Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


BLOGÓÓÓL: Jak metro „potrénovalo“ na večerní nápor a sbližovalo

Tlačenice v metru v Sao Paulu | foto: Jan Palička, MF DNES

12 2014
Sao Paulo (Od našich zpravodajů) - Tenhle blogóóól vznikl vlastně z donucení. Pod tlakem. Pod obrovskou masou, která se valila a před níž už v jednu chvíli nebylo ústupu. Metro v Sao Paulu ve středu "potrénovalo" na nápor fanoušků. Jen o chvíli později než brazilští fotbalisté na Chorvaty.

Bylo sedm večer, hlavní špička, v níž Sao Paulo pulzuje nejvíc. Na chvíli se zasekly vozy červené trasy, která spojuje severní část s jižní. Stávka? Tentokrát banální problém: porouchaná souprava, odstavená za dvacet minut. I to stačilo, aby ještě zesílila lidská zácpa.

"Tahle přetlačovaná je pro Sao Paulo typická. Mezi šestou a sedmou večer je nával ve všech přestupních stanicích. Teď ještě o něco horší kvůli tomu výpadku," říká Mariana, sympatická Němka, která v Brazílii pracuje. "Předtím jsem byla na Seychelách a v Holandsku. Máma mi za to nadává, že jsem nezodpovědná a příliš riskuju, ale mě to tady baví. Je to dobrodružství na krásném místě."

Právě dav nás seznámil. Znáte to: ač nechcete, tlačíte se na sebe, občas vás někdo šťouchne loktem, taškou nebo batohem, občas někomu nechtěně přišlápnete nohu. K tomu omluvné pohledy, gesta. Ale jedno "sorry" rozproudilo rozhovor.

"Trávím denně v dopravních prostředcích asi čtyři hodiny. Doma ve Wiesbadenu jsem jezdila do práce čtrnáct kilometrů a zabralo mi to deset minut. Tady je to naopak. Je to daň za to místo, za obrovské město, kde se vydělává nejvíc peněz. Patří to sem," vysvětluje. "A taxíkem to vzhledem ke kolonám neurychlím."

Nikdo se nevzteká, nelamentuje. Přitom na peron v přestupní stanici Sé, v níž se červená linka protíná s modrou vedoucí od stadionu, proudí po schodech další cestující. Kovové zábradlí, které pomáhá usměrňovat pasažéry při nástupu, pohltil dav, už není skoro vidět. Zato do vzduchu trčí desítky rukou s mobily. Cvak, cvak, cvak.

Stanice Sé. Nejkratší název, snad nejdelší čekání. Metro se sice rozjede, ale vagony jsou narvané už z předchozích zastávek. I když se dav mačká, co to jde, do dveří se dostanou jen někteří. Do kolikáté soupravy se vejdeme my? Radši nepočítat.

Byl to takový malý trénink na dnešní odpoledne, kdy metro čeká nápor fanoušků. Brazílie otevře domácí mistrovství prvním zápasem.

"V manažerské firmě, kde pracuju, nám dali volno, abychom se tomu blázinci vyhnuli," říká Mariana a odjíždí na víkend k moři.

V Sao Paulu bude blázinec, ale ten sem prostě patří.Najdete na iDNES.czmobilní verze