Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Baroš tam neměl být sám, říká Drulák

Česko - Itálie: Baroš (vpravo) a Nesta - Český útočník Milan Baroš (vpravo) v souboji s italským obráncem Alessandrem Nestou. | foto: Yves HermanReuters

22 2006
Praha - "Karle, dej už tam druhého útočníka," radil fotbalový internacionál Radek Drulák v duchu kouči Karlu Brücknerovi při sledování zápasu české reprezentace s Itálií. Tým prohrál 0:2 a s mistrovstvím světa se rozloučil už po základní skupině. Hlavní příčinu vidí vicemistr Evropy z roku 1996 ve zranění klíčových hráčů, ale upozorňuje i na další chyby.

V oslabení a při kvalitě hráčů na hřišti to zase tak špatně neodehráli, ale výsledek hovoří za všechno. Prohráli 0:2 a jsou vyřazeni.

Obecně se dá říct, že hlavní příčinou neúspěchu na mistrovství světa, jsou zranění klíčových hráčů. Ztratili jsme Šmicra, Kollera a na dlouho i Baroše, od toho se všechno odvíjelo.

Nepovedl se zápas s Ghanou, ale dneska se to mohla reprezentace odčinit. Nedalo se spoléhat na remízu, museli jsme vyhrát, a podle toho měla vypadat taktika.

A hrát na vítězství s jediným útočníkem, to není dobré. I když klasické útočníky v kádru nemáme, měl být s Barošem na hrotu ještě druhý hráč. Vím, že kvalitu do útoku neměl, ale zkusit se to mělo.

Já bych postavil od začátku Heinze. Je pravda, že sice posledního roku moc nehrál, ale když už ho trenér na mistrovství světa bral, tak snad věděl proč to dělá.

Do poslední chvíle jsem věřil, že se to obrátí. Pořád jsem Brücknerovi v duchu radil: "Karle, musíš s tím už něco udělat. Je pětašedesátá minuta, už nemůžeme hrát na jednoho útočníka!"

Naše hra byla hodně chaotická. Měli jsme jen jednu dvě šance, a ty se musí proti silnému soupeři využít. Jenže když si Baroš zpracovával v pokutovém území míč stehnem, jen tím potvrdil, že to není ten správný zakončovatel, ale brejkový hráč.

Bohužel se tady ukázal velký problém českého fotbalu, a to nedostatek kvalitních útočníků. Za dvojicí Koller - Baroš je strašná mezera. Lokvenc nesahá Kollerovi ani po kolena, a Štajner také není kvalitní náhradou na hrot. Ty svoje parádičky si může zkoušet na písku za barákem, ale chybí mu ta správná efektivitu, jakou by měl útočník mít.

Absolutně nejlepším hráčem byl dnes Nedvěd. Všichni ostatní se za ním ztráceli v šedivém průměru. Bohužel i Rosický. Jako fotbalistu ho mám strašně rád, ale dneska hrál špatně. Měl by být dirigentem, a jako takový musí být na hřišti vidět, obzvlášť v tak těžkém zápase. Ale on se ztratil.

Nelíbil se mi Plašil, navíc celé mistrovství hraje špatně Poborský. Nedaří se mu, a on by měl být schopen si to přiznat. Už před mistrovstvím byl zraněn a do správné formy se tam už nedostal. Bohužel nemáme kvalitní hráče, kteří by za tyto hvězdy mohli nastoupit. Máme jen vycházející hvězdičky, se kterými se musí ještě hodně pracovat.

A Polák? Jeho vyloučení bylo naprosto stupidní. Něco takového se nemůže fotbalistovi na této úrovni stát.

Je vidět, jak někteří hráči přemýšlí o fotbalu. Možná ještě půl hodiny před zápasem stojí u zrcadla, a pak to na hřišti podle toho vypadá. Ujfaluši si rovná čelenku, stulpny si moderně dává pod chrániče, a pak na hřišti udělá hrubou chybu. A druhý frajer s tříbarevnou hlavou se nechá vyloučit v zápase, ve kterém jde už úplně o všechno. Jsem na takové výstřelky alergický, nemůžu to hráčům odpustit.

Ale závěrem by to chtělo najít taky něco kladného, že? Ale jde to těžko. Snad jedinou pozitivní věc vidím v tom, že kluci chtěli uspět. Bojovali, a teď jsou asi nešťastní. Možná tam budou i nějaké slzy, zvlášť u těch starších hráčů, kteří si už asi na mistrovství světa nezahrají. Mladí ne, ti se rychle otřepou, ráno si nagelují hlavy a budou hrát dál. Ale pro starší generaci to bylo poslední mistrovství světa.

Já jsem takový šampionát jako hráč nikdy nezažil, až teď jako divák. Byl jsem na zápase s Amerikou a atmosféra mě nadchla. Musím se přiznat, že jsem byl úplně dojatý.

Škoda, že už je konec.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze