Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nervózní jsem nebyl, říká kouč fotbalistů. Za důvěru je rád

Michal Bílek | foto: Karel Pešek, MAFRA

16 2013
V úterý po poledni si trenéra národního mužstva Michala Bílka a reprezentačního manažera Vladimíra Šmicera zavolali šéfové českého fotbalu. "Zůstáváte, máte naši podporu," uslyšeli od členů výkonného výboru.

Michal Bílek uslyšel verdikt, který očekával. Dokud fotbalová reprezentace bude mít šanci, byť jen teoretickou, na postup na mistrovství světa 2014 v Brazílii, realizační tým se měnit nebude. "Oznámili mi, že se dohodli, že zůstávám. Trvalo to jen chvilku," líčil Bílek.

Jak jste to přijal?
Jsem samozřejmě rád, že můžu u týmu pracovat dál. Už jsem několikrát říkal, že být trenérem reprezentace si moc vážím.

Jak jste poslední dny prožíval?
Poměrně v klidu. Jak jsem z různých vyjádření registroval názory vedení, tak to vypadalo, že zůstanu.

Nervózní jste nebyl ani těsně před jednáním?
Vůbec, žádná nervozita. Nervózní bych nebyl, ani kdyby ty signály o mé pozici byly opačné.

Nicméně, nepřijde vám nedůstojné, že po každém zápase se řeší, jestli máte být odvolán?
Nevím, co k tomu říct. Jestli je to nedůstojné? Každopádně je to nepříjemné. Ale to netýká jen posledních týdnů, ale vlastně celého období, co jsem u mužstva. Vždyť i po přípravě se křičí, že bych měl skončit.

Jak tomu tlaku čelíte?
Snažím se to do sebe nepouštět a soustředím se jen na práci, i když úplně nevnímat to nejde.

Na veřejnosti naštvání z reakcí fanoušků najevo nedáváte, neodnáší pak nahromaděnou zlobu rodina?
Ne, ne, ne. Doma to nemá vliv, chovám se pořád stejně, ať se ve fotbale stane cokoli. Samozřejmě, že po vítězství je i nálada doma lepší.

Důvěru máte do chvíle, dokud bude šance na postup. Jste rád, že se nevztahuje jen na červnový zápas s Itálií?
Pro mě se nic nemění. Před každým i po každém utkání jsem pod tlakem a je vlastně jedno, jestli mám důvěru omezenou, nebo neomezenou. V kvalifikaci jsme přišli už o hodně bodů, takže si další ztráty dovolit nemůžeme.

Máte spočítáno, jak se dostat alespoň do baráže?
Arménii doma a Maltu s Bulharskem venku musíme bezpodmínečně porazit. A chce to vyhrát i jeden ze dvou zápasů proti Itálii.

Itálii máte v červnu doma, v září hostíte Arménii, ale pak hrajete třikrát venku. Nepřijde vám, že termíny zápasů jsou pro Česko nevýhodné? 
Myslím si, že to nevýhoda není. Venku jsme schopní vyhrávat, což jsme dokázali v minulé kvalifikaci. Vyhráli jsme v Litvě, remizovali ve Skotsku, ve Španělsku jsme dlouho vedli...

Vedení fotbalu neprobíralo jen vás, ale i funkci reprezentačního manažera Šmicera. Jak byste jeho případné odvolání přijal?
Zaregistroval jsem spekulace, že by mohl být odvolaný jen on. Ale to by přece nedávalo smysl. Buď mají v realizačním týmu důvěru všichni, nebo nikdo.

Na Šmicera si předsedovi Peltovi stěžovali agenti hráčů kvůli špatné komunikaci. Co si o tom myslíte?
Škoda, že to agenti neřeknou přímo Vláďovi. Je zapotřebí přijít, všechno s ním probrat a spousta věcí se pak dá řešit a hlavně zlepšit.Najdete na iDNES.czmobilní verze