Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bez Rosického chybí výjimečnost

Tomáš Rosický - Tomáš Rosický při tréninku fotbalové reprezentace. | foto: Michal SváčekMF DNES

5 2006
Praha - Vyzkoušeli si, jaké je to hrát bez Tomáše Rosického. A zvládli to. Přesto čeští fotbalisté tuší, že se šikovným dirigentem by byli ještě silnější. „Nelíbí se mi, že jsme spolu nemohli odehrát víc,“ stěžoval si kapitán Pavel Nedvěd. Právě souhra dvou hvězd v záložní řadě má být českou ozdobou na MS.

ANALÝZA
V přípravě si spolu zahráli jen poločas přáteláku proti Tyrolsku a poločas proti Saúdské Arábii, od té doby ani ťuk. Rosický si poranil stehenní sval a dosud se nevyléčil.

Co kdyby nemohl hrát ani první utkání na šampionátu proti USA? To by byla nenahraditelná ztráta.

Variantu bez Rosického modelovala reprezentace v sobotu. Proti Trinidadu se na místo tvůrce postavil Nedvěd. Byl plný sil a výbušnosti, neustále si pohybem žádal míč, přihrával, rozjížděl gólové akce. Vedl tým jako velký šéf. Ukázal celou svou velikost. Jenže totéž by zvládl i na místě levého záložníka, na které je zvyklý. Rosický chyběl.

„Rosa je s míčem ohromně impulzivní. Letí s ním dopředu jako střela. Těžko se zastavuje,“ říkal David Rozehnal, který vše sleduje ze zadního místa stopera. „S Pavlem je to jiná hra, ale jak ukázal zápas s Trinidadem, dokážeme si poradit a máme sílu.“

Před lety se zkoumalo, jestli Rosický je schopen hrát společně s Nedvědem. Řada lidí o tom pochybovala. Nebudou se jeden druhému plést? Dva fotbaloví lídři, dirigenti, táhnoucí většinu akcí středem hřiště nebo směrem zleva.

Ukázalo se, že spojení Nedvěd + Rosický dává národnímu týmu tu pravou sílu a dynamičnost. Nedvěd je srdcař a motor, příkladnou bojovností mužstvo zvedá. Rosický přináší nápady. Málokdo na světě umí tak prudce a nebezpečně vyrazit z obranné fáze do útoku.

„S Pavlem to bylo proti Trinidadu výborné, ale Tomáš je prostě výjimečný hráč a umí věci, které jiní nedokážou. Musel bych hodinu mluvit, abych to vysvětlil – jeho práce s míčem, způsob myšlení, v tom se mu nikdo nevyrovná,“ srovnával záložník Jan Polák.

Na jednu stranu absence Rosického dává Nedvědovi větší prostor k manévrům, jenže celkově snižuje kvalitu mužstva. Teprve až se Rosický vyléčí a postaví se na hřiště znovu vedle Nedvěda, vrátí se Česku punc výjimečnosti.The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata
The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata

Představte si, že jste mladý pár, rozhodnete se pro miminko a narodí se vám dcerka. Po chvíli se shodnete, že by malá měla mít sourozence, ale namísto jednoho jí dopřejete hned tři. A všechny tři naráz

Najdete na iDNES.czmobilní verze