Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Německo má nejsilnější ligu na světě, říká tamní znalec Bittengel

MY TU LIGU MISTRŮ STEJNĚ VYHRAJEM Fotbalisté Dortmundu křepčí před fanoušky po vítězství v úvodním semifinále Ligy mistrů nad Realem. | foto: Kai PfaffenbachReuters

25 2013
Bayern Mnichov a Borussia Dortmund šturmují do finále Ligy mistrů. "A mě to vůbec nepřekvapuje, protože Německo má teď nejsilnější ligu na světě," říká trenér Günter Bittengel, který v Česku patří mezi největší experty na fotbalovou bundesligu.

Kde se ta německá síla vlastně vzala?
Po fiasku na mistrovství Evropy 2004 v Portugalsku. Tam Němci vyhořeli a začali dělat fotbal zgruntu jinak. Radikálně změnili celkový přístup a výchovu mladých. Vytvořili regionální tréninková centra, která podporuje stát, a všichni z toho těží. Nastartovala se nová éra, úroveň bundesligy neustále stoupá a dosavadním vrcholem byla obě semifinále Ligy mistrů.

Dosavadním? Věříte, že Němci se můžou ještě zlepšit?
No jistě, oni neustrnou. Když jedou Němci na vlně, tak neusnou na vavřínech. Mají perfektní projekt, který budou ještě zdokonalovat. Bundesliga je zdravý produkt, ve kterém vidíte vyprodané stadiony a nezadlužené kluby. Boom eskaluje. Možná si všímáte jen Bayernu a Dortmundu, ale věřte mi, že bundesliga je plná zajímavých týmů. Leverkusen, Schalke, Freiburg hraje parádně, Frankfurt coby nováček jakbysmet. Díky zdravé ekonomice si kluby můžou dovolit plánovat na několik let dopředu. Kdo by to před pěti lety řekl, že si Bayern dovolí investovat čtyřicet milionů eur do jednoho hráče? Nikdo! Bylo to naprosto nemyslitelné. A oni teď jeden rok koupí Robbena, druhý Martíneze a teď zaplatili mladého Götzeho. A ještě přivedou trenéra Guardiolu, který mohl jít kamkoli na světě, ale vybral si Mnichov. Proč? Protože vidí ten obrovský potenciál.

Copak nemá bundesliga slabinu?
Ne, teď ne. Má podporu médií i velkých sponzorů. Je divácky tak atraktivní, že je prakticky nemožné, abyste v Dortmundu nebo Mnichově koupili volný lístek. Německo je fotbalu zaslíbená země a přeju každému hráči, aby si bundesligu vyzkoušel.

Dřív přece taky bývala kvalitní, ne?
Kvalitní, ne top. Třeba o české lize se říká, že kvalitní není, ale já tvrdím, že je to omyl. Plzeň se Spartou v evropských pohárech demonstrovaly sílu české ligy. A to samé tvrdím o bundeslize: v semifinále Ligy mistrů perfektně demonstrovala svou sílu a dominanci.

Bavil jste se?
A jak! V každém pohybu je vidět, jak se i zahraniční hvězdy jako Robben, Ribéry nebo Lewandowski podřídily německé mentalitě. Totální poslušnost, totální disciplína, absolutní fyzická připravenost. Právě na to dojela Barcelona s Realem. Byť jsou španělští obři technicky kvalitnější, propadli mentálně a kondičně. Němci je přejeli agresivitou a kázní. Třeba José Mourinho, trenér Realu, si stěžoval, že jeho hráči neplnili pokyny. Ale to by přece německý trenér neřekl.

Proč?
Protože by shodil sám sebe, shodil by svou práci. Mě už v úterý fascinovalo, jak Bayern eliminoval největší sílu Barcelony. Vůbec ji nenechal prostor pro kombinaci a vymazal Messiho. Totálním nasazením po celém hřišti Barcelonu naprosto deklasoval. A Real ve středu? Ten mě velice zklamal. Možná se mu ještě teď točí hlava z toho, jak s ním dynamický Dortmund zamával.

Fotogalerie

Ještě jednou k bundeslize. Souhlasíte s pravidlem 50+1, podle něhož musí každý klub nejméně z jedenapadesáti procent ovládat občanské sdružení? Šejkové a jiní mecenáši mají v bundeslize smůlu.
Což je moc dobře. I proto je ta bundesligová ekonomika tak zdravá. Dostávají šanci domácí investoři a protože Německo je silná,  stabilizovaná země, bundesliga vzkvétá. Podívejte se, jak silné firmy nosí kluby na dresech. Ty nejsilnější. S tím zároveň přirozeně souvisí důvěra lidí, kteří do fotbalu peníze dávají. Vědí, že za odměnu dostanou kvalitní německý produkt.

Zdůraznil jste slovo německý.
Schválně. Němci jsou pyšní na svou dobrou práci. Proto si obyčejní lidé nekoupí nové kalhoty a raději šetří peníze na sezonní permanentku. Proto v sobotu odpoledne upřednostní fotbal před kinem. Všechno souvisí se vším. I když jsou kluby konkurenty a na hřišti bojují na ostré nože, dokážou si mezi sebou pomoct. Platí mezi nimi solidarita.

Ale pak den před semifinále Dortmundu se veřejnost dozví, že mu Bayern přetáhl supertalent Götzeho. Nebyla to podpáskovka?
Na dálku si netroufám hodnotit, co za tím bylo, protože do kuchyně klubům nevidím. Ale pamatuju si, jak Bayern půjčil Dortmundu nemalé peníze v době, kdy Borussia málem zkrachovala. A vidíte, za pár týdnů si to spolu můžou rozdat na férovku ve finále Ligy mistrů.

Autor:


Grafton Recruitment Praha
Operátor/ka skladu s VZV - Slatina- 19 000 Kč

Grafton Recruitment Praha
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 19 000 - 20 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze