Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Berbr hrozí Macelovi válkou

12 2006
Praha - Devastuješ fotbalové rozhodčí! Bude válka! Tyto ostré věty údajně vzkázal Roman Berbr šéfovi komise profesionálních rozhodčích Luďku Macelovi. Berbr přitom zastává stejnou funkci jako Macela, jen o stupeň níž: řídí komisi rozhodčích v Čechách. Vládne tedy rozhodčím v české třetí lize a divizi.

Z těchto soutěží by měli ti nejlepší jít mezi vyvolené pro Macelu, obě komise by tak měly být úzce propojeny.

Místo toho mezi nimi už delší čas panuje napětí, jež se s nedávným Berbrovým dosazením do šéfovského křesla ještě vyhrotilo.

Berbrovy výpady Macela potvrdil. "Nevím, proč to Berbr udělal. Asi, že chci pořádek," reagoval udiveně. "Neřekl mi to do očí, ale vzkázal přes sekretáře a dodnes mi to nevysvětlil."

Důvody tvrdého osočení se zatím od Berbra nepodařilo získat: je na dovolené v cizině a nezvedá telefon. Na jeho návrat do Česka čeká i Macela.

Je zjevné, že ti dva se nemají rádi. Viděno zvenčí, každý je symbolem jiného fotbalového světa. Internacionál Macela je i pro nestrannou veřejnost mužem, který se snaží pozvednout rozhodcovský stav, zprofanovaný korupční aférou.

Bývalý rozhodčí Berbr je naopak člověk s problematickou minulostí, o nějž se korupční aféra přímo otřela: z jeho odposlechnutého hovoru s ředitelem vítkovického klubu Hruboněm plyne, že minimálně věděl o špinavých praktikách v lize.

Macela jen naznačuje: "Berbrovy praktiky nikdy nepřevezmu. On má třeba i dobré vlastnosti, ale má i takové, které nemohu akceptovat."

Výmluvnější než slova je, že pozorováním sudích v "rajonu" Berbra pověřil Macela vlastní lidi. Na základě jejich referencí k sobě možná vezme dva sudí nezávisle na Berbrově vůli. Právě to může stát za válkou mocných.

Berbr měl zásadní vliv na rozhodčí v Čechách s vysokou pravděpodobností i v době, kdy byl místopředseda komise. Před pár dny podle všeho sám vyvolal personální přesuny, které jej vynesly na nejvyšší post.

Za jistých a ne nereálných okolností tak může Berbr soustředit moc nad sudími do vlastních rukou, aby mohl rozhodovat o jejich kariéře.

Podle Macely celá aféra skončí, až vyprší dočasnost, s níž byl Berbr jmenován do funkce. Problém je, že tato dočasnost nebyla vymezena. "Kdy skončí, o tom nebylo rozhodnuto," říká Rostislav Votík, šéf fotbalu v Čechách a jedna z klíčových osob pro Berbrovo povýšení.

"Jde o dobu do březnového startu jarní části ligy," tvrdí místopředseda svazu Jaroslav Vacek.

Právě do jara se však budou adepti pro pískání profesionálního fotbalu vybírat...

Macela: Nemám pistoli, ale dopadne to dobře
Luděk MacelaP r a h a  (fis) - Postupně prozrazoval šéf komise
profesionálních sudích Luděk Macela chování
Romana Berbra, protějšku v komisi v Čechách.
Popud k rozhovoru zavdala jeho věta:
"Říkají o mně, že devastuji rozhodčí."

Kdo to o vás říká?
Lidé z komise sudích v Čechách.

Kdo přesně? Přímo její šéf Berbr?
Asi to vychází od něj. Nevím proč. Nikdy jsem s ním neměl konflikt, žádný rybník jsem mu nevypustil. Teď prý devastuji české rozhodčí a já se ptám: Je devastace poctivost? Je devastace to, že po rozhodčích chci, aby se fyzicky a teoreticky připravovali? Tomu devastace neříkám.

Podle odpůrců devastujete rozhodčí proč?
Nevím, asi že chci pořádek.

Neslyšel jste jejich argumenty?
Byl to jenom výkřik, žádný argument tam nebyl. Oni mohou samozřejmě říct, že nejsem kompetentní, že jsem bývalý hráč, a ne rozhodčí. Ale já mám v komisi experta na pravidla i bývalého rozhodčího a směr, který tomu dávám, je správný. Nechci říkat, že vracím rozhodčím morální kredit, ale snažím se vylepšit na ně náhled po tom všem, co se stalo.

Co také zachytily policejní odposlechy

Berbr s Horníkem, klíčovým mužem koprupční aféry

Horník nejprve otestoval půdu u Romana Berbra, soudě dle odposlechu mobilního telefonu šéfa západočeské "rozhodcovské stáje". V minulosti pak prvoligového rozhodčího, poté šéfa volebního štábu Vlastimila Košťála, kandidáta na funkci předsedy ČMFS. Horník nejprve zjistil, jestli Berbr není příliš zadobře s Viktorií Plzeň, sokem Žižkova v záchranářských bojích. A pak přešel rovnou na věc.
 
HORNÍK: "Jak ty to tam máš ve vztahu s těma, co tam jsou v Plzni? Jako sympatizuješ, nebo necháváš volnej průběh?"
BERBR: "Volnej průběh. Chtěli pomoct, ale posadili mě asi dvě stě metrů od vipky, tak na to nemůžu reflektovat takovýhle píčoviny."
HORNÍK: "Já musim teď porazit, vole, Brno. Mam tady Jardu Járu (hlavní sudí z Plzně - pozn. red.), vole, je tady Pastyřík. To je tvuj kůň, ne?"
BERBR: "Jo, jo, jo."
HORNÍK: "A co von? Jako já vim, že už's mi ho jako připravil, aby byl slušnej, že s nim promluvíš. Ale chci se zeptat, s nim se můžu bavit jako normálně?"
BERBR: "Normálně, jo, normálně. Já mu to řeknu."
 
Berbra ještě zajímá, kdo bude na utkání dělat "dědka", tj. delegáta. "Je tady Nevrlý, Luděk, no. Tak ten je posera. Ten mi bude řikat supr všechno, klukům taky. Ale to je složitý," zamyslí se Horník. Nicméně Pastyřík byl pak na Horníka vskutku "slušnej".

Někdejší vítkovický klubový obchodní ředitel Hruboň s Berbrem

Hruboň volá tehdejšímu delegátovi ČMFS Romanu Berbrovi a chce po něm telefonní číslo na rozhodčího Jaroslava Grubera, který bude řídit zápas Most - Vítkovice. Berbr odpovídá, že mu číslo pošle a dozvídá se přitom, že Hruboň má pro Grubera připraveno 100 000 korun za výhru Vítkovic a třetinu částky za remízu.
 
HRUBOŇ: "Pojď sem, pojď sem, chcu tam vyhrát v tom Mostu, co říkáš na to?"
BERBR: "Cože?"
HRUBOŇ: "Že tam chci vyhrát v tom Mostě, v neděli."
BERBR: "No, je tam Gruber, jo?"
HRUBOŇ: "Je, je."
BERBR: "Hm, hele já budu za deset minut doma, jedu autem, pak ti to pošlu."
HRUBOŇ: "Pošli, no já říkám, mu se panenky protočí, vole. To, co s ním udělám teďka!"
BERBR: "S hajzlem?"
HRUBOŇ: "Hm, ale uvidíš, myslím, že budeš nadšený jako tady tím, co chci udělat."
BERBR: "Jo, jo, jo."
HRUBOŇ: "Musíme do toho jít zodpovědně, ať je klid, ne?" (Vítkovice jsou v té době u dna tabulky)
BERBR: "Jo, jo, jo."
HRUBOŇ: "Ty tam nejdeš jako? Ne, tam je ten...? To je škoda, ty vole."
BERBR: "Koho tam máš?"
HRUBOŇ: "Jako tady, myslím Šibal, Šibal (delegát ČMFS) tam je..."
BERBR: "To je osel."
HRUBOŇ: "No ale jako kdyby...? Tam bude slušný ten."
BERBR: "Jo."
HRUBOŇ: "Poslouchej mezi nama, Roman, dvě nuly" (100 000 Kč)
BERBR: "Aha, to je hodně, ty vole."
HRUBOŇ: "No však, právě proto ne! A třetinu, třetinu za remízu."
BERBR: "Aha."
HRUBOŇ: "Když to musím tak, vole."
BERBR: "Jdeš do toho po hlavě, vole."
HRUBOŇ: "No. Tak to musím udělat teďka už. A pak už máme trenéra. A poslouchej doma, doma, jak jsem byl s tím Jirkou, ne, tak tos měl to samé, ale bez remízy."

Nemáte pocit, že přesně tuhle snahu vám pan Berbr bourá?
Souhlasím, ale nemohu to ovlivnit. A mimo jiné, já si posílám na Českou fotbalovou ligu vlastní lidi. Mám v ní vyhlédnuté dva rozhodčí, a pokud mi je komise pana Berbra nedoporučí, tak uvažuji, že si je vytáhnu sám, což je v mé kompetenci.

Funguje alespoň nějak spolupráce s Berbrovou komisí?
Ti lidé jsou zhrzení a já nevím čím. Spolupráce zkrátka nefunguje.

To je přece špatně.
Vím to. Rozhodčím v Čechách vzkazuji: Pískejte, my se na vás chodíme koukat, víme o vás a vytáhneme si vás, i když vás třeba Berbr nedoporučí. Problém by ale byl, kdyby se takový člověk v první lize nechytl a šel do Čech zpátky. Pak ho oni zametou.

Třeba takový stav panu Berbrovi vyhovuje.
Nemám pravomoc, abych o jeho funkci rozhodoval. Tu měla valná hromada, která zvolila pana Votíka předsedou řídící komise fotbalu v Čechách a ten Berbra dosadil.

Ti dva jsou prý úzce propojeni.
Tyhle vztahy ani nechci rozklíčovávat.

Nepřipadá vám to z české strany jako válka?
Je to válka! Pan Berbr to prohlásil! Neřekl to mně, ale sekretáři na svazu. Ke mně on nejde: prochází okolo dveří mé kanceláře a jde dál. Ale vzkázal mi: Bude válka!

Co vy na to?
Směju se. Já nemám pistoli, nechci válčit.

A kdybyste musel, máte trumfy ve svých rukou?
Myslím, že jo. Ale jaké trumfy? Chci spolupracovat, ne bojovat.

Myslíte. že chce totéž i pan Berbr?
Jeho praktiky nikdy nepřevezmu. On má třeba dobré vlastnosti, ale má i takové, které nemůžu akceptovat.

Jak to tedy může dopadnout?
Věřím, že dobře. Pan Berbr je ve funkci dočasně a pak přijde rozumný člověk. Když bude spolupracovat, z mé strany nebude problém.

I kdyby Berbr z funkce odešel, neobáváte se, že může dění ovlivňovat dál?
Každý rozhodčí možná měl svého trenéra nebo závodčího, který mu nahoru pomohl. Teď jim říkám: Kluci, vykašlete se na ně. Jediný, kdo na vás může tlačit, je má komise rozhodčích. Aby na vás tlačily kluby? Lidé z minulosti? Zapomeňte!

Autor:


Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga začíná v pátek 20. července v 18.30 zápasem Dukla - Plzeň. Hrát se bude podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Pavel Bucha, Luděk Pernica, Vladimír Coufal, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Alexandru ChipciuUroš Radakovič, Michael Krmenčík, Josef Hušbauer, Nicolae Stanciu

Mistrovství světa ve fotbalu 2018

Tabulka ligy

Známky

Góly

Mužstvo Z V R P S B
1. Bohemians Praha 1905 0 0 0 0 0:0 0
Dukla Praha 0 0 0 0 0:0 0
FK Jablonec 0 0 0 0 0:0 0
MFK Karviná 0 0 0 0 0:0 0
FC Slovan Liberec 0 0 0 0 0:0 0
FK Mladá Boleslav 0 0 0 0 0:0 0
SK Sigma Olomouc 0 0 0 0 0:0 0
Slezský FC Opava 0 0 0 0 0:0 0
FC Baník Ostrava 0 0 0 0 0:0 0
FC Viktoria Plzeň 0 0 0 0 0:0 0
1. FK Příbram 0 0 0 0 0:0 0
SK Slavia Praha 0 0 0 0 0:0 0
1. FC Slovácko 0 0 0 0 0:0 0
AC Sparta Praha 0 0 0 0 0:0 0
FK Teplice 0 0 0 0 0:0 0
Fastav Zlín 0 0 0 0 0:0 0

Nejčtenější

Cristiano Ronaldo. Obchod, který mění fotbalové zvyklosti

Cristiano Ronaldo zdraví fanoušky Juventusu.

VIDEO Juventus Turín nezískal jen famózní jméno, ale taky příznivce po celém světě. A miliardy eur!

Nechceme hráče, kteří sem jdou dohrát kariéru, říká Trpišovský

Slávistický trenér Jindřich Trpišovský hovoří s novináři na tiskové konferenci...

Před začátkem přípravy vytvořil s kolegy seznam. Jsou na něm hráči, o nichž je Jindřich Trpišovský...Posily tu nejsou do počtu, tvrdí plzeňský trenér Vrba

Plzeňský kapitán Roman Hubník (vlevo) a kouč Pavel Vrba na předsezónní tiskové...

VIDEO Žádné cestování do zahraničí, žádné drolení sil mezi více soutěží. Mistrovskou Plzeň čeká nezvyklý...

PŘEHLEDNĚ: Jak se mění fotbalová liga. Formát, pohárové příčky, video

Ondřej Kolář a Michael Ngadeu Ngadjui (oba Slavia) brání Michealu Krmenčíkovi...

Dlouhá, náročná, s největším počtem zápasů v historii. Průlomová, revoluční, televizní, prostě...

Další z rubriky

Dukla slaví výročí a chce klidný ročník. Majitelem zůstává Paukner

Trenér Pavel Drsek (vlevo) a výkonný ředitel Michal Šrámek vystoupili na...

Nejvíce obdržených branek a jedenáctá příčka. Uplynulý ročník se fotbalistům pražské Dukly příliš...

Nový trenér, jiný styl. Zlín věří v návrat lepších časů

Zlínský trenér Michal Bílek

Přišli o svého nejproduktivnějšího hráče Ekpaie a další tři členy základní sestavy. Přesto...

Sparťan Mandjeck by mohl jít do Izraele, řeší hostování v Maccabi Haifa

Slavista Josef Hušbauer (vlevo) dotírá na Georgese Mandjecka ze Sparty.

Fotbalovou Spartu zřejmě znovu opustí Georges Mandjeck. Kamerunský záložník před startem nového...Najdete na iDNES.cz