Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Beránek: Švec to dotáhne daleko

28 2003
Sofie - Ani se nestihl omluvit v učilišti, když ho trenér Beránek povolal na cestu do Sofie. "Prostě jsem tam nešel. Ale snad mi to prominou. Chci se tam ještě vrátit," špitl šestnáctiletý Michal Švec. Po výtečné premiéře v odvetě Poháru UEFA v Sofii to ale vypadá, že z něj bude spíš fotbalista než zámečník.

"Může to dotáhnout hodně daleko," věští mu Miroslav Beránek. "Rychlé nohy, čtení hry, pracovitost, inteligence," vypočítává jeho přednosti.

"Lepšího hráče na jeho post jsme tady neměli," zdůvodnil jeho nečekané zařazení do základní sestavy. Švec jistil Bejbla uprostřed zálohy.

"Radek mi řekl, ať se držím blízko něj, ale nebojím se hrát," vypráví blonďatý chlapec. Nervózní byl jen do chvíle, než svlékl bundu a rozběhl se po vlhkém trávníku.

Několikrát se vrhl do souboje s bulharskými pořízky. Jednou skvěle vyslal do šance Kuku. Tomu je o devatenáct let víc a mohl by být jeho otcem. "Kdybych si pospíšil, tak klidně," uznal protřelý útočník.

"Chtěli jsme ho pomalu zapracovat do mužstva až v zimě," říkal ještě Beránek. Ale situace v týmu, kde chybělo sedm hráčů kádru, objev slávistického odchovance urychlila.

Švec dosud hrál za dorost, je kapitánem reprezentační sedmnáctky. Jen párkrát se objevil mezi dospělými v béčku Slavie v třetí lize.

"Ke konci mi trošku docházely síly. Ale to se dá přece dotrénovat."  

Omonigho Temile z Levski Sofia (vpravo) bojuje o míč s teprve šestnáctiletým debutantem v dresu Slavie Michalem Švecem.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze