Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Beckhamův vztyčený prst potrestá UEFA

13 2000
E i n d h o v e n - O technické vytříbenosti portugalských fotbalistů nikdo nepochyboval už před startem evropského šampionátu. Ale že předčili Angličany i v bojovnosti, to bylo první velké překvapení turnaje. V pondělním zápasu v Eindhovenu se Portugalci nenechali zlomit ani dvěma rychlými góly, uštědřili soupeři krutou lekci a jejich akcie na evropském fotbalovém trhu prudce stouply.

"Vždycky jsme milovali míč, ale tohle mužstvo dokáže dát do hry i celé srdce," zářil po vítězství 3:2 nejslavnější portugalský fotbalista všech dob Eusebio, který se v roce 1966 musel před Angličany sklonit v semifinále mistrovství světa.

Přiznal, že za stavu 0:2 měl trochu strach. "Ale když jsem se podíval na naše hráče zblízka a viděl, že je vůbec neopustila vůle po vítězství, byl jsem klidný," komentovala své pocity "Černá perla z Mosambiku".

Vynikající partii sehrála ve středu pole dvojice Figo - Rui Costa. Záložník z Barcelony fantastickou střelou zvedl svému týmu sebevědomí a jeho kolega z Fiorentiny skvěle připravil dvě další branky. Vítězný gól dal Nuno a bylo to vůbec poprvé, co se trefil v reprezentačním dresu. "Byl to úžasný pocit. Ale nepřipadám si jako hrdina. Rozhodující gól byl ten, který vstřelil Figo, protože po něm jsme si znovu začali věřit," vysvětlil útočník z Benfiky.

"Umíme si vždycky najít volný prostor. Pro každého soupeře bude velmi těžké uhlídat naše hráče," řekl obránce Dimas. "Ještě nikdy předtím jsem neviděl Portugalce takhle bojovat. Přitom navíc hráli fotbal podle mého gusta," pochválil své přemožitele anglický trenér Kevin Keegan. "Neutrální divák musel být nadšen. Škoda, že jsem dnes nemohl být neutrální," povzdechl si někdejší vynikající útočník. Svými nástupci nemohl být nadšen, střelci selhali - Owen byl vystřídán už o poločase, král střelců z minulého šampionátu Shearer se k ničemu nedostal.

Ale propadla i obrana, která od loňského února, kdy se Keegan ujal žezla, nedostala nikdy víc než jeden gól. Teď najednou musel nejistý Seaman do sítě pro míč hned třikrát. "Nenapadali nás při rozehrávce. Nechali nás hrát a jen čekali na naši chybu," analyzoval Keegan příčiny porážky. Jeho svěřenci opravdu byli zaskočeni tím, že se s nimi Portugalci nepouštějí do osobních soubojů, v nichž jsou Angličané těžko k poražení. "Dělali jsme chyby, a to nejen v obraně. Středová řada zadákům moc nepomohla," litoval Keegan.

Jediný, kdo v jeho očích, obstál byl Beckham, jehož milimetrově přesné centry vedly k oběma anglickým gólům. "Když je řeč o velkých postavách zápasu, musím vedle Figa jedním dechem jmenovat Beckhama. Jeho výkon byl skvostný," našel anglický trenér na prohraném utkání alespoň nějaký klad.

Skupinka anglických fanoušků tak shovívavá nebyla a při odchodu ze hřiště své hráče hrubě urážela. Beckham na to reagoval neslušným gestem a protože jeho vztyčený prst nebylo možné přehlédnout, není vyloučeno, že bude následovat trest. Případem se prý bude zabývat disciplinární komise UEFA. Před šesti lety byl Němec Effenberg svou výpravou za podobné gesto poslán domů ze světového šampionátu ve Spojených státech.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze