Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Blatter: Omezení cizinců v sestavách v rozporu s Evropskou unií není

Joseph Blatter (uprostřed), šéf Mezinárodní fotbalové federace, se zdraví s českým prezidentem Václavem Klausem. Přihlíží Pavel Mokrý, nejvyšší muž českého fotbalu. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

23 2009
Mírně komicky vyzněl včerejší pokus Josepha Blattera o pozdrav v češtině. Nádech ironie také mělo, když předseda Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) nazval euroskeptického Václava Klause prezidentem Evropské unie.

Pane Blattere, proč jste do Prahy přijel?
Mluvil jsem tu s významnými představiteli včetně prezidenta Klause o autonomii sportu. Ta souvisí s pravidlem 6+5, jež by omezovalo počet cizinců v základní sestavě jednoho klubu na pět. Žádal jsem pana Klause, aby tuto autonomii zdůrazňoval a u něj jsem se stejně jako u ostatních dočkal pozitivního přijetí.

Jenže 6+5 zásadně naráží na evropské zákony o volném pohybu pracovních sil. Vážně jste optimista, že se ho podaří prosadit?
FIFA požádala o konzultaci pět nezávislých právníků z pěti evropských zemí a ti došli k názoru, že 6+5 není v rozporu se zákony Evropské unie. Jen upozorňuju, že migrace běžných lidí v rámci evropské sedmadvacítky je zhruba 6 až 7 procent, zatímco ve fotbale je to 47 procent. Dalším mým zájmem je, aby do zahraničí neodcházeli mladí hráči.

Chcete dosáhnout toho, aby směli odcházet až od osmnácti let?
Ano, ale tohle není problém českého fotbalu, protože ten s mládeží pracuje koncepčně. Musíme však počítat i s tím, že na fotbal se řítí finanční krize, která dopadne především na velké kluby. Za FIFA mohu ujistit, že krize se nikterak neprojeví na finančním zajištění mistrovství světa 2010 v Jihoafrické republice.

Dostojí závazkům i afričtí pořadatelé?
Ani o to nemám strach. Organizační výbor plní závazky týkající se výstavby stadionů, logistiky a samozřejmě i bezpečnosti. Zájem o šampionát je obrovský: o víkendu se začaly prodávat lístky a během jediného dne přišlo 160 tisíc žádostí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze