Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Neuvažuju, že to položím, říká Bílek. Do rozhodnutí bude spát klidně

27 2013
Tři týdny nejistoty? Tři týdny neklidného spaní? Kdepak. Trenér českých fotbalistů Michal Bílek do rozhodnutí výkonného výboru zůstává v klidu. Alespoň navenek se tak zdá. "Během tří a půl roku u národního mužstva jsem toho zažil tolik, že tohle na můj spánek vliv mít nebude," říká reprezentační kouč.

Ve středu nad ránem se s týmem vrátil z Arménie, vítězství 3:0 udrželo Čechy ve hře o mistrovství světa 2014. To je fakt. Druhou jistotou je, že Bílek minimálně do 16. dubna, kdy zasedá výkonný výbor asociace, zůstává ve funkci. "Uvidíme, jak to dopadne," říká kouč.

Nestojí za vámi fanoušci, zato hráči ano. Jak je to pro vás důležité?
Hlavně to svědčí o atmosféře, která v týmu panuje. Je velmi dobrá. Já jsem samozřejmě rád, jak se na to hráči dívají a že se vyjádřili, abych zůstal.

Připouštíte si, že by vás odvolali?
Chci u národního týmu zůstat. Jak se rozhodne výkonný výbor, ovlivnit nemůžu.

Podle některých spekulací a vyjádření to vypadá, že se za vás postaví. Cítíte to tak?
O tom nechci spekulovat, počkejme si na polovinu dubna.

Vy sám nezvážíte, že byste boj vzdal? Už kvůli psychickému vypětí a atmosféře, který se kolem týmu z venku vytváří?
Atmosféra je během celého mého působení podobná. Já sám jsem neuvažoval o tom, že bych to položil. A to proto, že máme šanci na postup.

Byla atmosféra, která vznikla po páteční porážce s Dánskem, nejhorší ve vašem reprezentačním období?
Mě mrzela porážka, atmosféra se dala očekávat. Sice jsem noviny nečetl a nešel na internet, ale dovedu si živě představit, co se dělo. Je to vlastně podobné jako po každé porážce. Dvakrát vyhrajeme, je celkem klid, ale během dvou hodin se to změní v hysterii, paniku, až nenávist. Je vidět, jak rozdílný pohled máme na fotbal.

Pokud byste v Arménii nevyhráli, s největší pravděpodobností byste byl odvolán. Oddechl jste si hodně, když dal Vydra v závěru druhý gól?
Z osobního hlediska to vliv nemělo, u mě je na prvním místě tým a to, že pořád máme šanci na mistrovství světa. Ano, po Dánsku jsme se dostali ještě pod větší tlak.

Čím to, že když vyhrát musíte, tak to dokážete? Opakovalo se to už poněkolikáté.
Jsme pod tlakem pořád, nemáme totiž tým, abychom všechno vyhrávali.

Ono vám v druhé polovině kvalifikace nezbude nic jiného než téměř všechno vyhrát, abyste byli aspoň na druhém místě a hráli baráž. Máte to spočítané?
Obecně se dá říct, že kdo ztratí jedenáct bodů, ještě se může ucházet o baráž. Dánové ztratili devět, Bulhaři osm, my sedm. Je to hodně vyrovnané.

Autor:


Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.

Najdete na iDNES.czmobilní verze