Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bývalý člen vedení FIFA tvrdil, že korupce provázela volbu MS 1998

Prezident světové fotbalové federace Sepp Blatter (vpravo) a dlouholetý člen výkonného výboru FIFA Chuck Blazer na archivním snímu z roku 2005. | foto: Kai PfaffenbachReuters

4 2015
Další příspěvek ke skandálu v souvislosti s Mezinárodní fotbalovou federací FIFA: americké úřady odtajnily zápis ze slyšení u newyorského federálního soudu, při němž se v roce 2013 někdejší dlouholetý člen výkonného výboru FIFA Chuck Blazer přiznal k vydírání a úplatkářství.

Vážně nemocný funkcionář mimo jiné potvrdil, že on a další členové FIFA dostali zaplaceno za hlasy pro Jižní Afriku ve volbách dějiště mistrovství světa 2010, korupce podle něho provázela i volby pořadatele MS 1998 a týkala se i dalších turnajů.

„Mimo jiné jsem se zhruba v roce 1992 dohodl s dalšími osobami na přijetí úplatků v souvislosti s výběrem hostitelské země pro světový šampionát 1998,“ řekl Blazer v listopadu 2013 soudci Raymondu Deariemu při uzavřeném slyšení u federálního soudu v Brooklynu.

Žádná konkrétní jména se v částečně začerněném protokolu neobjevila. Šampionát 1998 nakonec získala Francie, podle dalších dokumentů amerických vyšetřovatelů ale tehdy uplácel protikandidát Maroko.

Austrálie vyšetřuje okolnosti kandidatury MS 2002

Do vyšetřování korupce ve FIFA se zapojila i australská policie, která prověřuje okolnosti neúspěšné kandidatury Austrálie na pořádání MS 2022. Organizační výbor převedl 500 000 dolarů na konto konfederace Severní a Střední Ameriky CONCACAF, peníze podle šéfa australského fotbalu Franka Lowryho tehdejší předseda CONCACAF Jack Warner zpronevěřil.

Lowry transakci obhajuje s tím, že šlo o příspěvek na vybudování špičkového sportovního centra a nikoliv o úplatek. "Vedli jsme čistou kampaň. Vím, že někteří jiní ne, a všechny informace, které mám, jsem sdělil úřadům. Včetně Michaela Garcii, jenž dva roky vyšetřoval volby MS 2022," uvedl Lowry v otevřeném dopise.

Austrálie utratila za kampaň 40 milionů dolarů. Ve volbách pořadatele MS 2022, které v prosinci 2010 vyhrál Katar, ale získala jen jediný hlas.

Jakmile prý Lowry zjistil, že Warner peníze z fondu zneužil, začal usilovat o jejich navrácení. "Požádali jsme CONCACAF, aby nám peníze poukázali zpět, protože nebyly využity na zamýšlený účel. FIFA nám doporučila, abychom počkali, dokud neskončí vyšetřování. A to stále probíhá," uvedl Lowry s tím, že Austrálie přispěla na projekt Centre of Excellence na Trinidadu menší částkou, než byly požadované čtyři miliony dolarů.

Warner, který je jedním ze 14 obviněných v současném korupčním skandálu FIFA, dnes navíc v zaplaceném půlhodinovém televizním projevu oznámil, že FIFA v roce 2010 sponzorovala před trinidadskými volbami jeho politickou stranu.

Bez udání jmen Blazer dále potvrdil, že v letech 2004 až 2011 přijímal spolu s dalšími funkcionáři úplatky v souvislosti s volbou pořadatele MS 2010. Z dalších souvislostí vyplývá, že společníkem, který spolu s ním inkasoval peníze od JAR, by měl být bývalý místopředseda FIFA Jack Warner z Trinidadu a Tobaga, který byl v letech 1990 až 2011 šéfem severoamerické fotbalové konfederace CONCACAF.

Jihoafrická republika poukázala na konto FIFA deset milionů dolarů, o nichž nyní tvrdí, že šlo o příspěvek na rozvoj fotbalu v Karibiku. Generální sekretář Jérome Valcke údajně částku dál přeposlal na účet, ke kterému měl přístup Warner. Obvinění z podílu na korupci ale Valcke odmítá a autorizaci transakce už dříve popřel s tím, že k něčemu takovému neměl oprávnění. Převod podle něho schválil tehdejší místopředseda FIFA Julio Grondona, jenž v roce 2014 zemřel.

Blazer, jenž působil ve výkonném výboru FIFA v letech 1997 až 2013 a byl generálním sekretářem CONCACAF v letech 1990 až 2011, rovněž přiznal, že přijal nelegální provize i v souvislosti s pěti ročníky vrcholného podniku CONCACAF - Zlatého poháru.

Některé detaily z jeho výpovědi zveřejnily americké úřady už minulý týden, kdy obvinily 14 lidí, z toho devět funkcionářů FIFA, z úplatkářství a dalších finančních deliktů. Sedm z nich bylo před kongresem FIFA v Curychu zatčeno a nyní ve vazbě čekají na případné vydání do USA.

V souvislosti s aférou odstoupil v úterý, čtyři dny po svém znovuzvolení, předseda FIFA Sepp Blatter. Ačkoliv zatím nebyl z ničeho obviněn, podle některých informací ho FBI rovněž vyšetřuje. Dále se prověřují i volby pořadatelů MS 2018 a 2022, které vyhrálo Rusko a Katar.

Blazer, jenž trpí rakovinou střev, s americkými vyšetřovateli údajně spolupracuje od roku 2011. Soud ho v roce 2013 po přiznání viny nechal na svobodě na kauci deset milionů dolarů. Momentálně je Blazer hospitalizován a údajně není schopen se k případu dál vyjadřovat, protože je napojen na plicní ventilaci.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze