Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bek s úžasnou levačkou a pěti auty

5 2000
Ř í m, P r a h a - Na světě snad nežije proslulejší mistr standardních situací než Siniša Mihajlovič, jedenatřicetiletý jugoslávský obránce s jedenáctkou na dresu. Má levačku, která je pro brankáře jako noční můra. S Laziem Řím vyhrál titul v italské lize teprve před deseti dny, ale jeho levá noha uchvátila odborníky už dávno. Když vypálí, rychlost míče se blíží až ke 160 kilometrům za hodinu. A přitom ta přesnost...

Hráč měří 185 centimetrů, ale boty nosí pouze sedmičky. Právě v tom spojení prý spočívá tajemství. Vysoká postava, malá noha. Mihajlovičova levačka je jako zázrak přírody.

"Takovou techniku nemá nikdo na světě. Míč letí strašně vysoko nad zdí, každý si myslí, že ho kopl do háje, ale pak najednou prudce a rychle padá k zemi. Na to nestačí brankář zareagovat," tvrdí Pavel Nedvěd, spoluhráč Mihajloviče z Lazia Řím.

Takhle se vloni v jediném utkání proti Sampdorii Janov trefil třikrát. To byl unikátní kousek: brankář už z toho byl tak zoufalý, že třetí gólový pokus jen pozoroval, ani po něm neskočil. "Já a Veron trénujeme trestňáky zprava a Mihajlovič zleva. Ale u něho to není tak, že by je nějak bláznivě dřel. Prostě to má v noze," dokládá Nedvěd.

Mihajlovič je z rozděleného manželství, matka Chorvatka, otec Srb. Narodil se v chorvatském Vukovaru, ale reprezentuje Jugoslávii. Ještě před válečným peklem, které v zemi propuklo před osmi lety, triumfoval s Crvenou Zvezdou Bělehrad v Poháru mistrů. Pak musel uprchnout. Pokud by neodešel, nejspíš by musel do války.

"Jugoslávci mi někdy připadají jako šílení," říká dnes. Jeho rodné město bylo zničeno, a tak po přestupu do AS Řím myslel víc na válku než na fotbal. Jako třiadvacetiletý hrával levého záložníka, nosil delší rozcuchané vlasy, vydělával miliony, měnil partnerky a žil rozmařile.

Změnil ho přestup do Sampdorie Janov, kde se potkal se švédským trenérem Erikssonem. Ten ho jmenoval vrchním mistrem trestných kopů a pak ho z levého záložníka stáhl do obrany. Sven Göran Eriksson teď trénuje Lazio a Mihajlovič je prý v klubu nedotknutelný. Trenér nad ním drží ochrannou ruku. "Chovají se k sobě jako táta se synem," tvrdí Nedvěd.

Nejdřív se Mihajlovič vztekal, že musí hrát v obraně, připadal si odstrčený od hlavního dění. Pak si ale zvykl. Když byla v prosinci vyhlášena anketa Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu planety, on skončil třináctý, před něj se dostali jen dva obránci: nejdražší bek světa Stam a veterán Matthäus.

Mihajlovič je hvězdou s jednou výraznou slabinou: je pomalý. V Laziu má výhodu v tom, že vedle něho hraje kapitán Nesta, který mu pomáhá. Jenže v reprezentaci nastupuje vedle Djukiče, který je ještě o tři roky starší. Přesto má být na mistrovství lídrem Jugoslávie.

Bude však muset krotit svůj temperament, je totiž vznětlivý. V italské lize například vztekle kopl míč na rozhodčího, při mistrovství světa před dvěma lety zase plivl Němci Jeremiesovi do obličeje.

V soukromí už se černovlasý chlapík usadil. Vzal si půvabnou televizní moderátorku a mají spolu dvě dcery. S láskou pečuje o svých pět aut, to je Mihajlovičova největší záliba. Spoluhráč Nedvěd to potvrzuje: "Má dvě ferrari a tři mercedesy. Pokaždé přijede na trénink s jiným, střídá je podle počasí. Opravdu. Když prší, nechce si ferrari špinit."

Mihajlovič je proslulý svými přímými kopy, ale díky své výšce umí i hlavičkovat

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze