Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nenávist. Něco tady smrdí... O čem také mluvil Blatter po znovuzvolení

VÍTĚZNÉ GESTO. Sepp Blatter se raduje z vítězství v prezidentských volbách FIFA. | foto: Reuters

30 2015
Odpouštím, ale nezapomínám, varoval po svém pátečním znovuzvolení prezidentem FIFA Joseph Blatter. Staronový šéf světového fotbalu slovně zaútočil na Evropskou fotbalovou unii (UEFA) a americkou justici.

Zástupci evropského fotbalu v čele s šéfem UEFA Michelem Platinim patří mezi hlavní Blatterovy odpůrce. Otevřeně podporovali jeho jordánského konkurenta Alího bin Husajna a den před volbou se Platini snažil Blattera při osobním setkání přesvědčit, aby se své kandidatury zvlášť ve světle korupčního skandálu vzdal.

Viceprezident FIFA Gill potvrdil, že končí

Místopředseda Anglické fotbalové asociace David Gill potvrdil, že kvůli znovuzvolení Seppa Blattera prezidentem FIFA rezignuje na funkci viceprezidenta výkonného výboru FIFA. Splní tak slib, který dal ve čtvrtek před volbami. Bývalý ředitel Manchesteru United už se nezúčastnil sobotního úvodního zasedání světové fotbalové exekutivy. "Nesahám k tomuto kroku s lehkým srdcem, ale zničující události posledních tří dní mě přesvědčily, že je pro mě nepřijatelné být členem výkonného výboru FIFA pod současným vedením," řekl Gill, který ve volbách stejně jako většina Evropy podporoval Alího bin Husajna.

„Odpustím každému, ale nezapomínám,“ řekl Blatter poté, co byl zvolen už do svého pátého funkčního období. „Je tam nenávist, která nepochází pouze od jedné osoby z UEFA, ale od celé organizace. Nemohou se smířit s tím, že jsem se stal v roce 1998 prezidentem,“ připomněl v televizním rozhovoru pro švýcarskou stanici RTS svou první volbu, v níž porazil tehdejšího prezidenta UEFA Lennarta Johanssona.

Podle Blattera nebylo zatčení sedmi fotbalových funkcionářů v Curychu na žádost americké justice dva dny před volbu náhodné. „Američané se ucházeli o mistrovství světa v roce 2022 a neuspěli,“ zmínil kontroverzní volby pořadatele šampionátů v letech 2018 a 2022, kterými se staly Rusko a Katar.

Blatter navíc vidí vazby mezi Spojenými státy a svým jordánským vyzyvatelem Husajnem. „Neměli bychom zapomínat, že USA jsou hlavním sponzorem hášimovského království, tedy mého soupeře. Něco tady smrdí,“ uvedl.

Při páteční volbě Blatter porazil v prvním kole svého jediného vyzyvatele 133:73. Před druhým kolem jordánský princ odstoupil.

Komentáře evropského tisku po znovuzvolení Blattera

Itálie
Gazzetta dello Sport:
"Blatter tančí na svém vlastním Titaniku, ale může přesto slavit. I Platini věděl, že ho nikdo nedokáže porazit. Tenhle skoro osmdesátiletý muž je jako skála. Získal popáté mandát, ale je teď zjevně mnohem méně v sedle než dřív."

Corriere dello Sport: "FIFA - nejnovější ostuda! Blatter byl znovuzvolen. Ustál i cunami, které vedlo k zadržení jeho sedmi spolupracovníků. Na rozdíl od let 2007 a 2011 nebyl Blatter zvolen aklamací, na konci ale byl přece jen vítězem, když je ho soupeř vhodil ručník do ringu."

La Stampa: "Blatter je silnější než jakýkoli skandál. FIFA měla strach ze změny a navzdory všemu vsadila na starého známého."

Francie
L'Equipe:
"Blatter si prodloužil své štěstí. Volil ho i prezident francouzského svazu Le Graet. Navzdory aférám, svému stáří a nesplněným slibům byl prezident znovuzvolen. FIFA není připravena změnit svou image."

Le Monde: "Prohrál fotbal. Blatter obviňuje UEFA z nenávistné kampaně."

Ouest France: "Blatter byl znovuzvolen v chaosu, když vypukl světový skandál. Navzdory všemu tlaku, který na něj byl. 'Loď ke dnu nejde.'"

VÝHRA VE VOLBÁCH. Sepp Blatter se raduje z vítězství v prezidentských volbách...
FOTBALOVÝ BOSS. Sepp Blatter se raduje z vítězství v prezidentských volbách...

Španělsko
Marca:
"U FIFA se nic nemění, vše zůstává při starém. Už toho je ale dost! Blattera je potřeba konečně vyhodit! Zase jednou se ukázalo, že FIFA žije ve své bublině. V jiných sportech se korupční aféry řeší rychle, tady se všechno protahuje."

AS: "Blatter musí svou funkci hájit před FBI. Blatter chce vylepšit image FIFA, ale čeká ho hodně těžký úkol. Je to prostředí jako stvořené pro korupci."

Sport: "Blatterův cynismus láme všechny rekordy. Ne, nejsme hloupí. Tihle lidé, tenhle prezident a velká část jeho kolegů nám chtěli dát lekci, jak se mají věci v životě dělat. Je hanba, co se tam děje!"

Nizozemsko
De Volkskrant:
"Neporazitelný - evropská noční můra se naplnila: Blatter zůstal šéfem FIFA. Vztah mezi Evropskou fotbalovou unií a Blatterovou FIFA, který byl už tak špatný, je po této volbě nenapravitelně poškozen."

Rusko
Kommersant:
"Pro Seppa Blattera je tohle znovuzvolení největším vítězstvím jeho fotbalové kariéry. Nezastavil ho silný protikandidát ani obrovská krize ve FIFA. Ale válka není u konce. Především šéf UEFA Michel Platini nemá v úmyslu ukončit konflikt, v němž jde i o mistrovství světa 2018 v Rusku. Za princem Alím bin Husajnem stojí vlivní funkcionáři."

Autoři: ,


Advantage Consulting, s.r.o.
.NET VÝVOJÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze