Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Blatter prý věděl o podezřelých platbách z Jižní Afriky do Karibiku

Sepp Blatter s trofejí pro vítěze mistrovství světa. | foto: AP

8 2015
Odstupující šéf fotbalové federace FIFA Sepp Blatter věděl o deseti milionech dolarů, které Jihoafrická republika převedla přes konto FIFA do Karibiku. Funkcionář prý o platbě osobně hovořil s tehdejším jihoafrickým prezidentem Thabem Mbekim. Píše to britský list Daily Telegraph.

Informace vyplývá z emailu generálního sekretáře FIFA Jéroma Valckeho, který má list k dispozici. Zástupci FIFA po jeho zveřejnění připustili, že Blatter o převodu věděl, zdůraznili ale, že „mít informace automaticky neznamená podílet se“.

O Valckeho emailu z roku 2007 jako první v neděli informoval jihoafrický list Sunday Times.

 Generální sekretář se v něm dotazoval zástupce vlády, kdy může počítat s převodem deseti milionů dolarů ve prospěch organizace CONCACAF. Valcke rovněž ve zprávě uvedl, že krok už Blatter s Mbekim prodiskutovali.

FIFA a JAR trvají na tom, že částka byla určena jako příspěvek na rozvojový program v Karibiku. Podle amerických vyšetřovatelů, kteří se rozplétáním korupční aféry ve světovém fotbale zabývají, ale šlo o úplatek za přidělení pořadatelství mistrovství světa 2010 africké zemi.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze