Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Beckenbauer se setkal s Klausem

30 2006
Praha - Slavný německý fotbalový internacionál Franz Beckenbauer je v Praze. Přiletěl coby šéf organizačního výboru mistrovství světa 2006, které letos od 9. června do 9. července proběhne v Německu. Beckenbauerova pražská mise je jednou z jedenatřiceti zastávek, protože v rámci propagace šampionátu navštíví země všech účastníků mistrovství.

Podle pondělního Beckenbauerova plánu se fotbalový velikán setkal s českým prezidentem Václavem Klausem, večer pořádá recepci v pražském Rudolfinu a poté na tiskové konferenci předstoupí před novináře.

Beckenbauer přiletěl do Prahy dopoledne soukromým letadlem a jeho první kroky vedly do strahovského sídla českého fotbalu. Tam ho přivítali svazový předseda Pavel Mokrý, místopředsedové Vlastimil Košťál s Jaroslavem Vackem a také trenér někdejší československé reprezentace Jozef Vengloš.

Právě s Venglošem si mohl Beckenbauer zavzpomínat na bělehradské finále v roce 1976, v němž byl Beckenbauer jako hráč na straně poražených, zatímco Vengloš slavil evropský titul coby asistent trenéra Václava Ježka.

O čtrnáct let později se Beckenbauer s Venglošem potkali znovu na mistrovství světa v Itálii už jako trenérští konkurenti a po čtvrtfinále Československo - Německo 0:1 se pro změnu radoval německý kouč.

Zhruba třičtvrtěhodinové setkání v sídle svazu mělo neformální charakter.

"Mluvilo se hlavně o šancích českého a německého týmu na letošním mistrovství světa a také o losu evropské kvalifikace, který svedl obě země do jedné skupiny. Podle Beckenbauera mají oba týmy na to, aby se na mistrovství Evropy 2008 probojovaly," uvedl mluvčí fotbalového svazu Václav Tichý.

Před letním šampionátem si Beckenbauer přál, aby se domácí Němci probojovali až do finále. "Bylo by to dobře pro celé mistrovství," uvedl.

Přesně v 16.00 se pak setkal s prezidentem Václavem Klausem. Beckenbauer mu poděkoval za osobní přijetí.

"To je přece samozřejmé," odvětil plynnou němčinou prezident, o němž je známo, že je vášnivým sportovcem, i když fotbal zrovna nepatří mezi jeho favorizovaná odvětví. "A brzy se setkáme znovu, hrajeme přece spolu kvalifikaci," připomněl Klaus německému protějšku páteční los kvalifikace mistrovství Evropy, který svedl Německo s Českou republikou do stejné skupiny.

Beckenbauer prokázal, že mu nejen fotbalová diplomacie není rozhodně cizí. Jeho doprovod přinesl dar v podobě bílého německého reprezentačního dresu, jehož předání se však odehrálo až v jednací místnosti, kam se oba muži po uvítání přesunuli.

Ještě předtím šedesátiletá legenda přijala s úsměvem nabídku jednoho z fotoreportérů, který jí pod nohy přihrál repliku míče, s nímž se bude světový šampionát hrát. A vedle Klause tak Beckenbauer pózoval i v neobvyklé pozici s míčem, který poté elegantní placírkou přihrál nazpět.

Z Hradu se vydal fotbalový činovník do hotelu Carlo IV. v centru Prahy, aby se připravil na recepci, kterou organizační výbor MS pořádá v 18:00 v Rudolfinu. Po ní Beckenbauer plánuje setkání s novináři.

Jeho návštěvu Prahy uzavře v úterý ráno setkání s premiérem Jiřím Paroubkem, poté bude "Císař" pokračovat ve své cestě po všech 31 zemích, jejichž týmy si vybojovaly účast na závěrečném turnaji mistrovství světa. Další zastávkou bude Švýcarsko, kam má dorazit hodinu po poledni.

Legendární fotbalista a šéf organizačního výboru letošního mistrovství světa Franz Beckenbauer navštívil Prahu; zleva Panenka, Masopust a Beckenbauer při setkání v pražském Rudolfinu.

Legendární fotbalista a šéf organizačního výboru letošního mistrovství světa Franz Beckenbauer se v Praze setkal s českou legendou Antonínem Panenkou.

Legendární fotbalista a šéf organizačního výboru mistrovství světa v Německu Franz Beckenbauer navštívil Prahu.

Český prezident Václav Klaus se baví s šéfem organizačního výboru mistrovství světa ve fotbale Franzem Beckenbauerem.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze