hřiště."

Blšany: Horst Siegl (vlevo)

Janoušek chce časem zprovoznit celý areál. "Do fotbalu nejdeme utratit peníze, je to normální podnikatelský záměr," podotýká. "Chceme otevřít to, co tady dřív už fungovalo. Akademie, příprava mladých hráčů, soustředění týmů. Během jara zjistíme, zda to půjde."

Šéf občanského sdružení Pospíšil si pochvaluje: "Vítáme, že se něco děje, teď zatím s áčkem. My se s tím pereme, jak umíme. Mládež si zařizujeme sami, minulost si musíme vyrovnat taky sami."

Doma chtějí Blšany kopat v pátek. I za umělého osvětlení! "Od pěti nebo sedmi večer, máme to přislíbené. S Toužimí bychom rádi hráli pod světly. Děláme to hlavně pro diváky. Vždyť v tomhle regionu nic není," vidí Němec. V pátek se lépe uvolňují i posily, které mají trenérské závazky jinde.

Byla to blesková akce, tým se tvořil jen pár hodin před startem jara. "Ale nejde o uměle vytvořené mužstvo. Je to parta lidí, kteří jdou spolu. Když se rozhodl Siegl, Horňák se Svobodou řekli, že půjdou s ním.

Chceme zlákat i Kuku. Třeba ne na hraní, ale na pomoc s klubem. Smyslem je hrát hezký fotbal, na který přijdou lidi.V prvním zápase v Chomutově to v kombinaci s dorostenci fungovalo."

Siegl zachraňuje Blšany. S Chovancem jsem nemluvil, říká


V české fotbalové lize nasázel 176 branek. V historii jen čtyři velikáni jich dali víc - Bican, Kopecký, Hájek a Nejedlý.


Horst Siegl vystřílel mistrovské tituly i úspěchy v evropských pohárech slavné Spartě, na sklonku kariéry chce pomoct vzkřísit skomírající fotbalovou vesničku Blšany. "A přitom to byl vždycky můj neoblíbený soupeř. Ale na druhou stranu, když stál v bráně mladej Chvalda (Chvalovský), toho jsem měl rád. Dal jsem mu mraky gólů. Byl ze mě nešťastnej," šklebí se Siegl.

Horst Siegl


Pak ale zvážní. "Nedávno jsem se podíval na internetové stránky klubu, byly mrtvý. Když jsem pak přišel do chodbičky stadionu, našel jsem se tam na pár fotkách a vzpomněl si na všechny ty zápasy. Chtěl bych, aby to tady zase ožilo."


V jarní premiéře v  Chomutově jste hrál za Blšany jen vy, ale až dorazí Horňák, Svoboda či Šmejkal, to bude v Blšanech zase výběr ligy.
Tak trochu Amfora. Dotahujeme ještě příchod Radka Čížka, možná přesvědčím i Pavla Kuku. Blšanský areál se mi vždy líbil, chtěl bych, aby to tam nechátralo. Doufám, že na domácí zápasy bude chodit zase docela dost lidí.


Vašeho kamaráda Jiřího Novotného nepřesvědčíte?
Ten by chtěl hrát jako Franta Veselý do šedesáti. V pátek hned volal, že Dukla vyhrála 6:0 a ptal se, jak to máme my. Tak třeba v budoucnu, když to bude pokračovat. My ale nekoukáme tak dopředu, jen na nejbližší čtyři měsíce.


Když jste jezdili s pražskou Spartou do Blšan, jak jste to brali? Zase na vesnici?
Je to tak. Ale ty vzpomínky jsou spíš pozitivní. Přesto si myslím, že první liga na vesnici asi nepatří. Stačí tady divize, možná ještě o soutěž výš, třetí liga. Spíš bych tam viděl středisko, aby tam jezdily mančafty a bylo to ku prospěchu celému českému fotbalu. Bohužel, nechátrají jen Blšany, problémy jsou všude. Do fotbalu se peníze shánějí hodně špatně, na druhou stranu talentů je tady pořád dost.


Kdo vás přesvědčil, abyste šel hrát za Blšany?
Jarda Janoušek, který mě trénoval v Karlových Varech. Všichni, co tu teď budeme hrát, bydlíme někde na trase Praha - Karlovy Vary. Našli jsme tady ideální místo. Co bude od léta? Nevím. Plánujeme nějakou mládežnickou základnu. Ale to je zatím všechno jen kdyby. Přišli jsme teď zachránit Blšany v divizi, to je zatím jediný cíl.


Jak se vám zamlouvala prohraná premiéra v Chomutově?
Sešli jsme se den před zápasem, těžko jsme mohli čekat zázraky. Hodně hráčů se ještě nepodařilo zaregistrovat, s nimi bychom byli o hodně silnější. I tak si myslím, že s pěti dorostenci, kteří skoro vůbec netrénovali, jsme byli lepší než Chomutov.
Ve druhém poločase jsme mohli vyrovnat. Takže můj výhled je, že by to mohlo být dobré.


Stihli jste si spolu vůbec zatrénovat?
Jednou. Slejzali jsme se jak švábi na pivo. Všechno špatné je k něčemu dobré. Jsem rád, že mi Votice umožnily to, že jsem mohl odejít. Nechal jsem tam jen svého syna, Míšu Horňáka i Zdeňka Svobodu se mnou uvolnily. Chceme hrát pohromadě, na spolupráci na hřišti se už moc těším.


Jak vám zní, když si o sobě přečtete, že z Votic odchází Siegl starší?
Já bych neřekl starší, ale starej (smích). Jsem rád, že můžu hrát, běhat. Chci ještě rozdávat radost. Fotbal je u mě na prvním místě.


Budete i pomáhat Josefu Němcovi s trénováním?
Vzájemně si pomáháme. I hráči, které jsme oslovili, chtějí pomoct. Asi jsem to nastartoval. Když viděli, že sem jdu, šli za mnou.


Už jste skousnul nedobrovolný vánoční vyhazov ze Sparty, kde jste pracoval jako asistent kouče?
Na to se nezapomíná. V pátek jsem měl asi dvouhodinovou besedu ve Strakonicích i s trenérem Víťou Lavičkou. Dotazy padaly hlavně na tohle téma. Proč se to stalo, proč jsme odešli. Oživil jsem si to. Ale už jsem u toho myslel i na první zápas za Blšany, moc jsem nespal. Říkal jsem si, v kolika se sejdeme.


Vyříkali jste si to už se sparťanským šéfem i současným trenérem Josefem Chovancem?
Nevyříkali. My se od té doby neviděli. Asi se moc nevyhledáváme (smích). Samozřejmě je to nepříjemný. Mohl jsem skončit zároveň s Víťou Lavičkou, jenže mi bylo naznačeno, že chtějí, abych pokračoval. A za měsíc oznámí, že má skončit. Když jsem se dozvěděl, že Pepa Chovanec to věděl už měsíc a půl předem, mrzelo mě to. Hlavně ta komunikace. Kdyby hned řekl, je to takhle a takhle, určitě bych to přijal líp. Bolí to, ale musím koukat dopředu. Život jde dál. Musí se zapomínat. Na světě jsme jen na návštěvě, musíme si to užívat a nekoukat na špatné věci.


Žádnou trenérskou nabídku jste od té doby nedostal?
Něco bylo. Chtěli, abych dělal hrajícího trenéra v nižší soutěži. Ale řeknu to zkráceně: mám nejvyšší mety. Začal jsem u ligového mančaftu, takže uvidíme, jestli nějaká nabídka přijde. Manažera nemám, nikam nevolám. A vyhazov přišel v době, kdy všichni začali s přípravou, byli na soustředěních. Už to bylo těžké.


Most se neozval?
S panem Kabíčkem jsem mluvil minulý čtvrtek, ptal jsem se na Michala Macka. Ale že by mi dal laso, to ne. Teď budeme mít čas si promluvit, hned příští zápas hrajeme s rezervou Mostu v Braňanech.


Co František Chvalovský? Ví o tom, jak ožívají "jeho" Blšany?
Asi ano. Myslím, že do měsíce dvou se to tu rozběhne. Chceme natáhnout sponzora. Aby areál zase žil. Když jsem jel po Vánocích okolo, bylo tam pusto. Vypadalo to smutně. Chtěl bych, aby sem zase jezdily mančafty na soustředění, jak to bylo za mé éry. Když se do něčeho dám, chci, aby všechno šlapalo. Ale na postup zatím nemyslíme.

Liga mistrů a Evropská liga

Základní část Ligy mistrů 2018-19 začala v úterý 18. září. Český mistr Viktoria Plzeň je ve skupině G a jeho se soupeři jsou Real Madrid, AS Řím a CSKA Moskva.
Zápasy Evropské ligy se hrají od čtvrtka 20. září. Slavii Praha čeká ve skupině C Petrohrad, FC Kodaň a Bordeaux. FK Jablonec byl nalosován do skupiny K, kde jsou dále Dynamo Kyjev, Astana a Rennes.
Finále Ligy mistrů se hraje 1. června 2019 v Madridu na stadionu Atlétika, Evropská liga vyvrcholí 29. května v Baku.

 

Edin DžekoPatrik Schick, Mário Fernandes, Arťom Dzjuba, Tomáš Koubek

Nejčtenější

Kolaps AS Řím po vystřídání Schicka, před duelem v Plzni remizoval

Alexander Kolarov (vlevo) z AS Řím oslavuje svoji gólovou trefu spolu s...

Jen co český útočník Patrik Schick v 83. minutě odešel ze hřiště, AS Řím v utkání 15. kola italské...

Slavia - Boleslav 3:2, dlouho jasná záležitost lídra, ale v závěru drama

Slávistický záložník Tomáš Souček v šanci před mladoboleslavským brankářem...

Fotbalisté Slavie navzdory nepovedenému závěru dokráčeli ke čtvrtému ligovému vítězství za sebou, v...

Sparta - Teplice 0:1, další blamáž, zmar dokonal v závěru Moulis

Sparťanští hráči před utkáním proti Teplicím. Zleva: Srdjan Plavšić, Lukáš...

VIDEO Fotbalová Sparta je v herních troskách. V jediném nedělním utkání 18. kola Fortuna ligy doma...

City poprvé prohrálo, do čela jde Liverpool i díky hattricku Salaha

David Luiz (vpravo) z Chelsea slaví svůj gól do sítě Manchesteru City.

Změna v čele tabulky anglické Premier League: dosavadní lídr a obhájce titulu Manchester City...

Gólman Šeda: Měli bychom to nechat na sudích a nespoléhat na video

Jan Šeda z Mladé Boleslavi chytá penaltu Jakuba Plška z Olomouce.

Prvních dvacet minut držel mladoboleslavský brankář Jan Šeda čisté konto, překonal ho až z penalty...

Další z rubriky

Náš útok mi dělal radost, libuje si pardubický kouč Krejčí

Pardubičtí fotbalisté slaví gól v utkání s Vítkovicemi.

Skončila první polovina letošní druhé fotbalové ligy. Pardubice jsou po ní na pátém místě tabulky,...

Zoubele má životní formu. Kariéru mu restartovala operace mandlí

Jihlavský fotbalista Lukáš Zoubele se raduje z gólu.

Pokud jméno fotbalisty Lukáše Zoubeleho zadáte do internetového vyhledávače a najedete na...

Jihlava už si vybrala, koučem fotbalistů bude Kučera

Trenér znojemských fotbalistů Radim Kučera.

Oficiálně sice jeho jméno vedení fotbalové Jihlavy ještě neoznámilo, nicméně vše směřuje k tomu, že...

Najdete na iDNES.cz