Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Platini dočasně přišel o funkci. Ohrozí to kandidaturu na šéfa FIFA?

Michel Platini (vlevo) a Sepp Blatter na jednání v roce 2008. | foto: AP

8 2015
Nejvyšší fotbalové instituce jsou dočasně bez předsedů. Etická komise Mezinárodní fotbalové federace FIFA na 90 dnů pozastavila výkon funkce jak předsedovi Seppu Blatterovi, tak šéfovi Evropské fotbalové unie (UEFA) Michelu Platinimu, který je zároveň jedním z viceprezidentů FIFA. Co to pro světový fotbal znamená?

Zpráva z etické komise má informační hodnotu, ale není zcela jasné, jaké s sebou nese důsledky.

Etická komise by svůj verdikt měla podrobně vysvětlit. Že se Blatter a Platini „během devadesáti dnů nesmí nijak angažovat ve fotbale“, je široký pojem.

Zatím se lze domnívat, že Platini na únorovém mimořádném kongresu FIFA nebude moci kandidovat na předsedu místo Blattera, byť by se i on mohl o funkci znovu ucházet.

Během suspendace by totiž Platini nemohl podat kandidaturu. Uzávěrka přihlášek, respektive doložení podpory alespoň od pěti národních asociací, by měla být 26. října, čili čtyři měsíce před volbou, jak to bylo letos na jaře. Někdejší špičkový francouzský záložník by byl ve volbách favoritem číslo jedna.

Platini však tvrdí, že podporu nezbytnou pro kandidaturu doložil těsně předtím, než etická komise verdikt vynesla.

„Považuji to za zákeřný útok. Zřejmě jde o snahu poškodit mou pověst,“ komentoval Platini verdikt etické komise.

Blatterův právní zástupce vzkázal, že prezident je rozhodnutím komise zklamán a že verdikt byl založen na „nepochopení postupu švýcarského generálního prokurátora“. „Prezident Blatter předloží důkazy, že se ničeho nedopustil.“

Blatter i Platini si vzali čas na rozmyšlenou, jestli se odvolají. Pozastavení funkce jim však může být také prodlouženo o dalších 45 dní.

Michel Platini o suspendaci věděl o den dřív

Už o den dřív věděl, že dočasně přijde o funkci předsedy UEFA. A možná i o šanci kandidovat na předsedu FIFA. Michel Platini proto ve čtvrtek ráno, nedlouho předtím, než jeho devadesátidenní suspendace vyšla najevo, vydal prohlášení, ve kterém se proti dočasnému sesazení ohradil - více čtěte zde.

Po dobu jejich trestu by světovou federaci vedl první viceprezident FIFA Issa Hayatou z Kamerunu. Platiniho by zase dočasně nahradil Ángel María Villar, šéf španělské asociace a první viceprezident UEFA.

Vedle Blattera s Platinim byl na tři měsíce suspendován i generální sekretář FIFA Jérome Valcke. Francouzského funkcionáře se však FIFA zbavila už v září, když ho uvolnila ze všech funkcí...

Blatter, Platini i Valcke jsou vyšetřováni kvůli podezření z korupčního jednání. U Valckeho se jedná údajně o podvodný prodej vstupenek na loňské mistrovství světa v Brazílii.

Blatter je švýcarskou policí vyšetřován kvůli podezření ze zpronevěry a zneužití pravomoce. V roce 2005 prodal tehdejšímu místopředsedovi FIFA Jacku Warnerovi vysílací práva pro středoamerickou oblast na mistrovství světa hluboko pod cenou.

Dále čelí obvinění, že v roce 2011 podepsal údajně pro FIFA nevýhodnou platbu 2 milionů švýcarských franků pro Platiniho za jeho práci pro FIFA.

„Důvodem pro jejich suspendování jsou šetření, které provádí vyšetřovací komora etické komise,“ stojí v prohlášení. Etická komise v poslední době získala velké pravomoce, je zcela nezávislá na výkonném výboru a může nahlížet do vyšetřovacích spisů.

Česká asociace k suspendaci Blattera a Platiniho

„Rozhodnutí etické komise FIFA jsme samozřejmě zaznamenali. Protože k celé situaci v současné chvíli nemáme žádné bližší podrobnosti, nechceme a ani nemůžeme události kolem pana Platiniho a pana Blattera blíže komentovat. V této souvislosti mohu snad jen prozradit, že k nám dorazila pozvánka na schůzku všech členských asociací na příští čtvrtek do sídla UEFA, kde nám předseda Michel Platini hodlá vše vysvětlit. Věřím, že si poté jako Fotbalová asociace budeme moci udělat na celou záležitost ucelený názor,“ řekl generální sekretář Rudolf Řepka.

Další verdikt etické komise následoval: bývalý místopředseda FIFA Čong Mong-jun byl na šest let vyloučen ze všech fotbalových aktivit a dostal pokutu 100 tisíc švýcarských franků.

Pikantní je, že na únorovém mimořádném kongresu FIFA měli Platini a Čong Mong-jun kandidovat na pozici předsedy místo Blattera... Takže v souvislosti s rozhodnutím etické komise zůstal zatím na předsedu FIFA jediný kandidát - jordánský princ Alí bin Husajn, který s Blatterem na jaře prohrál.

Poslední novinky jsou jen pokračováním aféry ve světovém fotbale z letošního května. „Je to další prohloubení krize a oslabení pozizce FIFA ve světovém fotbale. Bude to mít dopad i na předvolební období,“ řekl mezinárodní funkcionář Petr Fousek.

Blatter letos 29. května vyhrál popáté za sebou prezidentské volby - v čele FIFA stojí nepřetržitě od roku 1998.

Pod tlakem vyšetřování korupční aféry mezi nejvyššími představiteli organizace však čtyři dny nato oznámil rezignaci.

Ve funkci ovšem plánoval zůstat až do 26. února, kdy proběhne mimořádný kongres a delegáti zvolí nového prezidenta. Nepomohla ani výzva významných sponzorů v čele s Coca-Colou a McDonald ́s. „Nerezignuju,“ vzkázal Blatter.Najdete na iDNES.czmobilní verze