Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Belgii stál šampionát 800 milionů korun

3 2000
B r u s e l - Belgie je hrdá na to, že se evropský fotbalový šampionát povedl po sportovní i po organizační stránce. Všechny listy a rozhlasové stanice citují Alaina Courtoise, šéfa Nadace Euro 2000, podle něhož Belgie dokázala, že má "kapacitu, zázemí a schopnosti úspěšně spolupořádat třetí největší sportovní událost světa".

Ačkoli belgičtí "rudí ďáblové" vypadli už v základní skupině, Belgie jako celek zvítězila, napsal list La Nouvelle Gazette. "Tribuny se nezřítily, lidé se nepozabíjeli a starostové měst, kde se hrálo, nemuseli odstupovat," konstatoval, i když přiznal, že se "tu a tam nepovedlo zabránit excesům a rvačkám".

Celkově nedošlo k žádnému vybočení, organizátoři i pořádkové síly nebyly zaskočeny a měly pořád navrch. "Belgie ukázala, že umí, a obnovila tak svou pověst," radoval se list.

Deník La Derniere Heure však v této souvislosti upozornil na nedobré vztahy mezi Belgičany a Nizozemci v rámci Nadace Euro 2000. Bez ohledu na kvality a snahu Alaina Courtoise se nikdy nepodařilo překonat přezíravý, chladný, ba posměšný přístup nizozemských funkcionářů. "Nepovažovali nás nikdy za partnery, ale za podřízené. Chovali se jako páni. Belgické návrhy a připomínky nebyly brány v úvahu."

Belgii prý šampionát stál méně, než se čekalo. "Výdaje se nám bohatě vrátí. Vzhledem k vysoké sledovanosti se maximálně zhodnotily reklamy. Těžit z toho budou všechny země a Belgie si navíc ve světě udělala dobré jméno," dodal.

Ministr vnitra Antoine Duquesne tvrdí, že Euro přišlo Belgii podle předběžných výpočtů na 700 až 800 miliónů belgických franků (zhruba stejná částka v korunách). Belgie prý zorganizovala v Evropě zatím největší akci proti výtržníkům. Ojedinělým incidentům se podle ministra nedalo vyhnout. "Nakonec zvítězil fotbal a byl to svátek," liboval si Duquesne.

Policie, někde kritizovaná za přílišnou tvrdost, byla prý na některých stadiónech "neviditelná" a Duquesne, který mnoho zápasů sám sledoval z tribun, se prý často tázal, kde jsou ony povolané posílené jednotky. Podle statistik asistovalo každému utkání v průměru 1430 policistů. Nejvíce jich bylo na utkání mezi Německem a Anglií (2200), nejméně na zápase mezi Norskem a Jugoslávií (900).

V průběhu šampionátu bylo v Belgii zatčeno 1373 lidí, z toho 104 za černý obchod se vstupenkami. Průměrně to znamená méně než sto zatčených na zápas, což je považováno za velmi nízký počet. Celkem 508 lidí bylo repatriováno, přičemž kromě 13 případů šlo výhradně o Brity.

Autor:


Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Guélor Kanga, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Peter OlayinkaAlexandru ChipciuMichael Krmenčík, Nicolae Stanciu, Jan Matoušek, Jaroslav Svozil

Témata: Anglie, Zákulisí

Nejčtenější

Tvrdý boj i mimo hřiště. Ultras Dynama napadli slávisty ve městě

Ukrajinští ultras se na Twitter pochlubili vlajkou, ukořistěnou slávistickým...

Fanoušci fotbalové Slavie se v Kyjevě dostali do konfliktu s příznivci domácího Dynama. Ti jim po...

A teď na Sevillu! Olomoučtí fotbalisté si v Evropské lize plní přání

Olomoučtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu v pohárovém utkání proti...

Většina olomouckých fotbalistů si před losem kvalifikace Evropské ligy přála: Sevillu! Až se...Dědo, mě ten fotbal nebaví, poslouchá Viktor. Těžko se s tím smiřuju, říká

Ivo Viktor

Mistr z roku 1976 ani v 76 letech nepřestal sportovat. „Běhat nemůžu, ale na kole jezdím,“ říká...

Dukla - Slovácko 1:2, stále bez bodu, Chlumecký si dal dva vlastní góly

Ivan Schranz z Dukly (vpravo) a Jiří Krejčí ze Slovácka bojují o míč.

Jsou poslední, ještě nezískali ani bod. Fotbalisté pražské Dukly nezabrali ani v páteční...

Je správné, že Surkis fandí Dynamu? Slavia podala protest k UEFA

Grigorij Surkis

Vyřazení Slavie ze třetího předkola Ligy mistrů má oficiální dohru - klub podle informací iDNES.cz...

Další z rubriky

EURO 2000 přineslo střelecký rekord


R o t t e r d a m Letošní evropský fotbalový šampionát v Belgii a v Nizozemsku přinesl vzkříšení útočné hry. V 31...

Pohár mistrů Evropy už nemá podstavec


P a ř í ž Kolem 35.000 lidí se shromáždilo na pařížském náměstí Concorde, aby uvítalo francouzské fotbalisty,...

Šampionem je nejvyrovnanější tým


P r a h a Výjimečná sehranost, málokdy vídaná vyrovnanost všech řad, psychická odolnost a obrovské sebevědomí...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!Najdete na iDNES.cz