Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Proč Blatter opravdu rezignoval? Chystá se na něj FBI, tvrdí v USA

Sepp Blatter | foto: Reuters

3 2015
Sepp Blatter údajně od roku 2011 nevstoupil na území Spojených států. Tušil snad, že by mohl mít problémy s vyšetřovacími orgány související s jeho pozicí v čele světového fotbalu? Americká média tvrdí, že za jeho úterní rezignací z pozice prezidenta FIFA právě kroky tamní justice mohou stát.

ABC News s odkazem na anonymní zdroj tvrdí, že FBI (Federální úřad pro vyšetřování) a američtí prokurátoři sondují, jakou roli v korupčním skandálu hraje právě Blatter

FBI se odmítla k informaci vyjádřit, protože Blatter nebyl veřejně označen za toho, který je vyšetřován. Americké úřady před týdnem obvinili devět vlivných fotbalových funkcionářů a pět manažerů z marketingových společností z rozsáhlého korupčního jednání. Čelí podvodu, úplatkům, praní špinavých peněz v souhrnu kolem 150 milionů dolarů.

Blatter mezi nimi není. Švýcarská justice, která vede souběžné vyšetřování, v úterý potvrdila, že ani ona devětasedmdesátiletého funkcionáře nevyšetřuje. „Zaznamenali jsme, že Blatter odstoupil, ale my ho nevyšetřujeme. Nicméně jeho rezignace na probíhající řízení mít vliv nebude,“ uvedla v prohlášení švýcarská prokuratura.

Jenže podle ABC News výpovědi zatčených, mezi nimiž jsou Blatterovi nejbližší spolupracovníci, mohou prezidentovi FIFA přitížit a do skandálu ho namočit.

Obviněné hledá Interpol

Mezinárodní policie Interpol zařadila šest mužů vyšetřovaných kvůli korupci ve FIFA na seznam nejhledanějších osob. Jsou mezi nimi i dva bývalí členové výkonného výboru světové fotbalové federace Jack Warner a Nicolás Leoz.

Dalšími muži na seznamu jsou Brazilec José Marguiles, Argentinci Alejandro Burzaco a Hugo a Mariano Jinkisové, kteří čelí obvinění z korupce při nakupování vysílacích práv na fotbalové turnaje.

Warner s Leozem byli zadrženi v Trinidadu, respektive Paraguayi. Oba byli posléze propuštěni, ale umístěním na seznam nejhledanějších osob při vycestování ze země riskují další zatčení.

zdroj: čtk

„Aby si při vyšetřování své kauzy pomohli, budou to chtít svést na toho nejvyššího,“ řekl anonymně jeden ze zdrojů ABC News.

Podobnými metodami se FBI snaží donutit obviněné, aby vypovídali o svých nadřízených. Jenže také to může být naopak: FBI může udělat dohodu s Blatterem...

Mluvčí úřadu jen řekl, že vyšetřování i přes čtrnáct obviněných pokračuje dál. I když to jsou obvyklá nic neříkající slova, tentokrát opravdu sedí.

Dva dny po vypuknutí skandálu se konal kongres Mezinárodní fotbalové federace FIFA, na kterém Blatter navzdory odporu Evropy, Severní a Střední Ameriky i Austrálie znovu kandidoval a volby vyhrál. I proto, že má velkou podporu především od delegátů Afriky a Asie.

Jenže jen čtyři dny po svém znovuzvolení do funkce prezidenta FIFA, které vede od roku 1998, svolal tiskovou konferenci a oznámil rezignaci. Přitom krátce po volbách mluvil sebevědomě. Nic nenasvědčovalo tomu, že by měl pochybnosti.

Své odstoupení o čtyři dny později vysvětloval tím, že nemá podporu celého světa, klubů, hráčů, fanoušků. Jeho odpůrci si myslí, že neustál narůstající tlak, když korupční skandál organizaci silně zdiskreditoval.

Nyní se hledá důvod ve vyšetřování amerických úřadů. Mluví se o právní zranitelnosti Blattera, údajných úplatcích při volbě pořadatelů mistrovství světa 2018 v Rusku a 2022 v Kataru. Arabská země také vyjádřila obavy, aby o pořadatelství nepřišla.

„Kdybych byl v katarském organizačním výboru, nespal bych moc dobře. Myslím, že se objeví důkazy, které odhalí, že volby nebyly úplně férové. A jestli se to stane, mělo by se hlasovat znovu,“ prohlásil šéf anglické asociace Greg Dyke.

Nebo se pro Blattera situace stala neudržitelnou ve chvíli, kdy se mezi podezřelé v korupční aféře zařadil generální sekretář FIFA Jérome Valcke. Podle deníku New York Times v roce 2008 poslal deset milionů dolarů na účet bývalého viceprezidenta FIFA Jacka Warnera, jednoho ze zatčených.

FIFA vysvětlila, že skutečně peníze na účet konfederace Severní a Střední Ameriky (CONCACAF), jejímž byl Warner předsedou, poslala, ale v rámci charitativní akce na podporu afrických přistěhovalců v karibských státech.Jobs Contact
Technik s NJ (22.000 - 29.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 22 000 - 29 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze