Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Baroš, nebo Šmicer? Nad tím dumá i soupeř

10 2003
Praha - Český kouč rozdal při hře na dvě branky rozlišovací dresy a návštěvníci měli hned o čem přemýšlet: "S Kollerem je v základu i Baroš, naopak Šmicer kope mezi náhradníky. Ale také Rosický!?" To Nizozemci s vestami pořád míchali, a při tréninku vůbec nepotřebovali branky. Takhle se před početnou novinářskou kulisou včera chystali aktéři na dnešní bitvu.

Kvalifikační finále mezi českými a nizozemskými fotbalisty poutá ve fotbalovém světě mimořádnou pozornost. Z úst reportérů včera nebyla slyšet jen čeština a holandština, mluvilo se i německy, anglicky, italsky.

Svůj štáb do Prahy vyslala například i německá ARD a její reportér se večer na trénincích ani na chvíli nezastavil.

V jazykovém babylonu občas čeština ustupovala do pozadí, třeba při tiskové konferenci nizozemského trenéra Advocaata hosté český překlad s poděkováním odmítli. Prý bude stačit, když svazový mluvčí vše přetlumočí do angličtiny.

"Vždycky jdeme do zápasu s tím, že chceme vyhrát, ale záleží na tom, co nám dovolí soupeř. A tentokrát proti nám bude stát opravdu silný soupeř," opakoval mluvčí po trenérovi obvyklé fráze, k jejichž pochopení není zapotřebí žádné mimořádné jazykové nadání.

"Sestava? Budou hrát naši nejzkušenější a nejtalentovanější hráči," odpálil Advocaat další otázku. Z následné rychlé slovní přestřelky s nizozemským reportérem udělal tlumočník jen stručný výtah, ve kterém zamlčel výstižnou Advocaatovu odpověď: "Co jsem myslel těmi zkušenými hráči? Nechtěl jsem říct konkrétní jména..."

Nejen na české straně se spekuluje nad postupovým klíčem. "Twee twee," bylo slyšet z hovoru Nizozemců na tiskovce, "due due," opakoval brankář Van der Sar, když se bavil s italskými novináři.

Po vyslovení výsledku 2:2 většinou následovalo odmítavé kroucení hlavou. "Na tento výsledek spoléhat nemůžeme, i když by pro nás byl výhodný," shodli se Nizozemci.

V kvalifikaci jsou totiž celkovému skóre nadřazené vzájemné zápasy, a v nich nově platí i "pohárové pravidlo". Po březnové remíze 1:1 v Rotterdamu by pří výsledku 2:2 díky většímu počtu gólů vstřelených venku měli lepší vzájemnou bilanci Nizozemci. Pak by jim stačilo v říjnu jakkoli porazit Moldavsko a byli by na EURO. "Nějaké skóre nás nezajímá, chceme vyhrát," zopakoval Advocaat.

Nezajímá ho ani názor nizozemské veřejnosti, který mu včera předložili novináři. V anketách se prý fanoušci shodují, že by v základní sestavě měl nastoupit vedle neotřesitelného Van Nistelrooije i Van Hooijdonk. "Rozhodnu se podle sebe," odpověděl kouč celkem pochopitelně.

A zřejmě na rady opravdu nedá, v útoku mají večer nastoupit Van Nistelrooij s Kluivertem výrazně podporováni na křídlech Overmarsem a Van der Vaartem.

Nizozemský trénink po očku sledoval i český trenér Karel Brückner. "Už jsme byli na stadionu, a tak jsem se asi dvakrát nebo třikrát vyšel podívat," přiznal. "Ale z posledního předzápasového tréninku se už nic vyčíst nedá. Myslím si, že jejich sestavu znám."

Advocaat naopak dumá nad tím, zda český tým nastoupí v rozestavení 4 - 4 - 2 nebo 4 - 5 - 1. "Jsme připraveni na obě varianty. Čekám na českou sestavu, zda nastoupí Baroš nebo Šmicer," svěřil se nizozemský trenér.

Na trénink českých hráčů, kteří se na hřišti s Nizozemci střídali, si Advocaat nepočkal, ale pravděpodobně o něm informace dostal. V tom případě se k němu donesla i sestava, do níž se reprezentanti srovnali při hře na dvě branky.

Hrálo se deset na deset a v týmu první volby hráli s brankářem Čechem obránci Jiránek, Bolf, Ujfaluši, Grygera, záloha Poborský, Galásek, Nedvěd a útok Koller, Baroš. A na druhé straně hráli společně s náhradníky i Šmicer a Rosický!

"Proč by to mělo něco napovídat o zahajovací sestavě? Zápas se může různě vyvíjet a my musíme být připraveni i na další situace," řekl trenér Karel Brückner mnohoznačně. "Nešlo o souhru, ale o probuzení reakcí po dvou dnech, kdy jsme měli jinou práci," dodal.

Přesnou sestavu už má dávno v hlavě a dnešní večer ukáže, nakolik byla jeho volba správná.

Zápas můžete sledovat on-line na fotbal.idnes.cz.

Pavel Nedvěd při tréninku.

Karel Poborský při tréninku reprezentace.

Reprezentanti na úterní tréninku.Najdete na iDNES.czmobilní verze