Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kouzla a podvody. Proč Barcelona nesklidila po koncertu jen potlesk

PROMĚNĚNÁ PENALTA. Lionel Messi vstřelil z pokutového kopu třetí gól Barcelony v utkání s Paříží. | foto: Reuters

10 2017
Viděli jste film Podfukáři? Jak se partička sehraných iluzionistů předvádí na jevišti a naplněné sály se baví dokonalými triky, které smrtelník nikdy nemůže pochopit? Podfukáři u toho stačí ještě bravurně loupit. Všechno v přímém přenosu.

Ačkoli páchají zločin, člověk se přistihne, že jim vlastně drží palce. Na fotbalisty Barcelony to docela sedí. I oni mají vybroušený tým, kumštýř vedle kumštýře. S úsměvem a lehkostí vyhrávají zápasy a davy jim aplaudují. Jenže taky není všechno košer.

Simulace, filmování, přihrané pády, říkejte tomu, jak chcete. Opakované zkoušení, jestli rozhodčí náhodou nenaletí. I díky tomu Barcelona ve středu večer přepsala historii, když vymazala ztrátu 0:4 z prvního zápasu a postoupila podesáté za sebou do čtvrtfinále Ligy mistrů.

Bylo to nádherné, neopakovatelné, triumfální. 6:1 proti nesmírně nabité Paříži! Poslední a postupový gól padl v páté minutě nastavení. Tak proč ti fotbaloví kouzelníci neposlouchají jen chvalozpěvy?

Protože kopali dvě penalty, z nichž ta první byla sporná a druhá vymyšlená.
Nejprve se na trávník zřítil Neymar, jednoznačný hrdina utkání, který v posledních sedmi minutách dva góly vstřelil a u posledního asistoval. Není sporu, že v 50. minutě mohl hravě přeskočit klopýtajícího Belgičana Meuniera, ale budiž. Mazaně využil své výhody a zakopl o obráncův krk.

Německý sudí Deniz Aytekin ukliďnuje Marka Verrattiho z Paris St. Germain v...
TO PŘECE NEBYL FAUL Brazilský stoper Thiago Silva z Paris St. Germain (vpravo)...

Luis Suárez žádné alibi najít nemůže. Nepopulární útočník, který proslul góly i děsivými kousanci, spadl v 90. minutě jako herecký amatér. Zlehka ucítil na rameni ruku stopera Marquinhose, chytil se za hlavu a mrsknul sebou na zem.
Teatrální a hloupé, ale vyšlo mu to.

Zatímco za první nafilmovaný pád dostal Suárez správně žlutou kartu, druhý mu německý rozhodčí Aytekin zbaštil. Anebo chtěl zbaštit, jak se zmiňují mnozí diskutéři pod internetovými články. Sudí totiž na druhé straně přehlédl faul na Di Maríu, po kterém nejenže měl písknout penaltu, ale ještě vyloučit stopera Mascherana.

Barcelona nezřídka využívá toho, že má bohem nadané fotbalisty, kteří si perfektně rozumějí s míčem. Tak perfektně, že pokud je chcete zastavit, musíte faulovat. Anebo aspoň naznačit faul, což pro Suáreze či Neymara bývá záminka pro pád. Ne vždy! Ale když se to stane, je to okaté.

Jako ve středu v případě vrchního podfukáře. Ale pozor, jeden podlý trik by neměl snižovat největší comeback v historii fotbalových pohárů. Barcelona předvedla heroický výkon. Zdemolovala sebevědomého soupeře ve chvíli, kdy ho zdemolovat musela. Však i pařížský záložník Marco Verratti uznal: „Neprohráli jsme kvůli rozhodčímu. Stydím se za nás. Omlouvám se fanouškům.“

Vyhraněným fanouškům to nestačilo. Zhruba třicet si jich na pařížském letišti počkalo na zostuzený tým a těch nadávek, co nad ránem padlo. Auto, ve kterém seděl záložník Motta s manželkou, pak chuligáni obstoupili, načež Motta šlápl na plyn a jednoho z mužů zranil.

Ještě v 87. minutě měla Paříž postup v kapse, prohrávala jen 1:3, což úplně stačilo. V závěru však podlehla manévrům Brazilce Neymara. „Byl to nejlepší zápas v mé kariéře. Něco takového prožijete jednou v životě,“ řekl. Vyprodaný Nou Camp, kam se vměstnalo téměř 100 tisíc fanoušků, byl u vytržení. Stoper Piqué měl rudé oči od slz dojetí a trenér Enrique tak bláznil, až si poranil koleno.

A co bude s neřestí zvanou filmování? Zatím zůstane součástí taktiky. Fotbalisti to budou zkoušet až do doby, než fotbal konečně zavede video. Anebo bude zpětně trestat podle záznamu, což nejspíš nebude Suárezův případ.

Mimochodem, herecká vložka před druhou penaltou Paříž nevyřadila. To až šestý gól, ke kterému se Barcelona teprve musela probojovat.

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze