Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Berger není. Kdo ho nahradí?

8 2000
P r a h a - Je ve hvězdách, co dokáže národní mužstvo bez Patrika Bergra na mistrovství Evropy. Kdo nahradí muže, který je podle mnohých nezastupitelný? "Hra bez Patrika je to nejtěžší, co nás na šampionátu čeká," tvrdí útočník Pavel Kuka. Síla soupeřů, jakými budou v prvních dvou zápasech domácí Nizozemci a mistři světa z Francie, se prý dá lépe utlumit, než ztráta tohoto špičkového hráče. "Patrik je velký hráč, sám rozhodne zápas," uznává kapitán Jiří Němec.

"Kdybychom věděli, jak ho nahradit, je o problém míň." Berger byl vyloučen v posledním zápase kvalifikace proti Faerským ostrovům. Udělal klukovinu. Šlápl ve vzteku na soupeřova hráče, se kterým se předtím pošťuchoval. Za trest nesmí dva zápasy hrát.
"Udělal jsem blbost, kterou už nevrátím. Víc se k tomu nedá říct," vypráví pořád dokolečka.

Na turnaj odjel, ale může jen doufat, že nastoupí až proti Dánům. To už může být mužstvo  vyřazeno. Nebo bude mít jistý postup a zjistí, že se dá hrát i bez Bergra. Tři fotbalisté symbolizují mocnost týmu: Nedvěd, Berger a Koller. Všichni jsou v životní formě. Když začne tiskovka s hráči, tři novináři z ciziny okamžitě zajmou Bergra. To signalizuje všechno.

"Nenajde se hráč, který by Patrika nahradil. Všichni se musíme víc podělit o míč," předpokládá Pavel Nedvěd. Jakoby to tušil i trenér Jozef Chovanec. Nejprve říkal, že má dva kandidáty: Pavla Horvátha a Tomáše Rosického. Hlavně sparťanský mladík Rosický okouzlil každého.

Zdálo se, že právě on je ten pravý. Nemá sice tak výjimečnou levačku, tvrdou střelu ani obrovské sebevědomí, ale zato znamenitě vede míč v plné rychlosti a tvoří hru. To by se mužstvu hodilo.

Nyní se ale zdá, že trenér Chovanec nepostaví v nedělní premiéře proti Nizozemsku ani jeho. "Nechám si pro sebe, co udělám," reaguje Chovanec na otázku, jaké má plány. "Hned byste to prozradili holandským novinářům," popichuje s úsměvem.

Pak jenom prohodí, že člověk míní a život mění. Co tedy udělá? Asi postaví sestavu, jaká hrála v sobotu v Německu. Čili se čtyřmi obránci Fukalem, Radou, Řepkou a Gabrielem, čímž ubude jedno místo v záloze.

A nebo se to dá vyložit jinak: Gabriel bude hrát falešného levého záložníka. Je paradoxní, že právě on, muž naprosto odlišného herního vyznání, důrazný bijec, se bude pohybovat na "Bergrově" území.

Nebo že by přece jen nastoupil Rosický? "Jak pozoruju, tak varianty jsou tak tři čtyři," říká Rosický. Ale kdyby nehrál, překvapen nebude. "Holanďané hrávají se třemi útočníky, ti se musejí nějak ubránit. Třeba se na mě nedostane, ale co já vím." Brzy se to dozví, do zápasu s Nizozemskem zbývají tři dny.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze