Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Baťa míní, že Irové se na šampionát dostanou, Fousek je skeptický

HRÁL JSEM RUKOU, přiznal Thierry Henry (vlevo) nejen spoluhráči Anelkovi, ale po utkání i novinářům. | foto: AP

1 2009
Uspěje Irský fotbalový svaz s žádostí adresovanou Mezinárodní fotbalové federaci? V ní se praví, že irské národní mužstvo se chce zúčastnit mistrovství světa coby jeho třiatřicátý účastník.

Irové totiž o účast na světovém šampionátu 2010 v Jihoafrické republice přišli vinou gólu, který jim v nastaveném čase barážové odvety vstřelili Francouzi. Po předchozím evidentním Henryho hraní rukou...

Irové chtěli zápas opakovat, to však FIFA rezolutně zamítla.

Proto se irský svaz znovu obrátil k nejvyšší fotbalové instanci s žádostí, aby Irsko bylo zařazeno na mistrovství světa dodatečně jako 33. zúčastněný tým.

Předseda FIFA Sepp Blatter na tuto žádost reagoval slovy, že se jí bude zabývat výkonný výbor FIFA na zasedání 2. prosince.

Redakce iDNES.cz v této souvislosti oslovila dva české fotbalové experty, kteří mají dlouholeté zkušenosti s nejrůznějšími funkcemi v komisích FIFA a UEFA.

Prvním z nich je současný sparťanský mezinárodní sekretář Rudolf Baťa, druhým nedávný generální sekretář Českomoravského fotbalového svazu Petr Fousek.

Oba pánové odpovídali na otázku, zda Irové mají šanci se svou žádostí uspět.

Baťa: FIFA to vyřeší v duchu fair play

"Tuto situaci by naprosto seriózně vyřešil opakovaný zápas," říká Baťa. "Jenže FIFA rozhodla, že platí výsledek barážové odvety, a že zápas se opakovat nebude. Přitom celý svět viděl, jaká obrovská křivda se Irům stala."

Baťa se domnívá, že hlasovat se o žádosti Irů nebude, ale že bude posouzena v kolektivní debatě.

"Proberou se dvě varianty. Jestli to nechat tak, jak to je, nebo jestli se tato záležitost vyřeší v duchu fair play. A já si myslím, že hledisko fair play zvítězí."

V tom případě se podle Bati nabízí varianta s 33. účastníkem šampionátu.

"Řekl bych, že kdyby Iry na mistrovství vzali dodatečně, nikomu by to nevadilo a nikoho by to nebolelo. Pak by už jen záleželo na tom, jakým způsobem by Irsko bylo do základních bojů šampionátu nasazeno," říká Baťa.

Jednou z možností, jak učinit spravedlnosti zadost, by podle Bati byla revokace rozhodnutí FIFA o tom, že zápas se nebude opakovat.

"Revokovat rozhodnutí takového orgánu bývá opravdu výjimkou, ale čas od času se to stává. A pravda je, že někdy je revokace lepší, než lpět na původním verdiktu. Tím spíš, když každý cítí, že Irům se opravdu ublížilo," uzavírá Baťa.

Fousek: Morální aspekt mluví pro Iry, ale...

"Hodnotím snahu Irů jako obrovský spravedlivý boj proti obrovské nespravedlnosti," poznamenává Fousek. "Na druhou stranu je pravda, že i to, co se Irům přihodilo, se ve fotbale prostě stává. Jenže pravda zároveň je, že se to neděje na tak vysoké úrovni."

Zařadit někoho dodatečně na světový šampionát a rozšířit tak počet účastníků, to fotbalová historie nepamatuje.

"To tady opravdu ještě nebylo. Naděje, že by Irové s žádostí uspěli, je opravdu mizivá, jsem v tomto ohledu hodně skeptický. Přestože pánové z FIFA dobře vědí, že právě tohle obyčejný zápas nebyl."

Zatímco Baťa v dodatečné nominaci Irů na šampionát až tak velký problém nevidí, Fousek míní, že přilosovat je k obvyklým dvaatřiceti účastníkům by bylo složité.

"Navíc po jasném rozhodnutí, že zápas se opakovat nebude, že výsledek prostě platí, bude hrozně těžké najít pro irskou účast na mistrovství opodstatnění. A taky si myslím, že pokud by FIFA vyšla Irům vstříc, nastavilo by to pro budoucno nebezpečné precedensy. Což FIFA nejspíš nepřipustí.

Stejně jako kdekdo Fousek chápe, že Irové na tuto žádost mají morální právo.

"Neúčastí na mistrovství přišli Irové o peníze, o sponzory a z velké části i o kredit. Přes to všechno si myslím, že si na mistrovství světa nezahrají," dodává Fousek.

Jak byste se postavili k irské žádosti?

celkem hlasů: 1444

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 4. prosince 2009. Anketa je uzavřena.

Barážový zápas Francie - Irsko by se měl opakovat 1045
Žádost Irů by měla být zamítnuta 335
Irové by se měli stát 33. účastníkem světového šampionátu 64


Najdete na iDNES.czmobilní verze