Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Padl doživotní trest ve fotbale za korupci. Odnesl si ho funkcionář

Chuck Blazer | foto: AP

9 2015
Padl doživotní trest za korupci ve fotbale. Bývalý člen výkonného výboru Mezinárodní fotbalové federace FIFA Chuck Blazer ze Spojených států ho dostal od etické komise, už nikdy nesmí působit ve fotbale.

Blazer se předloni přiznal k braní úplatků, byl ale také hlavním informátorem amerických úřadů při vyšetřování korupce v Mezinárodní fotbalové federaci.

„Byl klíčovým hráčem v systému nabízení i přijímání nelegálních plateb a úplatků,“ uvedla etická komise FIFA v prohlášení.

Sedmdesátiletý Blazer byl dlouhé roky druhým mužem severoamerické fotbalové konfederace CONCACAF a do roku 2013 působil 16 let ve vedení FIFA. Sám se k finančním nepravostem doznal v listopadu 2013. V té době již údajně dva roky spolupracoval s americkými úřady na vyšetřování korupce ve FIFA. Doznal se k šestinásobnému vyhýbání daňové povinnosti a také k finančním podvodům, jako jsou praní špinavých peněz či platební machinace.

Podle amerických médií Blazer zásoboval agenty Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) informacemi o korupčních praktikách ve fotbalovém vedení. Na schůzky funkcionářů údajně nosil tajné nahrávací zařízení, které rozhovory zaznamenávalo.

Prokuratura v souvislosti s Blazerovým doznáním uvedla, že mimo jiné přijal 750.000 dolarů (asi 19 milionů korun) z deseti milionů dolarů (přes 251 milionů korun), které bývalý viceprezident FIFA Jack Warner získal od vlády JAR za přidělení pořadatelství světového šampionátu. Jihoafričané uplácení popřeli.

Autoři: ,


Témata: FIFA, Korupce
Najdete na iDNES.czmobilní verze