Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Belgie sousedy nešetří

13 2000
B r u s e l - Nizozemci se možná stanou 2. července mistry Evropy, ale v neděli po zápasu s českými fotbalisty museli spolknout obvyklou aroganci, protože na získané tři body nemohou být nijak hrdi, píše dnešní belgický tisk, který se po pondělním svátku vrací k víkendovému dění na šampionátu. Zatím nikdo, zejména fanoušci, nepochopil, že Nizozemci zahájili turnaj špatně. Jisté je, že skupina D je smrtící, jen Dánové jsou v ní možná kousek pozadu. Francouzi získali tři body lehce, Nizozemci s odřenými zády, ČR prohrává jenom z aritmetického hlediska, tvrdí La Derniere Heure.

Teď prý záleží na tom, jak se se smůlou vypořádají Češi. Je známo, že například Jan Koller je mentálně málo odolný, že Patrik Berger ještě nebude hrát proti Francii, stejně jako Radoslav Látal, vyloučený "tím nejpitomějším způsobem", červenou kartou z lavičky náhradníků, napsal list.

Le Soir podotkl, že rozhodčí Pierluigi Collina si odpískáním penalty v 89. minutě "věřme, že nevědomě" napravil reputaci u nizozemských diváků, kteří ho před zápasem vítali pískotem, protože ještě nezapomněli, jak před dvěma lety v Paříži vyprovodil 'drahouška Kluiverta' předčasně do šatny. Němcovi se prý nevyplatilo, že se dvakrát přesvědčoval, že dres Ronalda de Boera je nejen XL, ale taky extra pevný. Le Soir dodal, že podobné situace, jichž vidí v italské lize desítky, nechávaly do té doby Collinu v klidu.

"Musím čestně uznat, že to byla hořká pilulka. Druhý poločas byl katastrofický, možná protože jsme byli moc sebejistí. Rozhodně to ale nebylo kvůli moc velkému tlaku Čechů," řekl Frank de Boer, který proměnil penaltu. "V druhé půlce jsme ztratili převahu z prvního poločasu. K situaci, kvůli níž rozhodčí nařídil penaltu, řeknu pouze, že to bylo podruhé, co mě Němec tahal za triko. Ano, bylo to špatné, ale máme tři body," prohlásil jeho bratr Ronald de Boer.

Podle listů narazili Nizozemci nejen na dobře organizovanou českou obranu, ale i na dobrý útok. Obránce Bert Konterman, který musel vystřídat zraněného Jaapa Stama, si po zápase postěžoval, že uhlídat Kollera je "zvířecí práce", protože "nejen, že Koller měří dva metry, ale je široký jako náklaďák a taky obratný". Koller podle novinářů vyšel ze soubojů se svými hlídači spíš vítězně. I když mu nedovolili přímý útok na branku, za podpory Nedvěda a Poborského v druhém poločase dokázal své kvality.

Zatímco trenér Jozef Chovanec se odmítl o penaltě bavit, čeští diváci vyprovázeli rozhodčího ze stadiónu ironickým pokřikem "děkujeme, Collino," píše La Derniere Heure. La Libre Belgique, která vypočítává rány, z nichž se musejí čeští hráči vylízat v podobě zranění Nedvěda, Lokvence i absence Látala, upozorňuje na to, že Češi dostali zabrat především psychicky, což pro ně může být horší než všechny fyzické útrapy.

 

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze