Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


I bezdomovci mají mistrovství. Jedno takové vypukne v sobotu

Fotbal - ilustrační | foto:  Michal Šula, MAFRA

10 2014
Dva dny po vypuknutí fotbalového mistrovství světa začne fotbalové mistrovství Evropy. Neoficiální mistrovství Evropy bezdomovců v rumunském Temešváru. Vítěz bude znám o den později, akce s plným názvem Euro Social Cup je dvoudenní.

Kromě Česka se jí zúčastní domácí výběr, Bulharsko, Maďarsko, Bosna a Hercegovina a Chorvatsko. Český tým bere turnaj jako součást přípravy na hojně obsazený světový šampionát, který se letos uskuteční v Chile.

"Kvůli organizačním a především finančním možnostem nejedeme do Rumunska v plném složení. Kompletní bychom snad měli odletět do Jižní Ameriky, pokud se nám tedy podaří sehnat peníze na letenky, což není úplně jednoduché," říká trenér mužstva Radim Šebestík.

Mistrovství světa homelessů není jen pro hráče bez domova. Podmínkou je, aby to byli sociálně znevýhodnění lidé, třeba bezdomovci nebo v léčbě či po lečbě závislosti. Nesmí brát drogy ani pít alkohol.

Český tým zastřešuje a podporuje protidrogové centrum Sananim - nikoli fotbalová asociace. Odborníci ze Sananimu se shodují, že díky fotbalu se lidé, kteří se ocitli v problémech, vracejí do života.

Obrazně řečeno, ať dělají na hřišti kroky jakýmkoliv směrem, vždy je to ten správný směr. "Fotbal vážně velmi pomáhá, to mohu potvrdit z vlastní zkušenosti," říká Šebestík, který v minulosti též s drogami bojoval.

Zápasy bezdomovců se hrají na 2x7 minut na malém hřišti s nízkými podlouhlými brankami. Před gólmanem se v poli pohybují tři hráči, přičemž jeden z nich se nesmí vracet na vlastní půlku, takže při útoku pokaždé hrají tři fotbalisté proti dvěma bránícím, což pomáhá tomu, že padá víc gólů.

Zásadou je, že na mistrovství může hrát každý fotbalista jen jednou, aby dostali motivaci další lidé v potížích. Více na www.zvitezitmuzekazdy.cz, kde se lze dočíst i to, jak české mužstvo podpořit.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze