Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šéf fotbalu Blatter připustil, že přidělení MS Kataru byla chyba

Sepp Blatter vyhlíží na stadionu Maracaná duel mezi Brazílií a Španělskem. | foto: AP

9 2013
Fotbalové mistrovství světa v Kataru? Kolik kritiky už si vysloužilo přidělení pořadatelství šampionátu v roce 2022 pohádkově bohaté zemi v Perském zálivu. A teď i prezident Mezinárodní fotbalové federace FIFA Sepp Blatter připustil: "Možná to tehdy byla chyba."

Kontroverzní volba Kataru coby hostitele MS budí emoce i kvůli tomu, že v zemi v létě panují až padesátistupňová vedra. Kvůli tomu se uvažuje o přesunutí turnaje, což by však značně narušilo velké evropské soutěže v Německu, Anglii či Španělsku.

Katar v boji o pořadatelství MS porazil Jižní Koreu, Japonsko, Austrálii a Spojené státy americké. Šampionát uspořádá poprvé.

Blatter to uznává, ale zároveň upozorňuje: "Je třeba si uvědomit, že mistrovství světa je největším turnajem pořádaným FIFA a globální událostí. Kdo jsme my Evropané, abychom požadovali, aby tento šampionát plnil potřeby osmi stovek milionů Evropanů lépe než potřeby ostatních?"

V rozhovoru pro web insideworldfootball.com Blatter ještě dodal: "Podle mého si musíme v Evropě uvědomit, že už nevládneme světu. A některé bývalé koloniální mocnosti nemohou dnes dál poroučet ostatním v jiných částech světa. Musíme přijmout, že fotbal už není jen evropský a jihoamerický sport, ale že má miliardy fanoušků, kteří ho nadšeně sledují po celém světě."

Právě kvůli tomu věří, že výkonný výbor FIFA potvrdí jeho návrh turnaj přesunout na období evropské zimy. "Naše další kroky budou zahrnovat to, že se podíváme na mezinárodní kalendář a zjistíme, jaké dopady by změna měla. Museli bychom to přirozeně probrat se všemi zainteresovanými stranami," uvedl.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze