Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Blatter vs. video. Kdo tuhle zatím nekonečnou bitvu vyhraje?

  10:38aktualizováno  10:52
Johannesburg (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - "Můj bože, to snad ne!" Když rozhodčí Jorge Larrionda ze záznamu uviděl, že Angličanům ukradl jasný gól na 2:2, zhrozil se. Zhrozil se celý fotbal a co nejdůrazněji žádá šéfa Seppa Blattera, ať přemýšlí, jak do zápasů dostat video.

V příštím zlomku vteřiny dopadne míč půl metru za brankovou čáru, německý gólman Neuer je bezmocný, ale rozhodčí regulérní branku anglického záložníka Lamparda neuznali; momentka je z mistrovství světa 2010. | foto: Alessandra TarantinoAP

Jak dlouho ještě bude fotbal čekat na to, až ho přestanou špinit skandální výroky rozhodčích? Němcům a Argentincům pomohly k postupu do čtvrtfinále mistrovství světa křiklavé chyby, které jsou ze záznamu okamžitě rozeznatelné.

Stačilo pár vteřin, jeden pohled na televizi, poslat rozhodčímu do ucha zřetelný pokyn – a všechno mohlo být v neděli jinak.

Památné omyly

Míč je půl metru za brankovou čarou, ale gól neplatí. Nedělní přehmat rozhodčích v zápase Německo – Anglie nebyl zdaleka jediným v 80leté historii MS.

Boží ruka Nezapomenutelný moment Diega Maradony – viz text vlevo na straně.

Gól století

Angličan Hurst prudce vypálil z 20 metrů a míč se odrazil od břevna k brankové čáře. Před ni? Nebo za ni? Kritická chvíle z finále MS 1966 mezi Anglií a Německem, k níž došlo za stavu 2:2, byla záhadou. Švýcarský rozhodčí Dienst musel rozhodnout na místě. Zaběhl z pomeznímu Bachramovovi a po poradě gól uznali. Zpomalené záběry televize ani spousty fotografií neukázaly pravdu. Dlouho byl gól záhadou století. Až počítačová analýza dokázala, že sudí chybovali.

Tři žluté
Čerstvý ženáč Graham Poll nevyrazil před čtyřmi lety na svatební cestu, ale jel pískat mistrovství světa. Možná myslel na svou vyvolenou, když špatně spočítal žluté karty u Chorvata Šimuniče a udělil mu během zápasu s Austrálií tři a až pak ho vyloučil. Na omyl ho upozorňovali hráči, Poll si nedal říct.

1. střela Angličana Lamparda se odrazila za lajnu, jasný gól. Jenže rozhodčí to přehlédli.

2. přihrávka Messiho na Téveze byla nezištná, ale gól Argentiny padl z víc než metrového ofsajdu.

Osudová chyba rozhodčích. Proč nemůžou rozhodčí vědět to, co vědí diváci téměř okamžitě? Oba momenty nenávratně pokazily cestu Anglie a Mexika.

Obou momentů a stovek dalších přehmatů by se mohl profesionální fotbal zbavit, kdyby používal video.

O dva dny později šéf Blatter připustil, že by video pomohlo řešit situace, jestli míč přešel brankovou čáru či nikoli.

Ozval se i britský premiér...

"Jsem vášnivým zastáncem toho, aby technika pomáhala sportu. Sport je pak čistší a spravedlivější. Možná by se na to měl fotbal podívat," řekl anglický premiér David Cameron.

Když na summitu G20 v Kanadě sledoval osmifinálovou bitvu titánů po boku (vítězné) německé kancléřky Angely Merkelové, těžko mohl jako diplomat volit ostřejší slova, za Camerona však mluvili jiní.

Javier Aguirre, trenér poškozeného Mexika: "Když vám jedno špatné rozhodnutí zničí všechno, na čem jste roky pracovali, je to ostuda systému, který to dovolil."

Frank Lampard, Angličan, kterému rozhodčí ukradli gól: "Před šampionátem jsme měli poradu, kde jsme rozebírali snad milion možností, které mohou ovlivnit zápas. S tímhle ale nikdo z nás nepočítal.
Není přece možné, aby nás rozhodčí takhle poškodili."

A dokonce i německý brankář Neuner včera přiznal, že Lampardova střela skončila za čárou: "Míč přešel čáru přibližně o dva metry. Měl to být gól pro Anglii." A pak popsal, jak sudí ošálil: "Rozhodčí zmátlo, jak jsem rychle pokračoval ve hře. Proto si mysleli, že to nebyl gól." .

... ale šéf FIFA je stále proti...

Zatímco hokej, ragby, tenis, kriket, a dokonce už i golf zavedly videozáznam jako pomocníka pro řešení problematických okamžiků, fotbal zůstává konzervativní. Proto mohla třeba Francie postoupit na šampionát, protože útočník Henry zařídil zlatý gól po skandálním hraní rukou.

DO BRÁNY A VEN. Německý brankář Neuer se marně natahuje po střele anglického záložníka Lamparda, která skončila za brankovou čárou. Rozhodčí však gól neuznali.

V Evropské lize sice vyzkoušeli experiment s brankovými rozhodčími a příští rok to samé zažije také Liga mistrů, ovšem revoluce s videem je stále rázně odmítána. "Jakékoli řešení sporných pozic pomocí televizního záznamu by fotbalu ubralo na spontánnosti a zničilo lidský faktor, díky kterému jsou zápasy tak populární," prohlásil před rokem Sepp Blatter, první muž světové federace FIFA.

... smete video Blattera?

Svět teď Blattera žádá, ať změní názor. A čím dál častěji přidává: "Možná byste měl skončit, pane!" Sepp Blatter, 74letý Švýcar, vládne fotbalu 12 let.

Jeho postoj k moderním technologiím připomíná éru, kdy americký boháč Avery Brundage jako šéf Mezinárodního olympijského výboru tvrdošíjně odmítal profesionály na olympiádě. Trestal je a ztrapňoval. Po celých 20 let, co autokraticky šéfoval MOV. Teprve když odešel, tak se olympijské dveře otevřely pro všechny. Kdy se fotbal dočká videozáznamu? Až Blatter odejde?

Maradona a boží ruka, nejslavnější gól, který neměl ve fotbale platit

Anglický kouč Bobby Robson tehdy křičel podobně jako v neděli jeho současný následovník Fabio Capello. "Je naprosto nepřijatelné, aby taková branka padla na mistrovství světa." Padla a především platila.
Psal se rok 1986 a ve čtvrtfinále Angličanů s Argentinci se zrodil nejskandálnější gól historie. Gól, jemuž už nikdo neodpáře přezdívku boží ruka.

Běžela 52. minuta, když do anglické šestnáctky letěl centrovaný balon. Z čáry na něj vyběhl brankář Peter Shilton, když ho najednou ve výskoku překonal "prcek" Diego Maradona. V letu míč zasáhl rukou a balon skončil v síti.

Uběhlo sotva pár vteřin a rozhodčí Bennaceur bez pochyb ukázal na střed hřiště. A po zápase, který nakonec Argentina vyhrála 2:1, přiznal: "Žádné hraní rukou jsem neviděl." A byť záběry televize i fotografů zachytily moment, kterak Maradona trefil míč rukou, i on po zápase zatvrzele opakoval: "Nikdy jsem nevstřelil regulérnější gól. Pokud tam byla ruka, byla to ruka boží."

Jen tři minuty po téhle ruce předvedl Maradona další nezapomenutelný moment, když při padesátimetrovém sólu obehrál pět protivníků a kličku nasadil i brankáři Shiltonovi. A kouč Anglie Robson přiznal: "Za ten první gól se na Maradonu zlobím, ale druhý byl tak krásný, že se mi zastavil dech."

Stačila chvíle, aby v sobě Maradona symbolicky propojil peklo i ráj. Tedy extrémy, v nichž se pohyboval celý život. Mimochodem, že šlo o ruku, přiznal Maradona, tehdy už mistr světa, až o půl roku později v rozhovoru pro britský Sunday Express. Na změnu už bylo pozdě.

Podobně jako teď, když německý brankář Neuer řekl, že hned věděl, že Anglie dala regulérní gól.

Ten se zatím neomluvil. Možná mu to bude trvat stejně dlouho jako Maradonovi. Ten teprve v roce 2008 při návštěvě Anglie prohlásil: "Rád bych se omluvil. Kdybych mohl jít zpátky v čase a zachovat se jinak, udělal bych to. Ale historii změnit nemůžu, jdeme dál. Gól zůstal gólem, Argentina se stala šampionem a já byl nejlepším hráčem na světě." Příběh boží ruky se uzavřel.

Robert Sára


Videosystém už existuje. Vyjde na 200 tisíc korun


JOHANNESBURG (jap) - Nenápadně, ale přece přestávají účinkovat Blatterovy argumenty o chybějícím lidském rozměru v případě zavedení videa do fotbalu.

"Teď jsou přinejmenším hodně rozporuplné. Vždyť Frank Lampard dal do hry nejlepší možný lidský prvek a dal nádherný gól, který by měl pro Angličany silný psychologický efekt. Němci sice byli lepší, ale nemůžeme mít jistotu, že by se zápas nevyvíjel jinak, kdyby byl gól uznán," řekl pro Telegraph Sport šéf skotského svazu Gordon Smith.

Německý brankář Neuer nestíhá, míč se od břevna odráží po střele Lamparda za brankovou čáru, ale hraje se dál...

Ten byl v komisi, která v březnu rozhodovala, zda se podobné technologie budou používat, a sám hlasoval pro, což však pro odsouhlasení nestačilo. "Přitom systém na posuzování podobných případů existuje a je testován. Rozpozná, že míč přešel čáru, a pak vyšle rozhodčím na hodinky signál. Instalace takového systému na stadion by měla přijít na sedm tisíc liber (asi 219 tisíc korun). Samozřejmě by to nemohlo být na každém utkání, ale na mistrovství světa to snad být může," mínil Smith.

Podle něj by stačilo, kdyby byl rozhodčím umožněn přístup k televizním záběrům, například prostřednictvím čtvrtého rozhodčího. "Na stadionu jsou stovky kamer, i přímo v brankách, a všem na světě hned ukázaly, že to byl gól. Tak proč neumožnit rozhodčím, aby to mohli také vidět?"

NHL má video už 19 let. Nyní je téměř bezchybné

Taky to nešlo úplně bez problémů. O zavedení videa se v hokejové NHL mluvilo už od roku 1985, kdy vedení ligy dalo na výzkum této technologie půl milionu dolarů. Trvalo však šest let, než se plány změnily v realitu. Konkrétně do 24. června 1991.

Tehdejší prezident NHL John Ziegler pronesl při té příležitosti prorockou větu: "Video nevymýtí všechny sporné situace. Ale aspoň pomůže lidem, kteří pod obrovským tlakem dělají velmi obtížná rozhodnutí."

Ano, ani video nezbavilo hokej všech sporných situací. V NHL vyvolal největší rozruch vítězný gól Bretta Hulla v šestém finále Stanley Cupu v roce 1999, kterým rozhodl o zisku poháru pro Dallas.

Branku totiž vstřelil údajně s nohou v brankovišti, proto podle tehdejších pravidel neměla platit. Jenže byla uznána a Buffalo, za které chytal Dominik Hašek, cítilo velkou křivdu.

Nejspíš právě tento případ přiměl vedení NHL změnit pravidla ohledně používání videa. Od sezony 1999–2000 se rozhodlo, že pomocí videa se smí zjišťovat jen to, zda puk přešel brankovou čáru.

Rozhodování, zda gól ovlivnil hráč v brankovišti, zůstalo na hlavním sudím. Důležitý byl rovněž technický pokrok. V Torontu vznikla před sezonou 2003–2004 speciální "velitelská místnost", která se stala centrem pro posuzování sporných gólů. Nachází se v ní několik obrazovek, u nichž sedí vyškolení profesionálové – mohou sledovat každý zápas ze záběrů všech televizí, které ho vysílají.

Šance na chybu je tak minimální, což u české extraligy bohužel ještě neplatí. V uplynulé sezoně uznal videorozhodčí Veselý gól, který podle záběrů České televize neměl platit. Liga tehdy uznala, že takovou techniku jako televize nemá.

Spoustě další zloby však video pomohlo předejít. "Fanoušci jsou rádi, že se častěji rozhoduje správně," hodnotí viceprezident NHL Mike Murphy.

A nebrání se ani srovnání s fotbalem. "Tam padá méně gólů, takže každý z nich je ještě důležitější. Proto by se tam video mělo zavést co nejdříve."

Ondřej Novotný

Autor:

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko
  • Nejčtenější

Anglie - Brazílie, Francie - Německo. Kde zdarma sledovat sobotní fotbalové šlágry?

15. dubna 2024

Víkend je ve znamení reprezentačního fotbalu a přináší řadu atraktivních zápasů. Po pátečním...

Plzeň - Slavia 1:0, šlágr rozhodl v závěru Šulc, hosté po týdnu spadli z čela

14. dubna 2024  17:09,  aktualizováno  19:59

Zásadní zpráva ze šlágru fotbalové ligy z Plzně, kde se představila první Slavia: největší radost...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fiorentina - Plzeň 2:0, pohárovou jízdu uťalo prodloužení, hosté hráli v deseti

18. dubna 2024  17:42,  aktualizováno  21:23

Plzeňští fotbalisté se rvali, bojovali do vyčerpání, ale mezi čtyři nejlepší kluby v Konferenční...

Slavia prohrála v Plzni, Sparta se po týdnu vrací do čela. Na dně je Karviná

13. dubna 2024  14:30,  aktualizováno  14.4 20:21

Příliš dlouho v čele Fortuna ligy nevydrželi. Slávističtí fotbalisté nezvládli šlágr 28. kola a v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Už nikdy Neverkusen! Bayer má titul, fanoušci zaplavili hřiště, slaví i tři Češi

14. dubna 2024  16:51,  aktualizováno  20:02

Nerozklepala se jim kolena. Nenechali se rozhodit předčasnou slávou v celém městě. Nezpanikařili....

Sedmá příčka mezi národy. Jak české kluby připisovaly body do koeficientu

19. dubna 2024  17:45

Plzeň jako nejhůře třiadvacátý nejlepší klub letošního ročníku evropských pohárů. Česko jako sedmá...

Málem krach, suverénní jízda i play off bez gólu. Jak Plzeň prosvištěla Evropou

19. dubna 2024  14:55

Když si ve čtyřiadvacáté minutě obrovitánského nastavení rovnal míč na penaltový puntík Erik Jirka,...

Plzeň v pohárech vydělala takřka čtvrt miliardy korun, Slavia se Spartou víc

19. dubna 2024  13:26

Pokud by plzeňští fotbalisté ve čtvrteční čtvrtfinálové odvetě ve Florencii uspěli, postupem do...

Trenér Nagelsmann se do Bayernu nevrátí, zůstává u německé reprezentace

19. dubna 2024  11:52

Trenér Julian Nagelsmann i nadále povede německou fotbalovou reprezentaci. Svaz v pátek informoval...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...