Bláznivý zápas přinesl Spartě výhru

20 1999
T i l b u r g - Nevídaně se fotbalisté pražské Sparty vydrápali z šoku, který je srazil na začátku zápasu v Tilburgu, a ve čtvrtém díle Ligy mistrů zvítězili. Padlo sedm gólů, ten poslední v nastaveném čase. Hostující Labant proměnil penaltu a rozhodl bláznivý zápas plný chyb a zvratů. Sparta získala ve skupině G už osm bodů a je druhá. Má blízko k postupu mezi evropskou super elitu.

Vyprodaný stadion mocně podporoval mužstvo Willem II, jemuž stačilo prvních pět a půl minuty, aby vypustilo dvě gólové rány. Byla to nečekaná smršť, vždyť ještě před zápasem se hosté pyšnili vůbec nejlepší obranou v soutěži. "Začali jsme hrozně nekoncentrovaně. Hráči to podcenili," přiznal po utkání trenér Ivan Hašek.

Když Ceesay zacentroval a Bombarda hlavou pohodlně skóroval, běžela teprve 29. vteřina. Beci se po sobě jen vyjeveně podívali, jak mohli být tak nedůslední. Jenže už v 6. minutě prohrávali o dvě branky. Blonďatý Šukov využil toho, že se nedohodli Fukal s Novotným, vypálil za hranicí šestnáctky a střela zapadla k tyči.

Se sparťany to v tu chvíli nemohlo vypadat hůř. Trenér Hašek schovával zasmušilý obličej pod límec černé bundy, jenže jeho svěřenci se vzepjali. Baranek sice po závaru nastřelil jenom tyč, ale pak Novotný nádherně naskočil na Svobodův roh a trknul do sítě. Snížil v 17. minutě.

Taktika ustupovala do pozadí, hrálo se živelně, týmy raději útočily, než bránily.
Ještě jednou byla Sparta v kolenou. Po přestávce se z přímého kopu úžasně trefil neznámý Schenning. Hosté se však znovu vzchopili. Hodně jim k fantastickému obratu pomohl krajan Galásek, který v pokutovém území zavadil o Sionkovu nohu, byl v 53. minutě vyloučen a Labant z penalty snížil. Za devět minut štiplavě vypálil Svoboda, gólman Mampaey míč neudržel a Baranek dorazil.

Riskantní zápas vrcholil. Šikovný Ceesay zahodil tutovou šanci, na druhé straně i Gabriel. Rozhodčí už nastavoval, fanoušci pískali, za téhle situace by domácím stačil i bod. Jenže unikl Obajdin, Hill ho kopačkou zasáhl do obličeje a opět se kopala penalta. Labant mířil razantně pod břevno - 3:4.

Branky: 1. Bombarda, 6. Šukov, 49. Schenning - 54. a 90. obě z penalt Labant, 17. Novotný, 62. Baranek. Rozhodčí: Sarvan (Turecko). ŽK: Jaliens - Labant. ČK: 53. Galásek (Tilburg). Diváků: 14 500 (vyprodáno). Poločas: 2:1.

Tilburg: Mampaey (62. Van Fessem) - Prommayon, Galásek, Schenning, Hill - Jaliens, Victoria, Landzaat - Ceesay, Bombarda (59. Valk), Šukov (77. Sanou).
Sparta: Poštulka - J. Novotný - Fukal, Gabriel, Labant - Baranek (87. Obajdin), Hašek, Z. Svoboda, Rosický (61. Siegl) - Sionko, Lokvenc (79. Jarošík).