Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Berger se nemůže dočkat, až ho vypustí z klece

19 2000
K n o k k e - H e i s t (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Celé jaro hrál v životní formě a také proto aspiroval na pozici největší hvězdy EURO 2000. Nebýt drobného detailu - kvůli trestu za školácký zkrat z kvalifikace nemohl nastoupit v úvodních dvou zápasech turnaje. Teď už je Patrik Berger smířený s tím, že si na šampionátu zahraje jen jedno jediné utkání - ve středu proti Dánsku. O nic už nejde, oba soupeři den poté odlétají domů, ale z dlouhovlasého záložníka s dynamitem v noze přesto čiší ohromné odhodlání. "Těším se, jako by to byl můj první velký zápas," říká. Trenér Chovanec už mu dal zelenou: "Berger vždy byl a bude hráč pro základní sestavu!"

Uplynulých čtrnáct dní bylo pro Patrika Bergra náročnějších než si původně představoval. Naplno trénoval, nechyběl na žádné akci mužstva, ale jakmile došlo na zápas, musel místo reprezentačního dresu natáhnout teplákovou soupravu a dění na trávníku sledoval jako obyčejný divák z tribuny. "Jako obyčejný ne, seděl jsem v sektoru pro VIP hosty," poznamenal hořce.

Po smolném zápase s Nizozemskem, kterým národní mužstvo vstoupilo do turnaje, se pomalu začal vyhýbat médiím, po tréninku vždy zamířil co nejkratší cestou k přistavenému autobusu. Když prohrou s Francií zhasly všechny naděje na postup do čtvrtfinále, jenom naštvaně prolétl mixzónou. Nechtěl stále dokola mluvil o tom, jak ho to štve, jak by dal skoro všechno na světě za to, aby mohl mužstvu pomoci na trávníku.

Zato fanouškům se Patrik Berger vždy věnoval naplno; pokaždé se dlouhé minuty trpělivě podepisoval a pózoval na stovkách společných fotografií. Dobře ví, že pro každého z těch nadšenců, kteří vážili cestu až do dějiště EURO 2000, je to zážitek na celý život.

Oč méně energie mohl věnovat svému povolání, o to více jí dával své velké zálibě - internetu. Na svou webovou stránku (http://www.sportprofile.co.uk/football/berger/ )napsal za posledních deset dní hned tři příspěvky. Notebook byl v permanenci. "Mám-li být upřímný, netoužím po ničem jiném než konečně zase hrát fotbal. Je to hrozný pocit, být na turnaji jako je Euro 2000 a vědět, že nemůžete kvůli trestu hrát první dvě utkání. To čekání na chvíli, než se dostanete do hry, je nekonečně dlouhé. I proto doufám, že Euro 2000 pro mě neskončí hned po jediném odehraném utkání," napsal ještě před pátečním kláním s mistry světa a dodal: "Až teď mi naplno dochází, co všechno jsem způsobil svým vyloučením v posledním kvalifikačním utkání proti Faerským ostrovům. Tehdy jsem udělal chybu, za kterou platím dodnes. Připadám si, jako by mě odsoudili do vězení a já se nemohl dočkat propuštění."

Ani teď, kdy už je jasné, že středeční zápas s Dány bude jeho prvním i posledním vystoupením, neztrácí středopolař Liverpoolu elán. Na pondělním tréninku svými dělovkami málem trhal sítě, přes zeď plastových figurín pečlivě zkoušel trestné kopy a svým nadšením nakazil i ostatní. Trenér Jozef Chovanec dobře cítí, že se Berger nemůže dočkat, až ho vypustí z klece.

I proto kouč zřejmě porušil svůj zaběhnutý zvyk a o základní sestavě pro závěrečné utkání na turnaji mluvil již tři dny před výkopem: "Pokud zůstane Patrik zdravý a nezraní se, určitě nastoupí. Hráč jeho kvalit vždy byl a bude hráčem pro základní sestavu." Ani náznakem přitom neuvedl, kdo bude muset uvolnit Bergrovi své místo: Bejbl? Šmicer? Někdo z obránců?

Berger ví, že tohle je starost trenéra. "Chceme se rozloučit v co nejlepším světle," prohlásil cestou z kabiny. Na svou webovou stránku vzápětí ještě připsal. "Všichni se už těšíme na pár dní dovolené, ale to neznamená, že bychom chtěli zápas s Dánskem vypustit. Je velký rozdíl, jestli skončíte ve skupině třetí nebo čtvrtí. ... Můžeme být hrdí na to, co jsme na Euro 2000 předváděli. Podle mého jsme měli na to, abychom si došli až do finále pro titul."

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze