Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Barthez: rekordman, který dělá chyby

Fabien Barthez - Francouzský gólman Fabien Barthez s problémy likviduje ošemetnou situaci před vlastní brankou. | foto: Alessandro BianchiReuters

7 2006
Mnichov - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Gól dostal naposledy v osmifinále, v dalších zápasech s Brazílií a Portugalskem udržel brankář Fabien Barthez čisté konto a slaví s Francií postup do finále fotbalového mistrovství světa. K tomu překonal domácí rekord v počtu odehraných zápasů na MS a sní o svém druhém titulu. To vše navzdory tomu, že se jeho hra nevyhne ani rozpačitým momentům a chybám.

Barthezovy výkony nejsou vyrovnané, skvělé zákroky dokáže zastínit nečekanými zmatky. Říká se o něm, že to je velký brankář, který dělá velké chyby. Obojí předvádí i na letošním šampionátu.

Ke zlepšení pověsti moc nepřispěl ani ve středečním semifinále s Portugalskem. Špatně odhadl situaci při centrovaném míči, nepřesně rozehrál...

V době vrcholícího tlaku soupeře, který se marně snažil dotáhnout jednobrankové manko, neudržel Barthez v náručí Ronaldovu střelu a míč jakýmsi volejbalovým bagrem vyrazil nad sebe. Portugalcům nabídl největší šanci zápasu, kterou však Figo nevyužil a poslal míč hlavou nad břevno.

Televizní režisér neváhal a mezi opakovačky škodolibě zařadil prostřih na náhradníka Coupeta, který překvapivě není na šampionátu francouzskou brankářskou jedničkou.

Lyonský gólman má za sebou výbornou sezonu a s místem mezi tyčemi na MS najisto počítal. Když pak trenér Domenech na závěrečném soustředění v Tignes oznámil, že v Německu bude sázet na Bartheze, šokovaný Coupet se sbalil a odjel domů. Vzdor jej však po pár hodinách přešel a on se pokorně vrátil.

Na mistrovství světa roli náhradníka plní a nespokojenost už nedává najevo. Ani v onom škodolibém prostřihu nedělal žádná houpá gesta. Naopak, zdálo se, že kolegům naznačoval, jak míč Barthezovi ve vzduchu zaplaval.

"Otázku brankářů neřešíme. Fabien chytá dobře, není to žádné téma k diskusi," řekl obránce Lilian Thuram.

Bartheze hájí i reprezentační nováček Frank Ribéry, který s Barthezem působí v Marseille. "Fabien nemá za sebou vůbec špatný rok. Měl trošku pomalejší rozjezd, protože nemohl chytat hned od začátku, ale jinak byl vždy jistotou. Jeho přítomnost v brance nám dodával klid."

Zmiňovaný pomalejší rozjezd způsobila nucená půlroční pauza, ke které byl temperamentní brankář loni na jaře odsouzen za plivnutí na marockého rozhodčího v přátelském utkání Marseille s Casablankou.

I přes takový malér si stačil zpět získat přízeň reprezentačního kouče a stal se brankářskou jedničkou už na třetím mistrovství světa. V roce 1998 byl u toho, když mužstvo na domácí půdě došlo za zlatým pohárem, o čtyři roky později nechyběl u propadáku na šampionátu v Asii a nyní navazuje na osm let starou medailovou pohádku.

Dohromady už odehrál 16 zápasů, tolikrát se na hřišti v historii světových šampionátů žádný jiný Francouz neobjevil. Dosud držel národní rekord obránce Maxime Bossis, který bojoval na šampionátech v letech 1978, 1982 a 1986.

Pro Bartheze mluví i další úctyhodné číslo: ve zmíněných šestnácti zápasech dostal jen sedm gólů! Na letošním MS v Německu inkasoval zatím jen dvakrát - v zápasech s Koreou a Španělskem.

Právě v osmifinále se Španěly svůj tým podržel a nastartoval senzační jízdu do berlínského finále.

"V tom zápase jsem se chytil a od té doby se cítím výborně," řekl 35letý brankář, který si z kritiky nedělá těžkou hlavu. "Svět je krásný, máme super zaměstnání," směje se a starosti hází za hlavu.

Svou bezstarostnou povahou platí v týmu za nositele dobré nálady. Je i živým talismanem. Na cestě za zlatem v roce 1998 se vžil rituál se stoperem Blankem, který jej vždy před výkopem přišel políbit na vysoké čelo.

Letos se tento obyčej přenesl do hlediště, kam chodí Barthezův dvojník. Holohlavého muže s bradkou v kompletní výstroji včetně rukavic a jmenovky Barthez na zádech chodí líbat na čelo francouzští fanoušci.

Pomůže rituál i v berlínském finále?

Autoři:


The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata
The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata

Představte si, že jste mladý pár, rozhodnete se pro miminko a narodí se vám dcerka. Po chvíli se shodnete, že by malá měla mít sourozence, ale namísto jednoho jí dopřejete hned tři. A všechny tři naráz

Najdete na iDNES.czmobilní verze