Barcelona na soupeře nestačila, Real odskočil

• 1
Madrid - Nečekanou porážku utrpěli ve 12. kole španělské ligy fotbalisté Barcelony, když na hřišti Getafe prohráli 0:2. V tabulce tak narostla její ztráta na vedoucí Real Madrid, jenž po sedmibrankové přestřelce porazil Mallorku 4:3.

V úvodu dnešního duelu na San Bernabeu viděli fanoušci čtyři góly, z toho tři v rozmezí pěti minut a o všechny se postarali dva střelci. Kanonádu odstartoval ve 12. minutě domácí Robinho, Real se ale z vedení radoval jen 120 vteřin. Pak vyrovnal Fernando Varela.

Ani Mallorca se však netěšila dlouho. Přesně jen tři minuty, pak vrátil "Bílému baletu" vedení opět brazilský útočník. Varela však dokázal do přestávky znovu srovnat.

Ve druhé půli se pak hosté dokonce díky Guizovi dostali do vedení, Real však dokázal skóre otočit. Nejprve v 63. minutě vyrovnal Raúl a obrat dokonal v 74. minutě nizozemský kanonýr Ruud van Nistelrooij.

Barceloně se vůbec nedařilo, nemohla se dostat do šancí. Naopak domácí hrozili rychlými protiútoky, vítězná branka ale padla po standardní situaci. Obránce Diaz se po přímém kopu odpoutal od Milita a hlavou přiťukl míč Del Moralovi, který skákavou střelou překonal Valdése.

Barcelona se pak snažila o vyrovnání, ale mezi tři tyče se za celý zápas trefila jen dvakrát. Posledních pět minut pak navíc dohrávala o deseti, když byl vyloučen Zambrotta za ostrý skluz.

Oslabení soupeře tak domácí využili ke vstřelení pojišťujícího gólu. V poslední minutě Uche uvolnil střídajícího Albina, který křížnou střelou zvýšil.

Nedařilo se ani Osasuně, ta podlehla už podruhé za sebou. Český záložník Jaroslav Plašil za ni hrál do 74. minuty.

Sevilla, jež v předchozím kole porazila Real Madrid 2:0, prohrála 2:3 na hřišti Villarrealu, který ve čtvrtek zvítězil 2:1 v Poháru UEFA v Mladé Boleslavi. Domácí vstupovali do zápasu s vědomím, že výhra je posune na druhé místo v tabulce, jen o bod za vedoucí Real.

Nejdůležitější okamžiky zápasu přišly na koncích obou poločasů. V prvním byl minutu před přestávkou vyloučen Daniel Alvés. Domácí pak dvakrát využili přesilovku, když nejprve v 68. minutě vyrovnal druhým gólem v utkání Guillermo Franco a o vítězství rozhodl trefou z penalty tři minuty před koncem zápasu Matias Fernandez.

Sevilla nastoupila v sestavě: Palop - Alvés, Mosquera, Dragutinovič, Casado (49. Martí) - Navas, Poulsen, Keita, Adriano - Kanoute (46. Renato), Fabiano (76. Keržakov).

Valencia porazila Murcíu 3:0, když dvakrát skóroval David Villa, a zařadila se do skupiny nejbližších pronásledovatelů vedoucího Realu. Vinou horšího rozdílu skóre jsou však svěřenci nizozemského trenéra Ronalda Koemana až čtvrtí.

Naopak na pátou pozici poskočil Espaňol Barcelona díky výhře 2:1 nad Bilbaem, když se minutu před koncem trefil do vlastní sítě Aitor Ocio.

Dnes se ještě hrají dva zápasy o čelo tabulky Real Madrid - Mallorca (19:00) a Villarreal - FC Sevilla (21:00).

Výsledek 12. kola: Getafe - FC Barcelona 2:0 (27. Del Moral, 90. Albin), Valencia - Murcía 3:0 (26. a 51. Villa, 12. Helguera), Valladolid - Levante 1:0 (63. Sesma), Almería - Atlético Madrid 0:0, La Coruňa - Santander 0:1 (68. Tchite), Betis Sevilla - Zaragoza 2:1 (80. a 90. Pavone - 34. D'Alessandro), Huelva - Pamplona 1:0 (69. Martins), Espaňol Barcelona - Bilbao 2:1 (39. Tamudo, 89. vlastní Ocio - 2. Gabilondo), Villarreal - FC Sevilla 3:2 (31. a 68. Franco, 87. z pen. Fernandez - 34. Kanoute, 50. Fabiano), Real Madrid - Mallorca 4:3 (12. a 17. Robinho, 63. Raúl, 73. Nistelrooij - 14. a 37. Varela, 59. Guiza).