Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Blatterovy platby Platinimu potvrzují dokumenty z razie ve Francii

Sepp Blatter (vpravo) a Michel Platini | foto: AP

9 2016
Švýcarské úřady získaly po razii v sídle Francouzské fotbalové federace důležité dokumenty v souvislosti s korupční kauzou bývalého předsedy FIFA Seppa Blattera a předsedy UEFA Michela Platiniho. Prohlídka byla reakcí na švýcarskou žádost o spolupráci na právním poli.

„Byly zajištěny dokumenty týkající se podezřelé platby z roku 2011 ve výši dvou milionů švýcarských franků, která je mimo jiné předmětem řízení,“ uvedla v prohlášení švýcarská generální prokuratura.

Blattera překvapilo, že k razii došlo v sídle francouzské federace. „Platba panu Platinimu proběhla z FIFA na soukromý účet ve Švýcarsku, nikoliv prostřednictvím Francouzské fotbalové federace nebo UEFA,“ uvedl v prohlášení Blatterův poradce.

Suma je podle obou funkcionářů částí platby za Platiniho práci pro FIFA z let 1999 až 2002, kdy byl Francouz Blatterovým poradcem. Dosud o tom však nebyl žádný doklad. Funkcionáři uvedli, že mezi sebou měli ústní dohodu, což bylo v souladu se švýcarským právem. Jakékoli provinění proto oba striktně odmítají.

Švýcarské úřady začaly případ vyšetřovat loni v září. V říjnu etická komise FIFA pozastavila Blatterovi i Platinimu na 90 dní výkon funkce. V prosinci byli oba potrestáni za porušení etických pravidel osmiletým zákazem působení ve fotbalu, v únoru jim odvolací komise snížila trest na šestiletý.

Platini navíc musí zaplatit pokutu 80 tisíc švýcarských franků (asi dva miliony korun), Blatter 50 tisíc (asi 1,35 milionu korun).

Blatter, jenž ve čtvrtek oslaví osmdesátiny, byl loni v květnu navzdory korupčnímu skandálu znovu zvolen do funkce předsedy FIFA, kterou zastával od roku 1998. Čtyři dny po znovuzvolení dal svůj post k dispozici.

Za Blatterova nástupce v čele FIFA byl dlouho považován Platini, kvůli trestu však nemohl kandidovat. V únoru byl novým předsedou FIFA zvolen generální sekretář UEFA Švýcar Gianni Infantino.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze