Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Berlín nabídne obří obrazovky i kulturní akce

13 2006
Berlín - V trafikách a obchodech se suvenýry se objevila trička, plyšoví medvídci v dresech a další suvenýry připomínající blížící se mistrovství světa. Berlín chystá na šampionát nejen různé výstavy, ale chce fotbalovým nadšencům připravit i kulturní program a velkoplošné obrazovky, na kterých budou moci zápasy sledovat i fanoušci bez vstupenek.

V galerii Art Center Berlin v centru města na ulici Friedrichstrasse mohou milovníci fotbalu, ale také příznivci umění navštívit fotografickou výstavu spolupořádanou renomovanou agenturou Magnum s fotografiemi, jež na fotbalové téma vytvořili velikáni světové fotografie jako například Henri Cartier-Bresson nebo Martin Parr.

Další výstava tamtéž ukazuje ženský pohled na fotbal - tuto převážně mužskou doménu.

V Berlíně bude hlavní prostor pro fanoušky, takzvaná Fanouškovská míle na třídě 17. června mezi Braniborskou bránou a Sloupem vítězství, oblíbeným prostorem pouličních festivalů či velkých pochodů a dějištěm legendární Love Parade.

Právě tam budou moci milovníci zeleného trávníku z celéhosvěta sledovat na velkoplošných obrazovkách fotbalové přenosy.

Berlínská radnice chystá program i na dny, kdy žádné zápasy nebudou. Právě nabídkou řady velkoplošných obrazovek a bohatého doprovodného kulturního programu chce německá metropole přilákat i příznivce fotbalu bez vstupenek na zápasy.

Na Postupimském náměstí zřídí hlavní fotbalové studio televize ZDF. Odtamtud bude vysílat živé reportáže z utkání či rozhovory s prominentními hosty. Už v minulosti se právě zde shromažďovali fanoušci, kteří chtěli ve společenství podobně naladěných nadšenců sledovat na velkých plátnech fotbalové souboje.

Další velká obrazovka bude na západě města na náměstí Breitscheideplatz, radnice tam prý umístí umělý trávník, na který bude možné dát si třeba i lehátko. Obrazovky budou i v Treptowském parku, oblíbeném výletním místě Berlíňanů na břehu řeky.

První červencový týden se v berlínské čtvrti Kreuzberg odehraje i mistrovství světa v pouličním fotbale mezi 24 týmy z pěti světadílů.

S klubovou kulturou zase spojí šampionát oblíbený kulturní komplex na místě bývalého pivovaru, Kulturbrauerei v obci Prenzlauer Berg. Na dvou velkoplošných obrazovkách, a deseti dalších plátnech v koncertních halách, klubech a restauracích tam může fotbal sledovat 10.000 diváků denně.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze